To jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, ukazujące bogactwo muzyki sakralnej różnych religii, a zarazem stanowiące wzorcowy przykład ekumenicznego dialogu sztuki i wiary. Festiwal od lat przyciąga melomanów oraz osoby zainteresowane tradycją i duchowością – zarówno chrześcijańską (wschodnią i zachodnią), żydowską, jak i z wielu innych kręgów kulturowych.
W dniach od 22 do 25 kwietnia w Bielsku-Białej odbędzie się XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu Sacrum in Musica. Muzyczną ucztę organizuje Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej, które zaprosiło znakomitych wykonawców. To gwarancja, że będziemy cieszyć się nie tylko najwyższym poziomem artystycznym, ale – z racji idei festiwalu – przeżyciami o szczególnym, wypełnionym duchowością wymiarze. Publiczność usłyszy chóralną muzykę cerkiewną, zespoły klezmerskie, wykonawców muzyki gospel, a także monumentalne oratoria.
– Tegoroczny program po raz kolejny dowodzi, że wspólnym językiem ludzkości może być właśnie muzyka. Zapraszamy wszystkich miłośników muzyki i sztuki sakralnej do wspólnego przeżywania duchowego piękna, jakie niesie ze sobą to ekumeniczne święto dźwięków i duchowości. Jesteśmy przekonani, że Sacrum in Musica stanie się okazją do obcowania ze sztuką najwyższej próby, która jednoczy ludzi ponad wyznaniami, kulturami i narodowościami – mówi Małgorzata Chełchowska-Rak, dyrektor Bielskiego Centrum Kultury.
Patronat nad wydarzeniem objęli wspólnie prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła rzymskokatolickiego Roman Pindel, biskup diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Adrian Korczago oraz przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej Dorota Wiewióra. – Ta szeroka współpraca osób reprezentujących różne wyznania i społeczności dowodzi wyjątkowego znaczenia oraz rangi festiwalu – nie tylko w naszym regionie, ale i w całej Polsce – nie kryje satysfakcji dyrektor BCK.
PROGRAM FESTIWALU
22 kwietnia (wtorek), godz. 18.00
Sacrum in Musica – Inauguracja
Miejsce: kościół Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka (os. Karpackie)
Festiwal zainauguruje wykonanie dzieła The Holy Spirit Mass (Msza Ducha Świętego) autorstwa uznanego norweskiego kompozytora Kima André Arnesena.
Wystąpią:
• Bielski Chór Kameralny
• Bielska Orkiestra Kameralna
• Kwintet Wokalny Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny
Całość poprowadzi uznany norweski dyrygent Ragnar Rasmussen, natomiast chór do występu przygotowała Beata Borowska, a orkiestrę – Mateusz Walach. Specjalnie na tę okazję przewidziano także efektowne wizualizacje autorstwa Jakuba Chojnackiego (ONDE studio).
The Holy Spirit Mass to utwór stworzony w 2017 roku na 500-lecie Reformacji. Jego prawykonanie odbyło się w Bazylice Narodowego Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie, a polska premiera miała miejsce w 2023 roku w Bielsku-Białej, z okazji jubileuszu 30-lecia Bielskiego Chóru Kameralnego. Ponowny wykonanie tej kompozycji podczas festiwalu będzie niezwykłą okazją, by usłyszeć inspirujące połączenie norweskiej tradycji muzycznej z chorałowym dziedzictwem chóralnym w wykonaniu znakomitych artystów.
23 kwietnia (środa), godz. 18.00
Sacrum in Musica – Muzyka cerkiewna
Miejsce: kościół ewangelicki Zbawiciela na placu Marcina Lutra
W drugim dniu festiwalu przeniesiemy się w mistyczny świat muzyki cerkiewnej i wschodniochrześcijańskiej duchowości. O niezapomniane wrażenia zadba Chór Filharmoników Katowickich – złożony z artystów Chóru Filharmonii Śląskiej, a kierowany przez wybitnego dyrygenta Jarosława Wolanina. Z chórem wystąpi wiolonczelistka Paulina Grondys.
