Wydarzenia Cieszyn

Nagrody Powiatu Cieszyńskiego im. ks. Leopolda Jana Szersznika rozdane

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

W Sali Rzymskiej Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie wręczono we wtorek, 10 września, coroczne Nagrody Powiatu Cieszyńskiego im. ks. Leopolda Jana Szersznika.

Statuetki zaprojektowane przez Urszulę Górnicką-Hermę odebrali Helena Wróbel – poetka ludowa z Cisownicy (w kategorii twórczości artystycznej), Adam Makowicz – pianista jazzowy w kategorii twórczości artystycznej i upowszechnianiu kultury oraz prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz – literaturoznawca (w kategorii ochrony kultury).

– Śląsk Cieszyński ma się czym pochwalić. I niech tak zostanie. Niech nigdy nie zabraknie laureatów – mówiła prowadząca uroczystą galę Aneta Legierska-Bujok, przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Promocji Powiatu.

– Spotykamy się po raz kolejny na tej sali, żeby uhonorować niezwykłych ludzi. Osób, dzięki którym możemy powiedzieć, że jesteśmy kontynuatorami dzieł księdza Leopolda Jana Szersznika. Jesteśmy z tego dumni i tak będziemy dalej robić – mówiła Janina Żagan, starosta cieszyński.

Wydarzenie zainaugurowały białym śpiewem Anna Musioł oraz Izabela Orawska z Brennej, które pokazały, że miłość do rodzinnej ziemi można pielęgnować przy pomocy najprostszych środków.

Serca widowni podbiła też Helena Wróbel, która przyznała, że nie przypuszczała, iż coś ją takiego jeszcze w życiu spotka, a następnie przeczytała kilka swoich wierszy, który traktowały o jej przywiązaniu do Cisownicy i całego Śląska Cieszyńskiego.

Wzruszony podczas odbierania statuetki przyznanej przez Zarząd Powiatu Cieszyńskiej, a uchwalonej przez Kapitułę Nagrody na czele z prof. Tadeuszem Sławkiem, byłym rektorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, był także urodzony w Gnojniku w Republice Czeskiej, związany z Ustroniem, a mieszkający w Nowym Jorku Adam Makowicz.

– Muzyka to jest całe moje życie. Dopóki człowiek jest w stanie grać i poruszać się, jest na fali. Jak to się skończy, to przestanę istnieć – powiedział artysta, który właśnie kończy trzymiesięczny pobyt w Polsce.

– Gdybym powiedziała, że nie jestem wzruszona, to bym skłamała. Skłamałabym także, gdym powiedziała, że nie jest bardzo wzruszona. Jestem. Dziękuję za wszystko. Wszystko, co powiedziała Janina Żagan jest prawdą. Mój związek z tą ziemią jest o wiele głębszy i układa się w obrazy. Te harcerskie, w Brennej, w Istebnej; wędrówki po Beskidzie, kąpiele w Brennicy; na sali są moje harcerki, które to potwierdzą. Urodziłam się w Krościenku nad Dunajcem i jestem najbardziej wrażliwa na urodę pejzażu. To ziemia z uśmiechu Boga zrodzona, to prawda, ale Melchior Wańkowicz dodał, że to dobre, ludzkie góry. W całym katalogu określeń gór nie ma tak pięknego wyróżnienia: „ludzkie góry”. I ludzie, uśmiechnięci, dobrzy, mówiący piękną dźwięczną gwarą, która tak zachwyciła Juliana Przybosia, że napisał cały esej na ten temat – dzieliła się wrażeniami prof. Heska-Kwaśniewicz.

Zaproszenie władz powiatu przyjęli między innymi wieloletni europoseł Jan Olbrycht, senator Andrzej Kalata, radny Sejmiku Województwa Śląskiego Rafał Ryplewicz, burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz oraz wójtowie Goleszowa i Istebnej – Sylwia Cieślar i Stanisław Legierski.

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

Zdjęcia Dorota Krehut-Raszyk

google_news