Oświęcim ma kolejnego partnera zagranicznego. Jest nim włoskie Cori, 11 tysięczne miasto, ze starożytnymi korzeniami, w regionie Lacjum, w prowincji Latina. Umowa o partnerstwie została podpisana na początku roku w Oświęcimiu. Teraz władze obu miast ratyfikowały ją w Cori.
Pod umową partnerską podpisy złożyli Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia i Tommaso Conti, burmistrz Cori w obecności zaproszonych gości (w tym oświęcimskich radnych). – Dzisiejszy Oświęcim jest odpowiedzią dla Auschwitz. Stanowi sprzeciw ludzkości wobec zła – mówił Tommaso Conti, burmistrz Cori podczas ceremonii w historycznej części miasta, w kompleksie Santa Oliva. – Partnerstwo z Oświęcimiem jest jak uścisk z ludzkością. Oświęcim jest przykładem dla społeczeństw, dla Europy, dla Włoch, dla Cori dla wszystkich. Jest wiadomością w butelce, dryfującą w dziejach historii, która nigdy się nie zgubi. To uniwersalne przesłanie ważne dla wszystkich, a więc i mieszkańców Cori – dodał.
Współpraca miast trwa od blisko dwudziestu lat, ale dopiero teraz zdecydowano się na jej sformalizowanie. – Współpraca z Cori ma już długoletnią historię. Oparta jest głównie o pamięć i przesłanie, jakie wypływają z KL Auschwitz. Ale nie tylko. Jak to zwykle bywa, w takich przypadkach, stoją za tym ludzie. Kontakty sięgają końca lat 90–tych minionego wieku. Wtedy Pietro Vitelli, ówczesny burmistrz Cori, spotkał się na konferencji w Atenach z prezydentem Oświęcimia Andrzejem Telką. Później grupy młodych Włochów przyjeżdżały do KL Auschwitz w ramach programu edukacyjnego „Pociąg Pamięci”. Z czasem coraz bardziej byli zainteresowani miastem, jego historią, codziennym życiem oraz ludźmi, którzy tu mieszkają. Chęć wzajemnego poznania doprowadziła do wymiany mieszkańców. Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Miasta Oświęcim „Hajduki”, pływacy niepełnosprawni z UKP Unia Oświęcim czy artyści z RSTK „Grupa na Zamku” gościli w Cori. Z kolei nad Sołą mogliśmy zobaczyć wspaniały pokaz rzucania flagami w wykonaniu grupy sbandieratorów, spróbować typowo włoskich potraw serwowanych na oświęcimskim rynku przez kucharzy z tego uroczego miasteczka podczas Jesieni Oświęcimskiej. Gościliśmy też chór Lumina Vocis i grupę rekonstrukcyjną Tres Lusores. Stąd już było blisko do sformalizowania naszej wzajemnej wymiany – mówi prezydent.
Oświęcim ma obecnie 6 miast partnerskich: Kerpen i Breisach (Niemcy), Arezzo i Cori ( Włochy), Ballan-Mire (Francja) i Sambor (Ukraina).