Ogrodnicy z racji swojego zawodu, spędzają mnóstwo czasu na wolnym powietrzu. Często warunki nie są zbyt sprzyjające – na przykład w okresie przedwiośnia, gdzie jest jeszcze dość chłodno, ale trzeba już zacząć przygotowywać ogród na nowy sezon.
Przykładowo poprzycinać niektóre drzewa, poodgarniać zalegające gdzieniegdzie liście z poprzedniego sezonu, przeprowadzić inwentaryzację nasion i tak dalej.Taka praca wymaga odpowiedniej odzieży i obuwia. Jak wybrać więc odpowiednią odzież dla ogrodników? O tym w poniższym artykule.
Czym powinna się charakteryzować odpowiednia odzież robocza?
Jednym z najważniejszych czynników, jakie należałoby wziąć pod uwagę w przypadku odpowiednio dobranej odzieży i obuwia roboczego, jest ochrona przed temperaturą – zarówno przed wychłodzeniem, jak i przegrzaniem organizmu. Dobrym przykładem będą tutaj ochronne spodnie robocze firmy Engelbert Strauss. Jest to nowy dostawca obuwia i odzieży roboczej w Polsce, który oferuje duży wybór odzieży i obuwia roboczego, dopasowanych do poszczególnych zawodów.
Kolejnym czynnikiem wartym wymienienia, jest wytrzymałość odzieży i ubrań. Profesjonalny zestaw ochronnej odzieży i obuwia musi być wytrzymały na przetarcia, zaplamienia, czy chociażby mocne opady deszczu czy śniegu, jakie mogą się przytrafić podczas pracy w terenie.
Ostatnim czynnikiem jest bezpieczeństwo w pracy w ogrodzie. Uwzględnia to chociażby specjalistyczny splot tkanin, dzięki któremu są one bardziej odporne na przetarcia czy przecięcia. Jest to ogromnie ważne, zwłaszcza, jeśli ogrodnik ma do czynienia z narzędziami ostrymi, typu piła do drewna, czy inne tego typu narzędzie.
Bezpieczeństwo, a wygoda – jak połączyć te dwie rzeczy?
To, że bezpieczeństwo użytkownika odzieży i obuwia ochronnego jest ważne – to przecież oczywiste. Ale co z tego, że buty ochronne czy odzież robocza spełnia wszystkie normy ISO i chroni użytkownika, skoro jest okropnie niewygodna? Jak temu zaradzić? Oto kilka pomysłów:
- Przed wyborem konkretnej marki, warto przejść się do sklepów stacjonarnych producenta (jeśli jest taka możliwość). W ten sposób jesteśmy w stanie mniej więcej wyrobić sobie samodzielny osąd na temat danej odzieży.
- Poszukać opinii na temat danego producenta w sieci – ludzie chętnie wymieniają się opiniami, a czasem podpowiedzą coś ciekawego czy niekonwencjonalnego, więc warto sprawdzić różne fora czy strony internetowe.
- Czyszczenie odzieży ochronnej – tutaj jeśli wystarczy wrzucić ciuchy do pralki, to nie ma większego problemu i jest to dla nas wygodne. Gorzej, jeśli dana odzież wymaga specyficznego traktowania. Z drugiej strony, jeśli ma to przedłużyć życie takiego zestawu, to chyba warto się poświęcić.
Podsumowanie
Odzież robocza może być traktowana jako narzędzie, powinna zapewniać bezpieczeństwo i być komfortowa w użytkowaniu. Z uwagi na to, że rynek odzieży BHP się rozwija, dobrze, że do dyspozycji klientów jest coraz większy wybór takich zestawów odzieżowych.
Co ta za zlepek?: pierwszy link odsyła do artykułu B24 o nowych terenach rekreacyjnych nad Niwką, drugi do butów i kurtek bynajmniej nie ogrodniczych a trzeci do strony bhp i omawianiu praw pracowniczych. Tak tak, niewątpliwie odzież ochronną można traktować jako narzędzie przy bujnej fantazji.
omawiania
Na zdjęciu reklama konewki, nie odzieży dla ogrodników.