Wydarzenia

Naturalne mydło w płynie i w kostce – alternatywa dla masowej produkcji

Mydła w kostce są uważane często za mniej higieniczne niż ich odpowiedniki w płynie, jednak ten argument jest mocno przesadzony. Właściwie przechowywane mydło w kostce (czyli po każdym użyciu odłożone na mydelniczkę bez nadmiaru wody) jest nadal w pełni higienicznym produktem. Dlatego przy wyborze warto skupić się raczej na składzie mydła, sposobie jego produkcji i neutralności dla środowiska naturalnego, niż na kwestii higieny.

Mydło w kostce – co warto o nim wiedzieć?

Mydło w kostce jest znane ludzkości od co najmniej 2800 lat – właśnie wtedy zaczęli je stosować starożytni Babilończycy. Początkowo mydło było wytwarzane z wody, alkaliów i olejku kasjowego (z młodych gałązek, niedojrzałych owoców i liści cynamonowca wonnego), a następnie z oleju sezamowego, olejku cyprysowego i popiołu drzewnego. Starożytni Egipcjanie używali soli alkalicznych zmieszanych z olejem roślinnym i tłuszczem zwierzęcym, a Syryjczycy – oliwy z oliwek połączonej z wapnem i alkaliami.  W średniowieczu mydło stało się popularne w Europie, a w XIX wieku zaczęto produkcję mydła w większych ilościach za pomocą nowoczesnych maszyn.

Dziś mydło w kostce wciąż jest powszechnie stosowane na całym świecie, jednak wzrost zainteresowania lepiej pieniącym się i łatwiejszym w użyciu mydłem w płynie sprawił, że obecnie produkuje się masowo znacznie mniej zwykłych kostek toaletowych niż kilka dekad temu. Dużym powodzeniem cieszy się natomiast powstające w manufakturach mydło naturalne w kostkach. Oryginalne, wytwarzane często ręcznie z najwyższej jakości składników ma wielu zwolenników. Świetnie nadaje się również na prezent okolicznościowy.

Naturalne mydło w kostce – jak się je produkuje?

Każda manufaktura ma swój sposób na mydła naturalne w kostce. Niektóre wyrabia się „na zimno”, dodając odżywcze oleje, naturalne olejki eteryczne i inne ekologiczne dodatki. Choć w kanonie mydeł naturalnych mieszczą się również te bazujące na tłuszczach zwierzęcych, to jednak zdecydowana większość wyrobów rzemieślniczych opiera się wyłącznie na olejach pochodzenia roślinnego, czyniąc swoje produkty akceptowanymi również przez wegetarian i wegan.

Produkcja mydła w kostce w sposób rzemieślniczy, na zimno, polega na wymieszaniu olejów roślinnych (lub tłuszczów zwierzęcych) z ługiem sodowym, czyli wodorotlenkiem sodu (sodą kaustyczną), czyli substancją chemiczną o silnym działaniu alkalicznym. Mieszanie odbywa się aż do uzyskania gęstej masy, którą można wzbogacić o dodatki, np. wspomniane olejki eteryczne, zioła, kwiaty itp. Gotową masę wlewa się do foremek i pozostawia na kilka dni do stężenia. Następnie mydło można pokroić na kawałki i pozostawić do wyschnięcia na 4-6 tygodni.

Mydła naturalne w płynie – łatwe w użyciu i równie ekologiczne

W przypadku mydeł w płynie wytwarzanych masowo, z punktu widzenia ekologii problemem jest sam proces produkcji, ale także użyte do niego składniki i opakowania z tworzywa. Mydła w płynie wytwarzane w sposób rzemieślniczy radzą sobie z większością tych problemów. Butelki z tworzywa zastąpione są zwykle szklanymi, proces produkcyjny ekologicznie neutralny, a składniki – zawsze naturalne.

Bazą mydeł naturalnych są najczęściej takie oleje roślinne, jak:

  • olej kokosowy,
  • oliwa z oliwek,
  • olej z pestek winogron,
  • olej migdałowy,
  • olej jojoba,
  • olej palmowy,
  • masło shea,
  • masło kakaowe,
  • olej rzepakowy,
  • olej słonecznikowy.

Recepturę uzupełnia się także o dodatki, uzyskując często ciekawe kompozycje zapachowe, np. rozmaryn z mandarynką czy szałwia z eukaliptusem.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
aby lepiej się rozpuszczało
aby lepiej się rozpuszczało
1 rok temu

Tu jeszcze trzeba przywołać znawcę mydła w kostce – Zabłockiego.