Wyższa Szkoła Administracji od lat stanowi element edukacyjnego krajobrazu Bielska-Białej. Znana jest z kształcenia na kierunku administracja specjalistów, którzy zasilają urzędy i instytucje publiczne regionu. Mieszkańcy Podbeskidzia i okolic często podejmują decyzję studiowania na uczelni, wiedząc, że zdobyty dyplom gwarantuje wymarzone zatrudnienie. Pracodawcy wiedzą także, że kształcenie w WSA to wiele godzin zajęć praktycznych, prowadzonych przez doświadczonych wykładowców na co dzień pracujących w administracji publicznej. Obecnie trwa rekrutacja na studia rozpoczynające się w roku akademickim 2021/2022.
W następstwie przeprowadzonych analiz i konsultacji, władze WSA złożyły stosowne dokumenty i otrzymały zgodę na utworzenie dwóch nowych kierunków, które są równie atrakcyjne w obecnej dobie. W ostatnim czasie na stronie uczelni pojawił się opis pozszerzonej oferty edukacyjnej.
Od października 2021 roku studenci zaczną studia z zakresu zarządzania. Uruchomione zostaną trzy specjalności. Specjaliści z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem będą przygotowani do pełnienia roli managerów i efektywnego organizowania pracy w firmie. Ci, którzy zdecydują się na zarządzanie w administracji, poznają tajniki pracy z projektami, marketingu oraz komunikacji w organizacji. Będą przygotowani do pracy zarówno w administracji publicznej, jak i w sektorze prywatnym. Dużą popularnością cieszy się również zarządzanie zasobami ludzkimi, które skupia się na projektowaniu, wdrażaniu i realizowani polityki personalnej, tworzeniu systemów motywacyjnych. Jest to odpowiednia propozycja dla kandydatów zainteresowanych psychologicznymi aspektami prowadzenia przedsiębiorstwa.
Szczególny nacisk kładziony jest na prawne aspekty prowadzenia firmy. Tym samym absolwenci będą wyposażeni w wiedzę interesującą każdego przedsiębiorcę, m.in. dotycząca podstaw prawnych w kontaktach z administracją publiczną, prawa i systemu podatkowego oraz uregulowań odnoszących się do różnych dziedzin funkcjonowania organizacji, np. z zakresu prawa konkurencji, prawa gospodarczego i prawa karnoskarbowego.
Drugim kierunkiem popularnym wśród mieszkańców regionu jest bezpieczeństwo wewnętrzne. Ten interdyscyplinarny kierunek to niezwykle przyszłościowa propozycja, która odpowiada na nowe wyzwanie rynku pracy.
W ofercie znajdują się cztery specjalności. Decydując się na specjalność zarządzanie kryzysowe można poznać mechanizmy działania w sytuacjach nietypowych, jednak coraz częściej występujących, takich jak kryzysy gospodarcze, epidemie, klęski żywiołowe, ataki cybernetyczne. Absolwenci zdobędą gruntowną wiedzę z zakresu obrony ludności cywilnej.
Dla kandydatów, których interesują najnowsze wyzwania cywilizacyjne przygotowano unikalną specjalność cyberbezpieczeństwo. Studia wykształcą specjalistów znających meandry zwalczania zagrożeń systemów informatycznych i telekomunikacyjnych, a także zabezpieczania danych osobowych. Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w instytucjach publicznych dbających o bezpieczeństwo obywateli oraz w firmach informatycznych.
Osoby, biorące pod uwagę karierę w służbach mundurowych lub jednostkach cywilnych, zajmujących się obronnością powinny rozważyć podjęcie studiów na specjalności formacje policyjne. Ta specjalność umożliwi poznanie „od kuchni” metod pracy policji, służb specjalnych i innych instytucji dbających o bezpieczeństwo obywateli.
W ostatnim czasie dynamicznie rozwija się rynek usług z zakresu ochrony osób i mienia. Odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie, uczelnia przygotowała specjalną grupę przedmiotów, która wyposaży studentów w wiedzę pozwalającą na podjęcie zatrudnienia m.in. w służbach mundurowych, agencjach detektywistycznych i firmach zajmujących się projektowaniem systemów zabezpieczenia i monitoringu technicznego.
Rozszerzona oferta edukacyjna WSA jest odpowiedzią na potrzeby regionu oraz dynamiczne zmiany na lokalnym rynku pracy. Odpowiedni dobór kadry zapewnia wysoką jakość kształcenia. Aktywizujące metody nauczania, nastawienie na praktyczny wymiar uczenia się i przyjazna atmosfera sprawiają, że decyzja o podjęciu studiów zaprocentuje w przyszłości.