Wydarzenia Bielsko-Biała

Nocny protest pod bielskim sądem

Dzisiaj w nocy pod Sądem Okręgowym w Bielsku-Białej odbył się protest przeciwko planowanym zmianom w sądownictwie. Wzięło w nim udział około stu osób, w tym około trzydziestu sędziów okręgu bielskiego.

O 21.00 naprzeciw budynku sądu przy ulicy Cieszyńskiej protestowali sędziowie z Bielska-Białej, Żywca i Cieszyna, adwokaci, kuratorzy, przedstawiciele środowiska prawniczego i mieszkańcy. W rękach mieli znicze i świece, które ułożyli pod ścianą obok wejścia do Sądu Okręgowego. Skandowali m.in.: „Demokracji nie oddamy!” i „Precz z kaczorem”. Odśpiewali Hymn Polski.

– To spontaniczny protest. Byłoby z nami więcej sędziów, ale mamy okres urlopowy. Protestujemy przeciw niekonstytucyjnym zmianom, które faktycznie będą czystką. Można się zastanawiać, czy nie zbliża się śmierć demokracji – powiedział „beskidzkiej24” sędzia z okręgu bielskiego.

Jak ogłosiło Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, które wzywało do udziału w proteście, odbywa się on „w związku z przyjętymi przez Sejm zmianami w Krajowej Radzie Sądownictwa, ustroju sądów powszechnych oraz ujawnionym w nocy projektem PiS ustawy o Sądzie Najwyższym, których uchwalenie oznacza koniec demokratycznego państwa prawa i wprowadzenie jednolitej i niekontrolowanej władzy w Państwie”.

Autorem fotoreportażu jest Marcin Kałuski.

google_news