W bogatym repertuarze koncertu znajdą się m.in.:
• Prijdite pokłonimsja Romualda Twardowskiego (z Liturgii św. Jana Złotoustego),
• Tebe Pojem Dobri Hristova,
• Tatăl nostru Antona Panna (Ojcze nasz w języku rumuńskim),
• fragmenty Vigil Einojuhaniego Rautavaary,
• Svyati Johna Tavenera, wykonywane z partią wiolonczeli,
• Bogorodice Djevo Arvo Pärta,
• współczesne kompozycje polskich i ukraińskich twórców (Adriana Robaka i Hanny Khazovej).
Ten niezwykle nastrojowy koncert pozwoli poczuć jedność muzyki i duchowości, wypełniającą wnętrze kościoła potężnym brzmieniem głosów chóralnych zanurzonych w tradycji Kościoła Wschodniego.
24 kwietnia (czwartek), godz. 17.00 i 19.30
Sacrum in Musica – Muzyka żydowska
Miejsce: Sala Ceremonii przy cmentarzu żydowskim przy ul. Cieszyńskiej 92
Kolejny dzień festiwalowy poświęcony będzie muzyce żydowskiej. Na scenie (dwukrotnie!) wystąpi Kroke (nazwa zespołu w języku jidysz oznacza Kraków) – trio przyjaciół, absolwentów krakowskiej Akademii Muzycznej, którzy rozpoczynali swoją karierę od twórczości klezmerskiej. Dziś jednak zespół poszukuje inspiracji w wielu kulturach i stylach – od muzyki etnicznej po jazz i różne eksperymenty współczesne.
Kroke występowało między innymi na zaproszenie Stevena Spielberga podczas uroczystości Survivors Reunion w Jerozolimie, a także na licznych festiwalach w Wielkiej Brytanii (m.in. WOMAD). Muzycy współpracowali z tak uznanymi artystami, jak: Nigel Kennedy, Anna Maria Jopek, Tomasz Stańko czy orkiestry filharmoniczne z całego świata. Ich energetyczne aranżacje, oparte na motywach klezmerskich i bogato zdobione improwizacjami, przeniosą słuchaczy w wyjątkowy klimat wielokulturowej tradycji żydowskiej.
25 kwietnia (piątek), godz. 18.00
Sacrum in Musica – Koncert Finałowy
Miejsce: Bielskie Centrum Kultury
Zwieńczeniem festiwalu będzie koncert znakomitego The London Adventist Chorale. Ten mieszany chór, założony w 1981 roku w Wielkiej Brytanii, od lat łączy promocję muzyki sakralnej najwyższej próby z działalnością społeczną. Artyści występują w szpitalach, więzieniach, schroniskach, ale i na najbardziej prestiżowych scenach Europy. Zespół śpiewał przed prezydentami, monarchami, premierami, a także dla osób w kryzysie bezdomności oraz w wielu przestrzeniach nietypowych dla muzyki chóralnej.
Dyrektorem muzycznym The London Adventist Chorale jest Ken Burton – światowej sławy dyrygent, kompozytor i wykonawca, który regularnie występuje w brytyjskich mediach, współpracuje z wieloma orkiestrami i zespołami, prowadzi kilka chórów gospel i realizuje projekty muzyczne dla światowej kinematografii. W Bielsku-Białej chór wykona repertuar ukazujący różnorodność chóralnej muzyki chrześcijańskiej oraz potęgę gospel – stylu łączącego entuzjazm wiary i wyjątkowy kunszt wokalny.
WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE
W trakcie trwania festiwalu w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej pokazywana będzie wystawa „Namalować katolicyzm od nowa: Nawiedzenie”, której finisaż zaplanowano 25 kwietnia. Ekspozycja prezentuje prace współczesnych artystów, szukających nowych form wyrazu dla tematyki religijnej i symboliki chrześcijańskiej.
Bilety do nabycia tutaj.