Wydarzenia Cieszyn

Nie żyje dr Janusz Karbowniczek

Fot. Szpital Śląski w Cieszynie

Do naszej redakcji dotarły smutne wieści. Odszedł dr Janusz Karbowniczek, od lat związany ze Szpitalem Ślaskim w Cieszynie. Przez 25 lat pełnił funkcję ordynatora Oddziału Ginekologiczno-Położniczego. Był także wielkim społecznikiem.

Ukończył Akademię Medyczną w Poznaniu, ale osiedlił się w Cieszynie. W latach 1972-1977 był dyrektorem ZZOZ w Cieszynie. 1 kwietnia 1977 r został Ordynatorem Oddziału Ginekologiczno-Położniczego.Priorytetem stało się dla niego – bezpieczeństwo ciąży, porodu, połogu i noworodka. Podczas swojej ordynatury stawiał przede wszystkim na rozwój. Dzięki jego staraniom wprowadzono pełny zakres operacji ginekologicznych. Od 1990 r. zainicjowano porody rodzinne oraz wprowadzono system rooming in, gdzie matka może przebywać z dzieckiem na sali przez całą dobę. Był mocno zaangażowany w tworzenie szkoły rodzenia, która rozpoczęła swą działalność w 1995 r. W tym samym roku oddział uzyskał certyfikat Szpitala Przyjaznego Dziecku. W 1997 r. wprowadził możliwość rodzenia w wodzie. W 1998 r. dzięki jego zabiegom rozpoczęto w oddziale operacje laparoskopowe. Pierwszy laparoskop do oddziału udało się zakupić dzięki środkom, które osobiście pozyskiwał pukając do drzwi wielu instytucji i firm oraz indywidualnych sponsorów.

Dla swoich współpracowników był zawsze bardzo wymagający, ale dla swoich uczniów był skarbnicą wiedzy. Pierwszy przychodził do pracy i ostatni wychodził. Był dostępny na każde wezwanie telefoniczne. Zawsze odpowiedzialny za swój zespół, zawsze gotowy służyć pomocą. Stawiał na rozwój, nieustannie się szkoląc. Swą wiedzą chętnie dzielił się ze swymi asystentami. Pod jego skrzydłami 15 lekarzy uzyskało specjalizację I stopnia, 7 lekarzy II stopnia, a 3 uzyskało tytuł dr nauk medycznych.

Był nie tylko lekarzem, ale również ogromnym społecznikiem. Aktywnie działał w Radzie Fundacji Zdrowia Śląska Cieszyńskiego. Jako osoba niezwykle przedsiębiorcza, osobiście angażował się w pozyskiwanie środków na sprzęt i aparaturę medyczną. Podczas swojego aktywnego życia pełnił wiele ważnych funkcji. Przez kilka lat był Dyrektorem Sanepidu w Cieszynie. Pełnił funkcję Naczelnego Lekarza Szpitala Zespołu Zakładu Opieki Zdrowotnej w Cieszynie. Działał w Radzie Miasta Cieszyna. Nigdy jednak nie przestał być lekarzem. O jego aktywności świadczą liczne nagrody i odznaczenia, w tym  Srebrny Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Honorową Odznaką PCK. Na emeryturę przeszedł w 2003 r.

google_news