Bielskie Towarzystwo Muzyczne mimo trudnych czasów dla organizowania imprez artystycznych jak i dla artystów, kontynuuje działania realizowane od lat. Nieprzerwanie od 26 lat prowadzi działalność w zakresie upowszechniania kultury muzycznej w dziedzinie klasyki organizując głównie koncerty muzyczne dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz w mniejszym zakresie koncerty dla dorosłych. Również w tym roku zrealizowano dwa projekty muzyczne.
Pierwszy z nich to cykl koncertów „Muzyka dla wszystkich – koncerty w szkołach wiejskich i dla wybranych środowisk na wsi i w mieście” zorganizowanych w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA.
Obejmował wykonanie 18 koncertów w tym 5 różnych tematów.
-dla dzieci i młodzieży: „Tajemnice instrumentów muzycznych – klarnety i saksofony”,
„Muzyka popularna na instrumentach perkusyjnych”,
„Śpiewne opowieści”,
-dla młodzieży i dorosłych: „Korowód Madonn”,
„Poznajmy nasze korzenie”.
Muzycy występowali w szkołach i w kościołach województwa śląskiego oraz wykonano specjalny koncert, gdzie muzyka łączyła się z gawędą góralską na scenie plenerowej Zamku we Wrocławiu Leśnicy w ramach Nocy Świętojańskiej 2021.
Wszystkie koncerty dofinansowano ze środków Ministra kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Zarząd BTM oraz zaangażowani artyści składają również podziękowania sponsorom od lat wspierających koncerty: firmie Kligspor sp. z o.o , PHUP IGUM sp. z o.o. z Bielska-Białej, Anga Uszczelnienia Mechaniczne sp. z o.o. z Kóz, Szczęśniak Pojazdy Specjalne sp. z o.o. z Bielska-Białej.
Kolejny cykl 10 koncertów, który dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” miał tytuł “Niepodległość na Górnym Śląsku”. Koncertowano na Śląsku i Kaszubach. Na You Tube dostępne są dla publiczności 2 koncerty on-line z tego projektu.
W ramach projektu publiczność mogła wysłuchać i zapoznać się z utworami muzycznymi związanymi z polską niepodległością w ciekawych i oryginalnych aranżacjach. Interaktywne koncerty poszerzały wiedzę z zakresu historii Polski – czasu odzyskania niepodległości.
Ogółem w koncertach wymienionych dwóch projektów na żywo i za pośrednictwem Internetu i telewizji regionalnej uczestniczyło około 110 tys. słuchaczy.
Wystąpiło w nich 20 muzyków i 2 solistki wokalistki, realizowało 2 filmowców.
Wykonawcy to profesjonaliści, z dorobkiem artystycznym i doświadczeniem pedagogicznym, koncertujący w kraju i poza granicami.
Wszystkie koncerty organizowane były nieodpłatnie.
Gdyby kulturę muzyczną połączyć w BTM ze sportem pod skrzydłami ministerstwa – byłoby jeszcze lepiej. Ten sport miałby szansę jeszcze większej dostępności.