W najbliższą sobotę, 18 maja, odbędzie się Noc Muzeów. Program tego wydarzenia, które zaplanowano w tym roku w Bielsku-Białej pod hasłem „Odkrywanie Miasta Splotów w Noc Muzeów”, jest niezwykle bogaty.
Od 17.00 do 23.00 udostępniony zostanie bielski ratusz. Mieszkańcy i turyści będą mogli zwiedzić gmach oraz schron w parku za ratuszem. Na miejscu pracownicy Urzędu Miejskiego Jakub Krajewski i Jacek Kachel będą przybliżać dzieje budynku i jego funkcje. O 20.00 w sali sesyjnej zaplanowano koncert „Mateusz Krautwurst Solo Act”, w ramach trwającego w mieście Międzynarodowego Festiwalu Gospel. Natomiast o 22.00 Jacek Kachel wygłosi wykład „Bielsko-Biała jakiego nie znacie”.
Pod znakiem archeologii
W Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej od 16.00 do 22.00 wstęp będzie kosztował symboliczne 2 zł. Tegoroczną Noc Muzeów placówka dedykuje archeologii miasta. Zwiedzający Zamek Książąt Sułkowskich będą mogli zapoznać się m.in. z wystawą „Archeologia Bielska-Białej. Odkrywanie miasta”, prezentującą dotychczasowe efekty badań archeologicznych i architektonicznych prowadzonych od kilku dziesięcioleci na terenie stolicy Podbeskidzia. Ekspozycji towarzyszy publikacja książkowa „Odkrywanie miasta. Bielsko-Biała w świetle badań archeologicznych”, którą będzie można nabyć w promocyjnej cenie. Natomiast w Salonie Muzycznym odbędzie się prezentacja multimedialna związana z wydaną w tym roku książką „Bielska linia książęcego rodu Sułkowskich. Ostatni Sułkowscy na bielskim zamku”.
Teatry od kulis
Będzie też można poznać „od kuchni” bielskie teatry. Teatr Polski zaprasza na zwiedzanie tego niezwykłego gmachu. W godzinach 22.00-24.00 będzie można obejrzeć teatr od kulis. Widzowie najpierw usłyszą anegdoty o najważniejszych wydarzeniach ze 130-letniej historii sceny, następnie poznają zaplecze techniczne, garderoby i inne pomieszczenia niedostępne zwykle dla publiczności. Pracownicy poszczególnych działów opowiedzą o specyfice swojej pracy i zademonstrują swoje umiejętności, przeprowadzą też zwiedzających przez galerię teatru. Zwiedzanie zaplanowano w trzech grupach po około 50 osób. Obowiązują zapisy (tel. 33 822-84-53; [email protected]).
Z kolei Teatr Lalek Banialuka zaprasza do odwiedzenia specjalnie przygotowanej wystawy. W godzinach 17.00-20.00 widownia dużej sceny zamieni się w muzeum prezentujące najpiękniejsze lalki i kostiumy, jakie przechowywane są w magazynach Banialuki.
Wystawy, gry, archiwum
W Galerii Bielskiej BWA oraz Willi Sixta bezpłatne zwiedzanie wszystkich wystaw będzie możliwe od 15.00 do 23.00. Dodatkowo Galeria Bielska BWA proponuje grę terenową „Splot sztuk”, rozgrywaną w Willi Sixta i głównej siedzibie galerii. Każdy uczestnik otrzyma kartę gry z zadaniami, które poprowadzą go przez aktualne wystawy w obu budynkach. Wydawanie kart rozpocznie się o 18.00 w Willi Sixta i potrwa do 22.00. Druga z propozycji przygotowanych przez galerię to „Gra Rzeczpospolita XS”. Ma wyjątkowy strategiczny charakter, rozegrana zostanie w przestrzeni wystawy Michała Slezkina i Jacka Świdzińskiego „Pokój” (w dolnej sali BWA). Każdy gracz otrzyma zestaw figurek, scenariusz, a także planszę do gry. Czas rozgrywki to około pół godziny. Z uwagi na niewielką przestrzeń, BWA prosi o zapisy do grup po 10 osób pod adresem e-mail [email protected]. Liczba grup uzależniona będzie od zainteresowania. Noc Muzeów to także jedyna okazja w roku, by wejść na wieżę w Willi Sixta.
