Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w Szpitalu Śląskim – profesjonalna opieka ortopedyczna i urazowa

W Szpitalu Śląskim funkcjonuje Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej wyróżniający się nowoczesnym podejściem do leczenia urazów oraz schorzeń układu ruchu. Dzięki wykwalifikowanej kadrze specjalistów i zaawansowanemu wyposażeniu, w tym własną salą zabiegową, oddział ten jest miejscem, gdzie pacjenci mogą liczyć na kompleksową i profesjonalną opiekę ortopedyczną i urazową. Dzięki funduszom unijnym kilka miesięcy temu oddział zyskał zupełnie nowe oblicze.

Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w Szpitalu Śląskim to miejsce, które łączy długoletnią tradycję z nowoczesnym podejściem do leczenia. Oddział od ponad sześćdziesięciu lat pomaga pacjentom z powiatu cieszyńskiego, który obecnie liczy 177 tysięcy mieszkańców. Świadczy także pomoc licznym turystom, którzy odwiedzają Śląsk Cieszyński zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim. Rocznie leczy się tu około 2000 pacjentów, a liczba operacji sięga blisko 1800.

Nasz Oddział specjalizuje się w chirurgii urazowej, co oznacza, że zajmujemy się szerokim spektrum urazów, od złamań nadgarstków po bardziej złożone złamania bliższego końca kości udowej. Równocześnie rozwijamy działalność w zakresie ortopedii, zwłaszcza leczenia chorób zwyrodnieniowych stawów. Regularnie przeprowadzamy endoprotezoplastyki stawów biodrowych, kolanowych, a także barkowych i rąk, dostosowując się do indywidualnych potrzeb pacjentów. W ostatnich latach obserwujemy wzrost liczby pacjentów, co jest związane z dwiema głównymi grupami: młodymi osobami aktywnymi fizycznie, które doznają urazów związanych ze sportami takimi jak narciarstwo, jazda na rowerze czy hulajnogach oraz seniorami, u których dominują złamania typowe dla wieku podeszłego, takie jak złamania końca bliższego kości udowej – podkreśla lek. Jacek Ochałek, specjalista ortopeda-traumatolog, specjalista medycyny sportowej, Ordynator Oddziału i dodaje: Rozwijamy zakres realizowanych świadczeń i stale dostosowujemy nasze metody leczenia do zmieniających się potrzeb pacjentów, co pozwala nam świadczyć profesjonalną opiekę na najwyższym poziomie.

Kompleksowa opieka nad pacjentem

Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej specjalizuje się w leczeniu następstw urazów oraz schorzeń ortopedycznych u dorosłych. Do zakresu oferowanych świadczeń należy zespalanie kości z użyciem nowoczesnych metod, takich jak zespolenia śródszpikowe i płytki kątowo-stabilne, co pozwala na szybszą rekonwalescencję i minimalizuje ryzyko powikłań. Oddział przeprowadza również artroskopię stawu kolanowego i nadgarstka z zastosowaniem toru wizyjnego, co umożliwia precyzyjną diagnozę oraz leczenie wewnątrzstawowe. W ramach tego zabiegu wykonywane są rekonstrukcje więzadła krzyżowego przedniego (ACL), przywracając stabilność i funkcjonalność stawu. Kolejnym istotnym obszarem działalności oddziału jest endoprotezoplastyka stawów, obejmująca stawy biodrowe, kolanowe, barkowe oraz śródręczno-nadgarstkowe. Oddział przeprowadza zarówno pierwotne operacje, jak i zabiegi rewizyjne, dzięki którym pacjenci mogą odzyskać swobodę ruchu i zminimalizować ból towarzyszący zmianom zwyrodnieniowym. Endoprotezoplastyka stawów barkowych i śródręczno-nadgarstkowych jest szczególnie pomocna dla pacjentów z problemami w obrębie kończyn górnych, pozwalając im na powrót do codziennych aktywności. Oddział zajmuje się również operacyjnym leczeniem złamań i schorzeń kręgosłupa, co wymaga wysokiej precyzji oraz doświadczenia. Dzięki temu pacjenci mają szansę na odzyskanie sprawności i poprawę jakości życia. Specjaliści oddziału świadczą także zabiegi z zakresu chirurgii ręki, które są kluczowe dla przywrócenia pełnej funkcjonalności kończyny po urazach lub schorzeniach. W oddziale funkcjonuje również mała sala zabiegowa, umożliwiająca przeprowadzanie małoinwazyjnych procedur chirurgicznych w znieczuleniu miejscowym typu WALANT, którego wykorzystanie w cieszyńskiej placówce zainicjował lek. Cezary Linart. Realizowane są tu zabiegi takie jak: zespół kanału nadgarstka, przykurcz Dupuytrena, usunięcie drobnych elementów metalowych, guzków, ganglionów czy – nieco rzadziej – zabiegi w chorobie de Quervaina. Dzięki połączeniu zaawansowanej technologii z doświadczeniem lekarzy, Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej jest miejscem, gdzie pacjenci mogą liczyć na najwyższy poziom opieki i wsparcie w procesie leczenia i rehabilitacji. Ponadto, w cieszyńskiej placówce prowadzona jest przyszpitalna Poradnia Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej oraz filie w Skoczowie i Ustroniu, które zapewniają pacjentom ciągłość opieki i łatwy dostęp do specjalistów.

