Zwykłemu obywatelowi ciężko odnaleźć się w zawiłych przepisach prawnych. Dlatego w niektórych przypadkach warto skorzystać z usług wykwalifikowanych osób, które na bieżąco śledzą zmieniające się przepisy prawa. Dziś adwokat Michał Kaliszewski odpowie na kilka pytań.
- Czym jest dozór elektroniczny?
- Komu przysługuje zachówek?
- Czym jest stalking i jak się przed nim bronić?
Czym jest dozór elektroniczny
Dozór elektroniczny, to specjalny system, który daje skazanemu możliwość odbycia kary poza zakładem karnym. Inaczej mówiąc, zamiast za więziennymi murami, skazany może odbyć orzeczoną przez sąd karę w innym wyznaczonym przez sąd miejscu – najczęściej jest to miejsce zamieszkania skazanego. Do kontroli przestrzegania warunków odbywania kary w tej formie używany jest specjalny nadajnik rejestrujący działania osoby skazanej. Trzeba jednak wiedzieć, że nie każdy skazany może ubiegać się o wdrożenie tego typu wykonywania kary. Dotyczy to tylko osób, wobec których orzeczona kara nie przekracza 1 roku i 6 miesięcy. Na dozór elektroniczny nie mają poza tym szans recydywości (https://adwokat-kaliszewski.pl/dozor-elektroniczny-warunki-koszty-wniosek/).
Komu przysługuje zachowek?
Zachowek (https://adwokat-kaliszewski.pl/zachowek/) stanowi formę ochrony interesów majątkowych najbliższej rodziny osoby zmarłej, która w uczynionym przez nią testamencie pominięła tzw. spadkobierców ustawowych. W takim przypadku do kręgu osób uprawnionych do zachowku należą zstępni (dzieci, wnuki), małżonek spadkodawcy oraz jego rodzice. Zachowek, to swego rodzaju rekompensata pieniężna, której wartość, co do zasady, wynosi połowę udziału spadkowego, który przypadłby danej osobie przy dziedziczeniu ustawowym.
Czym jest stalking?
Coraz częściej zdarza się, że do naszej kancelarii zgłaszają się osoby nękanę przez tzw. stalkerów (https://adwokat-kaliszewski.pl/czym-jest-stalking/). Do tzw. stalkingu może dojść zarówno w przypadku kontaktu bezpośredniego sprawcy z pokrzywdzonym, jak i przy wykorzystaniu przez sprawcę środków do porozumiewania się na odległość, w tym środków komunikacji elektronicznej, np. poprzez nagminne wysyłanie wiadomości SMS, wysyłanie wiadomości za pomocą różnego rodzaju komunikatorów, a także nieustanne nawiązywanie połączeń telefonicznych itd. Pamiętajmy, że niekiedy te z pozoru błahe czynności, biorąc pod uwagę ich charakter i długotrwałość, mogą stanowić przestępstwo uporczywego nękania zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.