W godzinach 17.00-23.00 na Noc Muzeów zaprasza także Archiwum Państwowe w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej. Będzie się można dowiedzieć, czym jest archiwum, co się w nim przechowuje i na jakim obszarze działa. Będzie można zobaczyć czytelnię naukową oraz magazyny archiwalne i poznać sposoby przechowywania i zabezpieczania materiałów archiwalnych. Przygotowana zostanie także wystawa tematyczna materiałów przechowywanych w archiwum. Odbywać się też będą zajęcia edukacyjne dla dzieci i dorosłych.
Chór, organy, cmentarze
Po raz kolejny w nocne zwiedzanie włączyły się ewangelickie parafie z Bielska i Białej. O 18.00 w kościele ewangelickim w Bielsku przy pl. Marcina Lutra zaśpiewa Bielski Chór Kameralny pod dyrekcją Beaty Borowskiej. Przygotowana zostanie wystawa przedmiotów związanych z parafią i przez cały dzień będzie otwarty stary cmentarz przy ul. Frycza-Modrzewskiego.
W kościele ewangelickim w Białej przy ul. Stanisława Staszica o 20.00 zaplanowano koncert organowy ewangelickich pieśni, około 20.30 odbędzie się wykład Piotra Keniga o rodzinie burmistrza Białej Rudolfa Seeligera oraz… związku Białej z kilkoma obiektami w kosmosie. Po 21.00 odbędzie się spacer z przewodnikiem do grobu burmistrza i po cmentarzu ewangelickim w Białej.
Podczas Nocy Muzeów w godzinach 18.00-22.00 będzie można oglądać z przewodnikiem zabytkowy kościół św. Stanisława BM w Starym Bielsku (wskazane zgłoszenia). Zaplanowano też zwiedzanie dzwonnicy z przewodnikiem w czterech turach, maksymalnie po 10 osób. Konieczne są rezerwacje, które będą przyjmowane do wyczerpania limitu. Atrakcją będzie też nocna gra terenowa związana z poznawaniem lokalnej historii. Mogą w niej brać udział zarówno osoby pojedyncze, jak i grupy, np. rodzinne. Konieczne są zgłoszenia (tel. 732259325; e-mail: [email protected]). Finaliści gry otrzymają nagrody.
Szkoła i biblioteka
Pod hasłem „Plotąc szkolną nitkę dziejów” w godzinach 18.00-22.00 podwoje otworzy Bielska Szkoła Przemysłowa. Będzie można poznać historię obiektu i ciekawostki z nim związane, obejrzeć zabytkowe pracownie, sale audytoryjne, interesujące detale architektoniczne. Zwiedzanie zaplanowano w grupach o 18.00, 19.00, 20.00 i 21.00. W trakcie spaceru goście będą mieli okazję spotkać wybitnych chemików, którzy zaproszą na ekscytujące pokazy, oraz damy w oryginalnych kostiumach. Rezerwacje wejść przyjmuje koordynatorka przedsięwzięcia Ewa Fodczuk ([email protected], tel. 600-345-364).
18 maja będzie też można zajrzeć do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej mieszczącej się w Pałacyku Emanuela Rosta. Z przewodnikiem będzie można zwiedzić ten obiekt o 17.00 lub 18.30 (obowiązują zapisy: tel. 33 812-45-77 wew. 26, liczba miejsc ograniczona). Będzie można zajrzeć na dwie wystawy przygotowane przez bibliotekę – książek dawnych ze zbiorów PBW oraz dawnych urządzeń i nośników audio/wideo z kolekcji Wydziału Zbiorów Audiowizualnych. Na wystawy wstęp jest wolny, bez limitu miejsc.
Najdłużej podczas Nocy Muzeów – od 12.00 do 24.00 – będzie można zwiedzać Muzeum Fiata 126p przy uli. Karpackiej.