Wydarzenia Cieszyn

Nie żyje Józef Golec

Znad morza dotarła na Śląsk Cieszyński smutna wiadomość. Zmarł ceniony regionalista i miłośnik ziemi cieszyńskiej, pedagog i działacz społeczno-kulturalny – Józef Golec. Przeżył 82 lata.

W Cieszynie ukończył Szkołę Ćwiczeń i Liceum Pedagogiczne, zaś w Gdańsku pedagogikę w tamtejszym uniwersytecie. W latach 1965–1982 był dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 8 w Sopocie. Zorganizował pierwsze w Polsce Muzeum Esperanckie w Sopocie (1972–1979). W 1980 r. został członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Wychowania przez Sztukę (INSEA). Wystawiał prace swoich uczniów w wielu krajach całego świata. Przez 50 lat pracy pedagogicznej wychował łącznie 324 medalistów oraz laureatów międzynarodowych konkursów sztuki dziecięcej, w tym ze Śląska Cieszyńskieg. Na początku lat 80. XX wieku był aktywnym działaczem „Solidarności”.

W roku 1989 przeszedł na emeryturę. Przez 10 lat aktywnie współpracował z cisownicką świetlicą i Teresą Waszut, prowadząc warsztaty plastyczne, organizując wystawy, propagując Jurę Gajdzicę i jego ekslibrisy. Promował też koronkarki z Cisownicy, wykonujące unikatowe koronki według jego projektów. Wykonał blisko 900 ekslibrisów, których był miłośnikiem i popularyzatorem.

W 1989 roku Macierz Ziemi Cieszyńskiej wydała jego Cieszyński Słownik Gwarowy. W latach 1993–1998 wydał, wraz ze swoją siostrą Stefanią Bojdą, trzytomowy Słownik Biograficzny Ziemi Cieszyńskiej, za co zostali uhonorowani Laurem Srebrnej Cieszynianki. W 2008 r. został Honorowym Obywatelem Gminy Goleszów “za całokształt działań popularyzujących Ziemię Goleszowską, w tym m. in. inspirowanie mieszkańców Gminy Goleszów, a szczególnie Cisownicy, do działań na rzecz podtrzymywania tożsamości regionalnej i kulturowej”.

Pogrzeb Józefa Golca odbędzie się 31 sierpnia w Sopocie.

google_news