Zaangażowana kadra

Za sukcesem Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej stoi zaangażowany i doświadczony zespół. W oddziale pracuje blisko 20 lekarzy specjalistów z zakresu ortopedii, traumatologii i medycyny sportowej, którzy stale poszerzają swoją wiedzę. Lekarze działają w systemie kontraktowym, co pozwala na elastyczne organizowanie pracy oddziału, który każdego dnia obsługują dwaj dyżurujący lekarze oraz zespół bloku operacyjnego, pracujący w trybie 12-godzinnym od 7:00 do 19:00. Kadra pielęgniarska składa się z 18 pielęgniarek, wspieranych przez 3 ratowników medycznych, 9 opiekunów medycznych, 1 sanitariusza oraz 2 fizjoterapeutów. Zespół ten dba o profesjonalne wsparcie pacjentów na każdym etapie leczenia i rekonwalescencji, gwarantując, że opieka jest zarówno fachowa, jak i empatyczna. Wszystko to sprawia, że pacjenci oddziału czują się otoczeni troską i profesjonalizmem od momentu przyjęcia do szpitala po ostatni etap rekonwalescencji.

Akademia Chirurgii Ręki – unikatowa inicjatywa Oddziału

Jednym z kluczowych projektów naukowych Oddziału jest Akademia Chirurgii Ręki, której współgospodarzem jest Szpital Śląski w Cieszynie. To prestiżowa inicjatywa edukacyjna stworzona z myślą o rozwoju i doskonaleniu młodych lekarzy. Pomysłodawcą Akademii jest prof. Tomasz Mazurek z Uniwersytetu Gdańskiego, który zapoczątkował cykliczne szkolenia odbywające się cztery razy w roku – dwa razy w Gdańsku, raz we Wrocławiu i raz w Cieszynie. Inicjatorem cieszyńskiej edycji jest lek. Cezary Linart. Ta organizowana jest już od kilku lat i zyskuje na dużej popularności w środowisku medycznym. Ostatnia edycja w Cieszynie skoncentrowana była na stawie łokciowym i przedramieniu, z uwzględnieniem zagadnień praktycznych, takich jak złamania dalszego końca kości promieniowej czy pokrywanie drobnych ubytków skóry. Uczestnicy mieli okazję nie tylko poszerzać wiedzę teoretyczną, ale także brać udział w praktycznych ćwiczeniach. Zajęcia odbywają się z wykorzystaniem nowoczesnych implantów i instrumentarium, a także materiałów symulujących tkanki ludzkie – na preparatach zwierzęcych.

Doświadczony zespół wykładowców i instruktorów stanowi o sile Akademii Chirurgii Ręki. Ich zaangażowanie zapewnia uczestnikom najwyższy poziom nauczania, łącząc praktyczne umiejętności z solidną wiedzą teoretyczną. Jesteśmy dumni, że w Cieszynie możemy współtworzyć wydarzenie, które wpływa na podnoszenie standardów opieki zdrowotnej i rozwój kompetencji młodych specjalistów. W 2027 roku zostaliśmy wybrani na organizatora Ogólnopolskiego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki. To ogromny powód do dumy i docenienie potencjału naszego Oddziału i placówki – podkreśla lek. Cezary Linart, specjalista ortopeda-traumatolog, zastępca Ordynatora i dodaje: W naszym Oddziale na co dzień mamy wielu pacjentów, którzy zgłaszają się do nas z urazami rąk, czyli obszaru nadgarstka i palców. Urazy te są najczęstszymi, którymi zajmują się lekarze ortopedzi. To m.in. złamania czy zwichnięcia. W wielu takich przypadkach stosujemy leczenie operacyjne.

Nowe oblicze Oddziału i specjalistyczne wyposażenie

Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w Szpitalu Śląskim w Cieszynie to nowoczesny, dostosowany do potrzeb pacjentów i personelu Oddział, który dzięki funduszom unijnym zyskał zupełnie nowe oblicze. Po gruntownym remoncie umiejscowiony jest na pierwszym piętrze Pawilonu Łóżkowego. Oferuje pacjentom komfortowe sale, które znacząco poprawiają warunki leczenia i rekonwalescencji. Po modernizacji w strukturze Oddziału funkcjonuje mała sala operacyjna, w której zespół przeprowadził już w tym roku ponad 415 zabiegów.

Dzięki pełnej dotacji unijnej zmodernizowaliśmy Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, który teraz spełnia najwyższe standardy opieki medycznej. Siłą naszego Oddziału jest doświadczony zespół, który z zaangażowaniem i profesjonalizmem dba o zdrowie mieszkańców powiatu cieszyńskiego, jak również wielu przyjezdnych, oferując kompleksową pomoc w zakresie ortopedii i leczenia urazów. Połączenie wiedzy i doświadczenia personelu z nowoczesnym wyposażeniem przekłada się na skuteczne wyniki leczenia oraz zapewnia komfort i bezpieczeństwo pacjentów – podsumowuje Adam Śliż, p.o. Dyrektora Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

W minionym roku Oddział zyskał również nowoczesne wyposażenia medyczne, którego wartość przekroczyła 1 mln zł. To m.in. kompletna wieża artroskopowa pozwalająca na artroskopię stawów kolanowych, barkowych, biodrowych, a także nadgarstka i stawu skokowego. W zestawie znajduje się specjalistyczny stół ortopedyczny oraz zaawansowany system napędów motorowych, który usprawnia precyzję zabiegów. W Oddziale znajduje się także urządzenie ARTROMOT CPM – aparat do ciągłego, biernego ruchu stawów kolanowego i biodrowego, wspierający proces rehabilitacji i przyspieszający powrót pacjentów do sprawności.

google_news