Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Dzięki niemu dostrzegasz otaczający Cię świat i jego barwy, a także wykonujesz codziennie czynności. Jak zatem zadbać o narząd wzroku? Co robić, by zapewnić oczom odpowiedni komfort? Okulista może Ci w tym pomóc.
Okulista, czyli strażnik Twojego wzroku
Oczywiście to Ty jesteś głównie odpowiedzialny/a za swój wzrok, jednak gdy dopadną go choroby, do gry wchodzi okulista (taki jak np. okulista Chorzów). Okulista to lekarz, który dba o Twój wzrok, leczy i diagnozuje choroby oraz zajmuje się ich profilaktyką, a także przeprowadza operacje. Oprócz tego warto samemu dbać o wzrok, co pozwoli zapobiegać rozwojowi chorób i schorzeń. W jaki sposób?
Okulista dba o Twój wzrok i pomaga Ci w odpowiedniej pielęgnacji tego narządu
Jeśli pracujesz przed komputerem, musisz pamiętać o odpoczynku. Oczy pracują codziennie, często przez kilkanaście godzin bez przerwy, dlatego ważne jest to, by zapewnić im chociaż odrobinę wytchnienia. Można to robić poprzez odrywanie wzroku od monitora co np. pół godziny i skupieniu wzroku na oddalonym od Ciebie przedmiocie. Warto też robić przerwy co kilka godzin np. co dwie i wtedy pomrugać intensywniej i zamknąć na chwilę oczy.
Wiele osób nie wie, że niekorzystny wpływ na narząd wzroku mają promienie słoneczne. Chronić trzeba nie tylko skórę, ale też oczy. Niebezpieczne promieniowanie UV jest odpowiedzialne za powstawanie takich chorób jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej. Promieniowanie UV zwiększa się wraz z wysokością, dlatego szczególnie narażeni na nie są osoby, które uprawiają sporty zimowe i miłośnicy górskich wędrówek.
Okulista wręcz apeluje, by nie decydować się na okulary przeciwsłoneczne z targu czy pobliskiego sklepu. Niska cena i przyciągający oko design to dla wielu ludzi kusząca propozycja, jednak warto wiedzieć, że takie okulary nie zapewniają ochrony. Po taki zakup najlepiej wybrać się do salonu optycznego, gdzie doświadczony optyk wskaże najlepszy wybór dostosowany do Twoich potrzeb. Lepiej przeznaczyć więcej pieniędzy na okulary przeciwsłoneczne z salonu optycznego, które zapewnią Ci stuprocentową ochronę niż decydować się na tańsze okulary z marketu.
Nie patrz również bezpośrednio na słońce, nawet w okularach przeciwsłonecznych! Takie zachowanie może skutkować poważnym uszkodzeniem wzroku. Co więcej, taki specjalista jak okulista zaleca noszenie okularów przez cały rok, nawet przy zachmurzonym niebie.
Dieta również ma wpływ na narząd wzroku. Okulista radzi, by do swojej diety wprowadzić witaminę A, C oraz E, oraz minerały takie jak mangan, cynk, selen oraz miedź. W których produktach można je znaleźć?
- Marchew
- Jarmuż
- Orzechy
- Pestki dyni
- Fasola
- Kukurydza
Korzystny wpływ na wzrok ma też luteina, czyli naturalny żółty barwnik występujący w przyrodzie. W organizmie występuje w centralnej części siatkówki oka, czyli tam, gdzie plamka żółta. Dostarczanie luteiny zapobiega wystąpieniu takiej choroby jak zwyrodnienie plamki żółtej (AMG). Luteinę można spotkać w warzywach – w natce pietruszki, brokułach czy sałacie.
Okulista radzi: unikaj zadymionych miejsc
Szkodliwość dymu tytoniowego nie jest wielkim odkryciem, jednak mimo tego wiele osób bagatelizuje ten problem i spędza większość czasu w zanieczyszczonych miejscach. Okulista jest zdania, by w miarę możliwości unikać miejsc takich jak dyskoteki czy kluby, które są szczególnie zadymione i mogą powodować zespół suchego oka. Szczególnie narażeni mogą być na to osoby, które pracują w miejscu, gdzie występują szkodliwe pyły i substancje. Ważne jest to, by w takich miejscach nosić specjalne okulary ochronne.
Okulista radzi, aby do swojej diety wprowadzić odpowiednie witaminy oraz unikać szczególnie niebezpiecznych miejsc, które niekorzystnie wpływają na narząd wzroku
Pamiętaj, aby regularnie badać swoje oczy. Okulista wykona odpowiednie badania, które pozwolą wcześnie odkryć poważne choroby. Wizyty kontrolne powinny się odbywać co najmniej raz w roku i nie należy ich zaniedbywać.
Wzrok najpierw psują dzieciom w szkole bo ciągłe czytanie z bliska powoduje krótkowzroczność, do tego szklane ekrany, obowiązowe komputery, telefony komórkowe, telewizja tzw. ekrany emitujące szkodliwe promieniowanie, do tego Wi Fi, stacje bazowe telefonii komórkowej, naszpikowana chemią żywność oraz chemitrails opryski z nieba. Coraz więcej osób nosi okulary, tak się leczy dzisiaj,tylko biznes okulistyczny, a będzie coraz gorzej…
Zdamy się na słuch?, a może dotyk jest niezagrożony a i smak, węch bo z równowagą też coraz gorzej.