W łowiectwie wszelkiego rodzaju tradycje odgrywają ogromna rolę. Nie jest jednak tak, że nie następują w nim jakiekolwiek zmiany. To nie skansen oderwany od realnego życia, tylko, przeciwnie, dziedzina, która wymaga skutecznego stawiania czoła bieżącym wyzwaniom. Skuteczność i bezpieczeństwo działania wymaga więc sięgania po rozmaite środki, które mogą pozwolić je podnieść. Najlepszym przykładem jest obserwacja terenu.
To nie tylko hobby i pasja. To szereg zadań ważnych dla nas wszystkich
Obecność człowieka radykalnie przeobraziła otaczające go środowisko przyrodnicze. Z jednej strony towarzyszące nam wokół ekosystemy stały się niekompletne, co powoduje głęboką ich nierównowagę – wystarczy wspomnieć o bardzo licznych obecnie lisach zagrażających wielu gatunkom mniejszych zwierząt. Z drugiej strony obecność pracującego na potrzeby rozrastających się populacji ludzkich rolnictwa, wykorzystującego obce gatunki (np. stanowiący podstawę naszej diety ziemniak) okazuje się bardzo zasobnym źródłem wysokoenergetycznego pokarmu. Korzysta na tym zwłaszcza szalenie rozmnażający się dzik, coraz częściej szukający żeru w naszych miastach. Nie ma rady – świadoma, planowa regulacja jest tu konieczna. Do tego dochodzi konieczność reagowania na sytuacje kryzysowe, tak jak w ostatnich latach miało to miejsce w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF. Co to wszystko oznacza? Myślistwo, jakkolwiek dla wielu jest przede wszystkim rodzajem pasji, pełni istotne zadania, których wykonanie musi być skuteczne. Wymaga tego zarówno ochrona przyrody, jak i bezpieczeństwo, w tym także sanitarne. Oprócz wysokiej jakości broni potrzebne są zatem m.in. urządzenia pozwalające na dokładną obserwację terenu, a więc lokalizowanie i identyfikowanie celów, także podczas polowań w nocy.
Lornetka termowizyjna daje dobry obraz przy braku jakiegokolwiek światła
Zgodnie z prawem zasadniczo nie można stosować podczas polowania urządzeń optycznych, których obraz nie powstaje w świetle naturalnym. Nie dotyczy to jednak używanych do obserwacji lornetek, niestanowiących wyposażenia broni, a zatem noktowizja i termowizja, jak np. dostępna w sklepie Łowca lornetka termowizyjna Pulsar, trafiają do rąk myśliwych już od lat. Szczególne potrzeby niosą jednak ze sobą szczególne rozwiązania, tak jak miało to miejsce w związku ze wspomnianą epidemią ASF, kiedy to rozszerzono możliwości stosowania takich urządzeń. Co zmienia ich obecność w łowisku?
Bardzo dużo. Jeszcze nie tak dawno powiewem nowoczesności mogła wydawać się noktowizja, której działanie, w największym skrócie, polega na wzmacnianiu światła szczątkowego. Termowizja oferuje jednak wiele więcej – bo nie jest jej potrzebne żadne inne światło niż podczerwone. A to obecne jest w terenie zawsze, bo poszczególne obiekty różnią się temperaturą, co czułe urządzenie potrafi oddać obrazem. Co jasne, zwłaszcza w przypadku znacznie cieplejszych od tła zwierząt. Stosowanie nowoczesnych urządzeń obserwacyjnych to nie tylko wymóg efektywności, ale także bezpieczeństwa i humanitaryzmu – pozwala wszak na pewne identyfikowanie celu i oddanie precyzyjnego, skutecznego strzału.
Materiał partnerski