Wczoraj wieczorem w sali koncertowej Bielskiego Centrum Kultury w Bielsku-Białej wręczono doroczną nagrodę Londzina. To zaszczytne wyróżnienie otrzymał w tym roku Zbigniew Targosz z gminy Porąbka.
Była to 25. jubileuszowa edycja nagrody przyznawanej przez Starostę Bielskiego osobom, które w szczególny sposób poświęcają się i pracują na rzecz lokalnych społeczności. Nagroda jest wielce prestiżowa i wyjątkowa. Od 1999 roku wręczana jest podczas uroczystej gali.
Zbigniew Targosz to osoba w Porąbce powszechnie znana i szanowana. Od 2011 roku jest sołtysem tej miejscowości. Pełni też funkcje prezesem klubu sportowego LKS Zapora Porąbka, w którym jednocześnie jest trenerem zespołów młodzieżowych. Laureat jest również wiceprezesem Towarzystwa Przyjaciół Porąbki. Od lat działa na rzecz ocalenia dorobku kulturowego i historii swojej ukochanej miejscowości. Jak podkreślają mieszkańcy wsi jest osobą pierwszą do pomocy, na którą zawsze można liczyć. – „Rzeczywiście widać go wszędzie, dużo pomaga ludziom. Wiadomo, jak to w życiu bywa niektórzy to doceniają, niektórzy nie, ale jako mieszkańcy jesteśmy bardzo zadowoleni, że pan Zbyszek jest naszym sołtysem i z nami pracuje”- mówi Danuta Szymalska, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Porąbce. Sam laureat nie krył zaskoczenia. Jak przyznał, mocno wzruszonym głosem, już sama nominacja była dla niego niespodzianką. Zbigniew Targosz otrzymał między innymi pamiątkowy medal, wykonany przez światowej sławy bielskiego rzeźbiarza Bronisława Krzysztofa.
Jak co roku do nagrody nominowanych było dziesięciu nominatów. Oprócz laureata byli to: Stanisław Nycz z gminy Bestwina, Szymon Baron z gminy Buczkowice, Andrzej Kobiela z gminy Czechowice-Dziedzice, Urszula Bujok z gminy Jasienica, Wiesław Wróbel z gminy Kozy, Dorota Caputa–Krzywoń z gminy Szczyrk, Marian Trela z gminy Wilamowice oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Mesznej z gminy Wilkowice.
Wyboru zwycięzcy dokonała kapituła w składzie: przewodnicząca Alina Świeży-Sobel – radna Rady Powiatu w Bielsku-Białej, Aneta Legierska-Bujok – dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, ksiądz kanonik Ignacy Czader – proboszcz parafii NMP Królowej Polski w Pogórzu, Danuta Kożusznik – prezes Zarządu Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej oraz Bogdan Kocurek – członek Rady Programowej ROK w Bielsku-Białej.
– Wyjątkowość naszej nagrody wynika też z postaci jej patrona, księdza Józefa Londzina, który był nie tylko duchownym, ale przede wszystkim niezmordowanym działaczem społecznym i patriotą. W trudnych czasach zaborów i walki o polskość stał na straży wartości narodowych, pielęgnując tożsamość i kulturę naszego narodu” – przyznał podczas uroczystości starosta bielski Andrzej Płonka.
Uroczystą galę uświetnił występ chóru „Hejnał” z Mazańcowic pod dyrekcją Krzysztofa Przemyka, którego występ rozpoczął wydarzenie a także koncert zespół Varius Manx z Kasią Stankiewicz, który zagrał na jego zakończenie.
Ksiądz Józef Londzin urodził się 3 lutego 1862 w Zabrzegu. Był synek nauczyciela i miłośnika kultury ludowej. Pasję tą odziedziczył po ojcu. W Zabrzegu ukończył szkołę ludową, po czym rozpoczął naukę w niemieckim gimnazjum w Bielsku. Po jego ukończeniu wstąpił do seminarium duchownego w Ołomuńcu. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1889. Pracował jako wikary w kilku parafiach. Znany był ze swojej społecznikowskiej i propolskiej działalności, w tym między innymi z redagowania wychodzącej na Śląsku Cieszyńskim gazety “Gwiazdka Cieszyńska”. Był katechetą w Gimnazjum Polskim, działaczem Polskiego Towarzystwa Turystycznego a także inicjatorem powstania Muzeum Śląskiego. Działał też w polityce. Między innymi w okresie I wojny światowej był członkiem Naczelnego Komitetu Narodowego. Od 1927 piastował urząd burmistrza Cieszyna. Zmarł 21 kwietnia 1929. Pochowany został na Cmentarzu Komunalnym w Cieszynie.