W Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej zainstalowano dodatkową stację zgazowania ciekłego tlenu. Zbiornik wraz z parownicą kosztował prawie 350 tysięcy złotych.
Dodatkowy zbiornik pomieści 9 600 kilogramów ciekłego tlenu. – Dostarczany instalacją do szpitalnych łóżek tlen medyczny jest w specjalnym urządzeniu – parownicy- przekształcany ze stanu ciekłego na lotny i ogrzany do temperatury otoczenia. Nowy zbiornik w pełni zatankowany waży prawie 15 ton. Umieszczono go na specjalnym fundamencie, obok dwóch innych, mniejszych, które działają od momentu powstania szpitala i mają pojemność po 5 tysięcy kilogramów – objaśnia Anna Szafrańska, rzecznik Szpitala Wojewódzkiego.
Łukasz Matlakiewicz, zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych placówki podkreśla, że inwestycja była koniecznością. Bo podczas „normalnego” funkcjonowania szpitala ilość zużywanego ciekłego tlenu, w zależności od ilości operacji i pacjentów pod respiratorami, waha się od 350 do 450 kilogramów na dobę. Pobór wzrósł gwałtownie po otwarciu oddziałów dla osób zakażonych koronawirusem. – Podczas pandemii największe zużycie sięgało 3 800 kilogramów na dobę w związku z koniecznością stosowania tlenoterapii u chorujących na Covid-19. W trakcie hospitalizowania ponad dwustu pacjentów z Covid-19, zbiorniki tlenu ciekłego musiały być tankowane co jeden-dwa dni – przybliża dyrektor. Teraz cieszy się, że instalacja nowego zbiornika zmniejszy ryzyko braku dostawy tlenu na czas w przypadku hospitalizacji większej ilości pacjentów z Covid-19.
W ramach inwestycji, modernizacji instalacji tlenowej podlegała również wymiana tablic redukcyjnych tlenu ciekłego oraz rezerwowego źródła zasilania szpitala w tlen. W przypadku awarii zbiornika z tlenem ciekłym, tablica automatycznie przełączy się na tryb zasilania z butli, a informacja o tym zostanie przekazana do pracownika.
Inwestycję kwotą 295 tys. zł dofinansowało Ministerstwo Zdrowia w ramach Funduszu Przeciwdziałania Covid-19.
Super, cieszymy się, to dobra wiadomość.
Nie używaj podszywacz imienia Hermenegildy. Gdybyś umiał uważnie czytać, nie ma z czego się cieszyć, że budowę zbiornika wymusił covid. Cieszyć się można wtedy kiedy spadnie ilość zachorowań a tym samym zapotrzebowanie na tlen. Za trudne?
Prawdziwa Hermenegilda się cieszy że wobec pandemii nasze szpitale dają radę! O co Ci chodzi mieszaczu?
Wyjaśniałam już, o ten pociąg co nie chodzi, było “cieszymy się”, dokładnie wiem o co chodzi. Dochodzi do prymitywnej pały?