Zaparowane okna mogą uprzykrzyć życie. Nie dość, że nic przez nie nie widać, to skraplająca się wilgoć może zaszkodzić oknom i zdrowiu domowników. Żeby sobie poradzić z problemem, trzeba poznać przyczyny powstawania tego zjawiska. Co powoduje parowanie okien i jak je wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć?
Dlaczego okna PCV parują?
Zjawisko parowania szyb okiennych po wewnętrznej stronie pojawia się wskutek niewystarczającej lub złej wentylacji pomieszczeń oraz dużych różnic temperatur między tą, jaka panuje wewnątrz a na zewnątrz budynku. Gdy rzadziej wietrzymy mieszkanie np. ze względu na ujemne temperatury, albo wentylacja słabo sobie radzi z odprowadzeniem nadmiaru pary wodnej, wzrasta wilgotność powietrza (zjawisko potęguje także gotowanie i suszenie prania w domu). Nagromadzona wilgoć skrapla się na najzimniejszej powierzchni w budynku, którą z reguły są szklane przegrody, czyli okna. Zjawisko roszenia świadczy o wysokiej szczelności stolarki, która przekłada się na oszczędność energii. Niemniej jednak przy użytkowaniu tego typu okien należy zadbać o odpowiednią wentylację, bo w innym wypadku możemy przysporzyć sobie niemałych problemów.
Negatywny aspekt parowania szyb
Niedrożny system wentylacji, powodujący zamglenie okien PCV, może stać się przyczyną daleko idących szkód. W przypadku dużej wilgotności skraplająca się na szybach para wodna może przyczynić się do obniżenia trwałości stolarki. Wilgoć zgromadzona w miejscu styku szyby z ramą okienną nie tylko inicjuje proces niszczenia stolarki, ale i sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, które negatywnie oddziałują na układ oddechowy człowieka. W pomieszczeniach o dużej wilgotności szybciej namnażają się chorobotwórcze drobnoustroje, a na ścianach nierzadko dochodzi do powstania wykwitów pleśni i grzybów, które szkodą i są trudne do usunięcia. Dlatego, żeby uniknąć takich sytuacji, trzeba utrzymywać odpowiedni poziom wilgotności powietrza. Jak to zrobić?
Jak poradzić sobie z nadmiarem wilgoci?
Najszybszym i najprostszym sposobem na usunięcie nadmiaru pary wodnej z pomieszczeń jest intensywne wietrzenie. W zimie okna można otworzyć dosłownie na kilka minut, by od razu zobaczyć różnicę. Dobrze jest też doposażyć okna w nawiewniki lub zainwestować w stolarkę z funkcją mikrorozszczelnienia zapewniającą stały dopływ świeżego powietrza.
Z racji tego, że podczas gotowania i gorących kąpieli wzrasta wilgotność, zaleca się tuż po wykonaniu tych czynności uchylić okno, by umożliwić cyrkulację powietrza. Warto też ograniczyć suszenie prania na lub w pobliżu kaloryferów i zamiast tego wystawić suszarkę na zewnątrz. Poza tym w wywietrznikach można dodatkowo zainstalować specjalne wentylatorki wyciągowe. Bez względu na to, które z powyższych rozwiązań zastosujesz, najpierw upewnij się, że system wentylacji jest w pełni drożny i nic nie zakłóca jego prawidłowej pracy.
Kiedy parowanie szyb stanowi problem?
Zjawisko parowania szyb po wewnętrznej stronie okien PCV jest zupełnie normalne. Niepokój za to powinno wzbudzić zaparowanie szyb od środka, między taflami szkła, ponieważ świadczy o rozszczelnieniu pakietu szybowego. Niestety w takiej sytuacji konieczna jest wymiana lub naprawa pakietu, ponieważ przez uszkodzoną konstrukcję okno nie będzie w stanie dobrze spełniać swojej funkcji. Stolarka straci lub wyraźnie obniży też swoje właściwości termoizolacyjne, przez co wzrosną koszty ogrzewania.
Co lepsze? wilgoć na oknie ,którą mogę wytrzeć czy intensywne wietrzenie i drapanie w gardle?
Jedyna pora na jakikolwiek wietrzenie to jeszcze ranek jak nie ma mgły. wieczorem to zapomnij.
W zimie nie można otworzyć okna ani stosować mikrorozszczenianie zapewniające dopływ świeżego powietrza bo tego świeżego powietrza nie ma, jest smog. Rewelacji nie ma w artykule sponsorowanym a pretekst aby pokazać się z ofertą sprzedaży okien PCV.
To nie okna parują tylko woda, która osadza się na oknach.
A właśnie ze okna parują. Jak Np. Pani jest brudna to co? To nie pani jest brudna tylko brud który na pani jest?