Andrzej Rubinkiewicz, dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej, pytany o sukcesy swoich podopiecznych odpowiada: – Pracuję na tym stanowisku już 33 lata. W tym czasie nazbierał się ich ogrom.
Na dowód pokazuje listę osiągnięć z samego tylko bieżącego roku szkolnego. Spis zawiera 17 pozycji, w tym główne laury, pierwsze nagrody i wyróżnienia w ogólnopolskich i międzynarodowych przeglądach i konkursach oraz przyznane stypendia artystyczne. Liczba osiągnięć plastycznych z poprzednich lat jest równie bogata.
Uczniowie bielskiego „Plastyka” zdobywają laury nie tylko na niwie artystycznej. Jesienią zeszłego roku wzięli udział w projekcie „Szkoła Dialogu” (organizuje go fundacja Forum Dialogu), który ma na celu zapoznać młodych ludzi z kulturą polskich Żydów oraz ich wkładem w rozwój kraju. Podczas warsztatów uczniowie V klasy POSSP poznali historię Bielskiej i Bialskiej społeczności żydowskiej. Stało się podstawą do stworzenia gry edukacyjnej „Co kryje President?” oraz zorganizowania wystawy „Przerwany spacer po mieście”, poświęconej budynkom zaprojektowanym i wybudowanym przez firmę Karola Korna, bielskiego architekta żydowskiego pochodzenia. Najlepszym projektom przyznano nagrody w czterech kategoriach. Starania uczniów z Bielska-Białej zostały uhonorowane w kategorii „Innowacyjność działań”. Nagrodę wręczyła im Anna Azari, ambasador Izraela w Polsce. Stało się to 26 lutego tego roku, podczas uroczystej gali w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.
Wszystkie te osiągnięcia są możliwe dzięki znakomitej kadrze. – Większość nauczycieli to nasi absolwenci. Wśród nich zatrudniam czterech doktorów sztuki, doktora habilitowanego, a jedna osoba zaczęła studia doktoranckie – podkreśla dyrektor.
Nie bez znaczenia są warunki, w jakich młodzi plastycy mają okazję się uczyć. W ciągu ponad 30 lat pracy Andrzeja Rubinkiewicza szkolny budynek przy ulicy Sikorskiego przeszedł prawdziwą metamorfozę – i wewnątrz i na zewnątrz. Dzięki temu uczniowie dzisiaj mają do dyspozycji m.in. przestronne i pełne światła sale lekcyjne oraz doskonale wyposażone pracownie. Jeżeli chodzi o te ostatnie, dyrektor „Plastyka” jest szczególnie dumny z pracowni rzeźby, zlokalizowanej w szkolnej piwnicy. – Nawet przedstawiciele Zespołu Szkół Plastycznych w Zakopanem – słynącego z rzeźby – orzekli, że jest ona na najwyższym poziomie – mówi.
Wysoka pozycja w ogólnopolskim rankingu szkół plastycznych oraz fakt, że bielski „Plastyk” okazał się najlepszą tego typu szkołą w województwie śląskim, skłonił magazyn „Perspektywy” do przyznania mu tytułu honorowego „Srebrnej Szkoły 2019”.
Placówka istnieje od 72 lat. W tym czasie wypuściła w świat wielu znakomitych absolwentów. Wśród nich wybitnego rzeźbiarza, Igora Mitoraja. – Niestety, nigdy nie dostąpiłem zaszczytu, aby poznać go osobiście. Mam natomiast w archiwum pozdrowienia dla szkoły, które wysłał kiedy w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych odbierał doktorat honoris causa – mówi dyrektor.
Inny wybitny absolwent to pochodzący z Harbutowic Karol Śliwka, uznawany za jednego z czterech czołowych grafików projektowych przełomu XX i XXI wieku. – Kilka razy gościł w naszej szkole, miał u nas swoją wystawę, spotkał się z młodzieżą i pokazał jej swój warsztat pracy. Karol Śliwka był zdecydowanym przeciwnikiem komputerów. Wszystkie sprzęty potrzebne mu do pracy mieściły się w malutkiej, „zabytkowej” walizeczce. Wśród nich miał cieniutkie pędzelki, zwane kałankami, które znajomy przywiózł mu w latach 60. z Chin – wspomina Andrzej Rubinkiewicz. – Spotkanie z nim było dla mnie niezwykłym przeżyciem, bo jako kilkuletni chłopiec – mieszkałem wtedy w Kielcach – często chodziłem na ówczesną ulicę Buczka popatrzeć jak zapala jedyny neon na tej ulicy, przedstawiający słynne logo PKO, gdzie litery „p”, „k” i „o” układają się w skarbonkę, do której wpada moneta. To również on jest autorem słynnego znaku firmowego Wedla, czyli napisu „E. Wedel” i wielu innych – mówi dyrektor.
To starsze pokolenie wybitnych absolwentów. Do młodszego Andrzej Rubinkiewicz zalicza malarza m.in. Artura Przebindowskiego. – Pnie się do góry niesamowicie – wyraża się z uznaniem nasz rozmówca.
Sukcesem można nazwać ogólnopolskie uznanie i prestiż jakim cieszy się wymyślone w 1992 roku przez dyrektora Ogólnopolskie Biennale Rysunku i Malarstwa Średnich Szkół Plastycznych. Pierwsza edycja odbyła się w 1993 roku. 29 marca tego roku, w Galerii Bielskiej BWA, otwarto pokonkursową wystawę 14. odsłony tego wydarzenia (trwała do 19 kwietnia – przyp. red.). – Przyjechali na nie uczniowie aż z Supraśla, co też świadczy o jego randze – uważa Andrzej Rubinkiewicz.
– Jestem akurat w takim momencie życia, że bardziej patrzę w przeszłość niż w przyszłość. Nie twierdzę, że moje lata w szkole były jedynie pasmem sukcesów. Było też wiele bardzo trudnych momentów. Jednocześnie mogę powiedzieć, że czuję się spełnionym człowiekiem, nie tylko zawodowo, ale też rodzinnie – podsumowuje.