9 listopada o godz. 17.00 warto być w Gminnej Biblioteki Publicznej w Hażlachu. Powód jest jeden – to promocja znakomitej książki „Pamiętnik Rudolfa Bibro, więźnia obozów NKWD w Kozielsku i Griazowcu. Martyrologia Cieszyniaków w Związku Sowieckim w latach 1939-1942”.
Pochodzący z Jabłonkowa, nauczyciel Rudolf Bibro był w latach I wojny światowej ochotnikiem w szeregach Legionu Śląskiego. Następnie jako oficer armii austro-węgierskiej i Wojska Polskiego w latach 1919-1920 uczestniczył w walkach o granice odrodzonej Polski. Od 1926 roku do 1938 roku został kierownikiem hażlaskiej szkoły powszechnej. Wojna mocno zmieniła jego losy. We wrześniu 1939 r. trafił do sowieckiej niewoli. Jako jeden z nielicznych polskich oficerów przeżył obozy NKWD w Kozielsku i Griazowcu. Następnie znalazł się w Armii Andersa. Co ciekawe prowadził pamiętnik, w którym opisał wojenną codzienność, uwięzienie przez Sowietów i pobyt na Bliskim Wschodzie. Stworzył pierwszą listę osób ze Śląska Cieszyńskiego, którzy w 1939 roku zostali jeńcami na terenie Związku Sowieckiego. Większość z nich została tam zamordowana w roku 1940. Co warto wiedzieć, Rudolf Bibro służył jako oficer oświatowy w 2 Korpusie Polskim na Bliskim Wschodzie i we Włoszech. Po wojnie wrócił do Polski. W latach 1947–1962 był kierownikiem Szkoły Powszechnej w Pastwiskach koło Cieszyna. W latach 1939–1943 pisał pamiętnik, który zatytułował „Notatki z ciernistej drogi… do Wolnej Ojczyzny!”. Zmarł w Cieszynie w 1967 r.
Książka zawiera także ponad tysiąc biogramów związanych z naszym regionem ofiar sowieckiego totalitaryzmu, które opracowali Stefan Król i Henryk Białowąs, członkowie Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Cieszynie. To lista opracowana przez samego bohatera. 260 stron publikacji to przede wszystkim biogramy ponad tysiąca osób urodzonych, mieszkających, pracujących lub służących jako żołnierze WP lub funkcjonariusze policji na Śląsku Cieszyńskim, którzy w 1939 r. trafili do sowieckiej niewoli. Większość z nich stała się ofiarami szeroko pojętej zbrodni katyńskiej, przeprowadzonej przez Sowietów w roku 1940.
Co warto podkreślić, publikacja została wydana przez Gminę Hażlach przy pomocy środków z budżetu Województwa Śląskiego w ramach Marszałkowskiego Konkursu „Inicjatywa Sołecka” 2023. Patronat nad wydarzeniem objął “Głos Ziemi Cieszyńskiej”.