Cieszyn Kultura i rozrywka

Noc w Książnicy Cieszyńskiej

Na Noc Muzeów, 26 maja, w Książnicy Cieszyńskiej zaplanowany został cały wachlarz różnych atrakcji dla odwiedzających.

Ponieważ na tę jedyną noc w roku przypada tym razem także Dzień Matki, niektóre z proponowanych atrakcji będą się skupiać na tej, najbliższej przecież każdemu postaci. Dzieci będą mogły, korzystając z zabytkowych wzorów, wykonać laurkę dla Mamy i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z Mamą w stroju cieszyńskim i będzie można także obejrzeć wystawę „Być matką w czasach Lutra…”.

Drugim motywem przewodnim tegorocznej Nocy jest rocznica 500-lecia Reformacji, do której nawiązuje występ Wyższobramskiego Chóru Kameralnego oraz prezentacja XVIII-wiecznego rękopisu dotyczącego sprawy wygnania z Cieszyna trzech pierwszych pastorów – Jana Muthmanna, Samuela Zasadiusa i Jana Steinmetza, uzupełniona wystawą ich książek.

Wokół zawiłych dziejów protestantyzmu na Śląsku Cieszyńskim osnuty jest również rodzinny konkurs z nagrodami, zatytułowany „Na tropie słowiańskiego Lutra, cieszyńskich pietystów i Rayskiego Ogrodeczka”. Ponadto zwiedzić będzie można wystawę pt. „Ślązakowcy. Powstanie, rozwój i zmierzch ruchu kożdoniowskiego”.

Tradycją stało się już pisanie kroniki Cieszyna, która zapełnia się i staje się z roku na rok coraz ciekawsza. Żelazny punkt programu każdej Nocy Muzeów w Książnicy, stanowią pokazy konserwacji zabytkowych książek, których nie zabraknie również i w tym roku.

google_news