Wydarzenia Cieszyn

Osocze na wagę złota. UŚ wyciąga rękę

Fot. Pixabay.com

Oddawanie krwi jest największym dowodem ludzkiej solidarności i miłości. To nie tylko ofiarowanie cząstki siebie drugiemu człowiekowi, ale także dodanie mu wiary, często utraconej w wyniku choroby. I nadziei na wyleczenie. W dobie walki z Covid-19 dzielenie się krwią nabiera jeszcze głębszego wymiaru…

Od kilku miesięcy na naszym portalu przypominamy o tym, jak ważne jest wzajemne wsparcie w trudnym czasie pandemii koronawirusa. Apelujemy o dzielenie się krwią, ale także tzw. osoczem rekonwalescencyjnym, zawierającym przeciwciała do wirusa Sars-CoV-2. W ten sposób osoby, które doświadczyły zakażenia, mogą pomóc w leczeniu innych, najczęściej przechodzących chorobę w ciężki sposób.

Uniwersytet Śląski, którego Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji mieści się w Cieszynie, wspiera Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach i zachęca członków wspólnoty akademickiej do oddawania osocza. Pomoc jest bardzo konkretna. Jak informuje Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik prasowy Uniwersytetu Śląskiego, osoby, które chciałyby oddać krew, ale mają niepotwierdzone wcześniejszymi testami podejrzenia co do bezobjawowego przebycia zakażenia Sars-CoV-2, mogą skorzystać z nieodpłatnego, zorganizowanego przez uczelnię badania poziomu przeciwciał. W przypadku ich wykrycia, można oddać osocze. Jeśli badanie nie potwierdzi przejścia choroby, pobrana krew może zostać przekazana na potrzeby chorych cierpiących na inne schorzenia niż Covid-19, a takich również nie brakuje.

– Z tej formy wsparcia mogą skorzystać osoby, które miały kontakt z osobą zakażoną, podejrzewają, że przebyły bezobjawowo zakażenie wirusem SARS-CoV-2, do tej pory nie poddały się testom, które to potwierdzają oraz są zdeterminowane, by pomóc innym poprzez oddanie osocza lub krwi i skontaktują się w sprawie umówienia wizyty w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa – wyjaśnia Jacek Szymik-Kozaczko. Osoby, które okażą się ozdrowieńcami, po 14 dniach będą mogły oddać osocze i pomóc chorym z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Jeżeli test nie potwierdzi występowania przeciwciał anty-Sars-CoV-2, krew można oddać na zwyczajowo przyjętych zasadach.

W związku z ograniczoną liczbą stanowisk umożliwiających pobieranie osocza, konieczne jest umówienie się z wyprzedzeniem na wizytę w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Pobieranie osocza od jednej osoby trwa około godziny. Osocze można oddać aż pięć razy, dzięki czemu ta forma pomocy jest szczególnie efektywna.

Koordynatorem uniwersyteckiej akcji „Podziel się zdrowiem!” jest Sylwia Ledwoch z Centrum Obsługi Studentów, z którą należy się wcześniej skontaktować w celu omówienia szczegółów. Adres e-mail: [email protected], numer telefonu 511863123. Zachęcamy żaków z regionu do włączenia się do akcji. Podzielcie się swoim zdrowiem!

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Irena
Irena
3 lat temu

Pytanie:
Gdzie można oddawać osocze w okolicach Bielska Białej lub Żywca ???