Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn

Pamiętamy o Zofii Kossak…

50 lat temu, 9 kwietnia 1968 roku w Bielsku-Białej, zmarła Zofia Kossak. Z tej okazji w Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” w Górkach Wielkich odbyły się uroczystości upamiętniające pisarkę.

To właśnie bowiem w małej miejscowości, pomiędzy Brenną a Skoczowem, Zofia Kossak mieszkała wraz z rodziną przed wojną i tu osiadała po powrocie z Anglii. Z cieszyńskiej ziemi obserwowała życie w trudnych czasach powojennej Polski i wzmacniała w sobie wierność przekonaniu, które jej zawsze towarzyszyło, że „nie wolno zachowywać się biernie wobec zła”…

Goście uroczystości spotkali się najpierw na grobie pisarki, gdzie złożone zostały kwiaty. Wicewojewoda śląski, Jan Chrząszcz, wystąpił w imieniu prezydenta RP, Andrzeja Dudy, składając okolicznościowy wieniec w miejscu pochówku Zofii Kossak. Dalsza część jubileuszowych obchodów miała już miejsce w “Dworze Kossaków”, gdzie została przybliżona sylwetka Zofii Kossak i odbyły się artystyczne występy. Swoimi wspomnieniami o babci podzieliła się także wnuczka pisarki, Anna Fenby-Taylor.

Autorką zdjęć jest Dorota Krehut-Raszyk

google_news