Porady i inspiracje

O czym pamiętać przy sprzedaży mieszkania?

Własne mieszkanie to doskonała lokata kapitału. Z reguły nie traci na wartości, za to bardzo szybko i łatwo może na niej zyskać. Jeśli jest zadbane, znajduje się w dobrej lokalizacji – w mieście studenckim lub obleganym przez turystów. Czasami jednak przychodzi taki czas, że zastanawiasz się nad sprzedażą mieszkania.

Powodów może być bardzo wiele – możesz chcieć zmienić swoje miejsce zamieszkania ze względu na pracę lub inne wydarzenia życiowe, przez które będziesz musiał się wyprowadzić. Możesz też po prostu zacząć potrzebować czegoś większego ze względu na powiększającą się rodzinę lub po prostu coraz to większe wymagania dotyczące swojej własnej przestrzeni prywatnej. Bez względu jednak na okoliczności, w każdym z tych przypadków warto najpierw sprzedać mieszkanie, by dokładnie orientować się jakimi funduszami na nowe lokum dysponujesz. O czym należy pamiętać przy procesie sprzedaży mieszkania?

  1. Sprzedaż mieszkania – co ma znaczenie?
  2. Jak przygotować się do sprzedaży mieszkania?
  3. Sprzedaż lub kupno mieszkania – o czym nie zapomnieć?
Sprzedaż mieszkania – wcale nie taka prosta!

Nie jest wcale tak łatwo sprzedać mieszkanie. Wie o tym każdy, kto próbował i odbił się od ściany. Ściana ta metaforyczna może przyjąć naprawdę wiele różnorodnych kształtów. Zwłaszcza, jeśli zależy ci na czasie. Wtedy stopień trudności sprzedaży mieszkania jeszcze bardziej wzrasta. Problem z szybką sprzedażą mieszkania możesz mieć wtedy, gdy ustaliłeś zbyt wysoką cenę – ludzie nie lubią przepłacać i potrafią orientować się w średniej wartości nieruchomości w danej okolicy. Trudno też sprzedać mieszkanie brudne, zaniedbane i takie, które od lat nie widziało żadnego odświeżenia ani – tym bardziej – poważniejszego remontu. Problemy ze sprzedażą możesz mieć też wtedy, gdy nie będziesz mieć wszystkich potrzebnych dokumentów.

Przygotuj się do sprzedaży. Dokumenty, których potrzebujesz

Przede wszystkim będziesz potrzebować aktu notarialnego, dokumentu o tym, że nie zalegasz z żadnymi opłatami i lokal nie jest zadłużony, odpisu z księgi wieczystej i informacji na temat zameldowania lokatorów. Jeśli należysz do spółdzielni mieszkaniowej, lista tych dokumentów jeszcze się wydłuża – przypomina Notus, kancelaria notarialna w Katowicach.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Umowa przedwstępna to bardzo ważny dokument, dlatego nie możesz go zaniedbać. To dokument gwarancyjny, który jest ważny w świetle obowiązujących przepisów. Dlatego przyłóż się do jego konstrukcji, a jeśli nie masz pewności jak to zrobić poprawnie, zgłoś się do kancelarii notarialnej, by otrzymać należną pomoc.

google_news