Po kontroli działalności Szpitala Żywiec zastrzeżenia miały Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ wystawił żywieckiej placówce ocenę negatywną.
Przypomnijmy: Szpital Żywiec prowadzony jest przez spółkę ICZ Healthcare, która należy do grupy InterHealth Canada. W obliczu problemów finansowych z pracy w szpitalu zrezygnowało ponad 20 lekarzy i zaczęło brakować personelu do pełnego zabezpieczenia dyżurów lekarskich. Szpital zawiesił pracę izby przyjęć, oddziałów I i II chirurgii ogólnej i onkologicznej oraz chorób wewnętrznych z pododdziałem nefrologii, a także dwóch poradni specjalistycznych: ginekologiczno-położniczej oraz urazowo-ortopedycznej. Ich pracę wznowiono po kilku tygodniach, przy czym zlikwidowano oddział II chirurgii ogólnej i onkologicznej (w zamian nieco poszerzono liczbę łóżek na I oddziale).
Po październikowej decyzji o zawieszeniu pracy części oddziałów i poradni, kontrole działalności Szpitala Żywiec rozpoczęły Ministerstwo Zdrowia (w sprawie organizacji i udzielania świadczeń opieki zdrowotnej z kardiologii) oraz Narodowy Fundusz Zdrowia (powody zawieszenia pracy izby przyjęć oraz problemy, jakie z tego wynikają dla pacjentów). O wynikach kontroli Ministerstwa Zdrowia informowaliśmy szeroko przed trzema tygodniami.
KRONIKA zwróciła się również do NFZ o wyniki kontroli. Na odpowiedź czekaliśmy kilkanaście dni, ale dotarła. Jak poinformował nas Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Katowicach, kontrola dotyczyła „weryfikacji realizacji umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie: Izba Przyjęć, w obszarze: zapewnienie dostępności do świadczeń w Izbie Przyjęć”.
Urzędnicy kontrolowali okres od 7 października do 15 listopada 2024 roku (praca izby przyjęć zawieszona była od 7 października do 12 listopada). Całość sprawdzania dokumentacji zakończono 20 grudnia 2024 roku. NFZ wystawił ogólną ocenę negatywną. Co o tym zdecydowało?
– Nieudzielanie świadczeń w czasie wskazanym w umowie, co skutkowało brakiem dostępności do nich. Nieuzasadniona odmowa udzielenia świadczeń dla pacjentów. Poza tym nieudzielanie świadczeń w miejscu wskazanym w umowie (w Szpitalu Żywiec), co skutkowało brakiem dostępności dla pacjentów – wylicza biuro prasowe katowickiego oddziału NFZ, dodając, że skutki finansowe kontroli to 456 780,02 zł.
Jakie zalecenia pokontrolne wystawił NFZ? – Aby udzielano świadczeń zdrowotnych osobom, które potrzebują natychmiastowej pomocy ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia, w szczególności osobom przywiezionym przez zespoły ratownictwa medycznego. W oddziałach szpitalnych powinna być dokonywana alokacja pacjentów. W przypadku braku możliwości udzielenia świadczeń opieki zdrowotnej określonych w umowie, szczególnie z przyczyn leżących po stronie placówki lub w związku z wystąpieniem siły wyższej, to szpital powinien zapewnić pacjentom w stanie nagłym, udzielenie pomocy w leczeniu przez inną placówkę – tłumaczą w NFZ. Wyznaczono niezwłoczny termin do realizacji wniosków pokontrolnych.
Poza tym nakazano zapewnienie w izbie przyjęć organizacji pracy zgodnie z wymaganiami szczegółowo opisanymi w rozporządzeniu ministra zdrowia z 22 listopada 2013 roku. W zapisach tego rozporządzenia wskazano, że należy zapewnić całodobową opiekę lekarską „we wszystkie dni tygodnia – w miejscu udzielania świadczeń, która może być łączona z innymi komórkami organizacyjnymi szpitala w sposób określony w przepisach porządkowych zakładu”.
– Poza tym w regulaminie organizacyjnym spółki ICZ Healthcare powinien zostać dookreślony sposób zapewniania całodobowej opieki lekarskiej w izbie przyjęć oraz sposób jej łączenia z innymi komórkami organizacyjnymi z niezwłocznym terminem realizacji zalecenia. Dodatkowo placówka powinna respektować stanowisko dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Katowicach w zakresie zgody lub jej braku, na przerwę w udzielaniu świadczeń zdrowotnych – zaznacza biuro prasowe katowickiego oddziału NFZ.
3 kwietnia odbyło się długo oczekiwane posiedzenie Komisji Zdrowia przy Radzie Powiatu Żywieckiego. Omawiano sytuację Szpitala Żywiec oraz wyniki kontroli. Na dziś, 28 kwietnia, zaplanowana jest sesja Rady Powiatu Żywieckiego. Głównym tematem ma być sytuacja Szpitala Żywiec, a udział weźmie dyrekcja placówki.