W informacjach policyjnych z terenu powiatu cieszyńskiego nie ma tygodnia bez tych o kierowcach prowadzących na podwójnym gazie. To jest najczęstsza i groźna plaga. Statystyki nie chcą w tym przypadku spektakularnie spadać. Ten czyn kończy się odebraniem prawa jazdy. Mimo to, wiele osób jeździ samochodem nadal. Ilu dokładnie, tego oczywiście nie można stwierdzić. Wiadomo natomiast, ilu kierowców zostało na tym złapanych. Nierzadko zresztą „wpadają” w konsekwencji wypadku, którego byli sprawcami.
Jakie są to liczby? Przekazał nam je oficer prasowy cieszyńskiej policji Krzysztof Pawlik. Jak się okazuje, w skali ostatnich lat to trend wzrostowy. W 2021 roku policjanci cieszyńskiego garnizonu wszczęli 91 postępowań wobec osób, które jechały mimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów, w 2022 roku już 126, zaś w tym roku (dotąd) 36. Były to zakazy wydane na skutek popełnienia jakichś wykroczeń drogowych. Dla pewnego porównania, pijanych za kółkiem w 2021 roku policjanci zatrzymali 304, rok później 271. Do tego należy dodać osoby, które prowadziły pomimo cofnięcia uprawnień, czyli w sytuacjach, kiedy na przykład ktoś przekroczył liczbę dopuszczalnych punktów karnych, czy też uprawnienia zostały odebrane przez starostę z uwagi na stan zdrowia kierowcy. Takich osób jest coraz więcej, bo w 2021 r. było ich 36, zaś w 2022 – 41, a dotąd w 2023 roku – 19. Razem daje to: 2021 – 128 osób przyłapanych bez uprawnień, w 2022 – 167, w 2023 – 55.
Przykłady
Policyjne statystyki roją się od przypadków zatrzymań kierowców, którzy mając już sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, stają się sprawcami kolejnych zdarzeń. Wpadają też na skutek rutynowych kontroli. Tych sytuacji, nawet przykładowych, w ciągu ostatnich tygodni było naprawdę wiele.
I tak, 5 kwietnia w Ustroniu na ul. Lipowskiej w ręce policjantów wpadł kierujący audi 22-latek, który był pod wpływem środka odurzającego i posiadał sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Jak dodaje rzecznik prasowy cieszyńskiej policji Krzysztof Pawlik, młody mężczyzna był też poszukiwany na podstawie sądowego nakazu doprowadzenia do Zakładu Karnego w Cieszynie. Postępowanie w jego sprawie prowadzi Komenda Policji w Ustroniu.
11 kwietnia w Chybiu na ul. Targowej zatrzymany został 54-latek, który wsiadł za kółko renault clio pomimo orzeczonego przez Sąd Rejonowy w Pszczynie zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi. Tą sprawą zajmuje się Komenda Policji w Strumieniu.
Kilka dni później, w Ustroniu na ul. Ogrodowej policjanci zatrzymali 25-letniego mieszkańca Oświęcimia, który kierował samochodem pomimo wydanego przez Sąd Rejonowy w Oświęcimiu prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów. Ta sprawa znajduje się również pod pieczą komendy z Ustronia.
15 kwietnia w Górkach Wielkich na ul. Szpotawickiej policjanci zatrzymali 37-letniego mężczyznę, który kierował autem mimo zakazu kierowania wszelkimi pojazdami. Postępowanie w tej sprawie przeprowadzi KP Skoczów.
Krzysztof Pawlik dodaje, że tego typu delikwentów dotyczy często większa liczba zakazów niż jeden. Przykładowo, pod koniec kwietnia na ul. Katowickiej w Ustroniu funkcjonariusze WRD KPP Cieszyn zatrzymali 37-letniego mieszkańca tego miasta, który kierował peugeotem nie stosując się do orzeczonych przez Sąd Rejonowy w Cieszynie dwóch zakazów prowadzenia pojazdów. Postępowanie prowadzi KP Ustroń.
Kolejny przykład nawarstwienia się zakazów miał miejsce 28 kwietnia w Skoczowie. Policjanci podczas kontroli drogowej przyłapali 20-latka, który kierował vw polo pomimo aż pięciu zakazów prowadzenia pojazdów!
Z kolei 8 maja w Goleszowie na ul. Przemysłowej policjanci zatrzymali 34-latka z Wisły, który kierował hondą pomimo prawomocnie orzeczonego przez Sąd Rejonowy w Cieszynie zakazu prowadzenia pojazdów. Postępowanie prowadzi Komenda Policji w Ustroniu.
Wygląda więc na to, że prawdopodobieństwo ponownej wpadki wcale nie jest małe.
Warto pamiętać, że…
Co grozi za złamanie prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów? Nie tylko jego przedłużenie, ale nawet więzienie. Jak wyjaśnia Krzysztof Pawlik, 1 czerwca 2017 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu karnego, właśnie w zakresie złamania prawomocnego zakazu sądowego. W myśl tych przepisów kierowcy, którzy pomimo prawomocnego zakazu prowadzenia samochodów, nie stosują się do orzeczonego zakazu, mogą liczyć się z utratą prawa jazdy na okres od 1 roku do lat 15. Dodajmy też, że w takim przypadku sąd może także orzec wobec kierowcy karę więzienia od 3 miesięcy do lat 5.