Wydarzenia Bielsko-Biała

Perły muzyki filmowej… na organy!

Prof. Wacław Golonka

To będzie niezapomniany wieczór dla publiczności Bielskiego Centrum Kultury. Słynne utwory muzyki filmowej usłyszą w aranżacji na… organy! A to nie wszystko, bowiem podczas koncertu ten niesamowity instrument będzie można poznać „od środka”. Tego nie można przegapić!

Podróż w świat filmu

9 kwietnia, w środę, o 18.00 w Bielskim Centrum Kultury odbędzie się kolejny koncert w ramach nowatorskiego cyklu „Offbeat Organ”. To wydarzenie zatytułowane „Podróż z muzyką filmową do…”. Zabrzmią niezapomniane utwory muzyki filmowej w aranżacji na organy. Nie będą to przypadkowe dzieła, ale prawdziwe perełki z tzw. filmów drogi. – Wybrałem utwory, które kojarzą się z podróżą i przygodą, a to bardzo wdzięczny temat – mówi prof. Wacław Golonka, jeden z najwybitniejszych polskich organistów, który zagra w Bielsku-Białej.

Artysta przygotował dla słuchaczy wspaniałe muzyczne niespodzianki. Możemy tylko zdradzić, że usłyszymy popularny „temat” z filmu „Indiana Jones”, nie zabraknie muzyki Krzysztofa Komendy, utworów z kultowych polskich seriali, a nawet motywu z jednej z bielskich bajek! Miłośniki organowej klasyki też nie będą zawiedzeni. Przekrój gatunkowy będzie więc ogromny, a melomani usłyszą potężne organy we wszystkich muzycznych barwach.

Podróż do wnętrza… organów

Uczestnicy kwietniowego koncertu przeżyją nie tylko pełną emocji podróż do świata muzyki filmowej. Zostaną bowiem zabrani także w podróż… do wnętrza organów. Jej forma niech pozostanie niespodzianką, ale nastawny się na jedyną w swoim rodzaju okazję do zobaczenia organów od środka, poznania bliżej ich budowy, zasad działania, różnorodności budowy i brzmienia piszczałek. Goście BCK dowiedzą się ponadto, w jaki sposób stroi się tak gigantyczny instrument.

Wirtuoz

Wacław Golonka należy do najaktywniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich organistów koncertujących. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Hochschule fur Music und Darstellende Kulnst w Wiedniu – w tym czasie był stypendystą rządu austriackiego. Obok sukcesów na konkursach organowych w Pradze, Norymberdze czy Pretorii może poszczycić się ogromnym doświadczeniem koncertowym niemal na wszystkich kontynentach. Występuje z orkiestrami i zespołami kameralnymi prezentując muzykę wszystkich epok i stylów. Jego nagrania radiowe i CD dokonane dla Czeskiego Radia prezentowane są w Europejskiej Unii Nadawców (European Broadcasting Union). Nagrywał także dla holenderskiego radia Hilversum, niemieckiego Bayerischer Rundfunk, austriackiego ORF, Radia Watykan, Radia Słowackiego oraz Czeskiej Telewizji. Jest animatorem festiwali i konkursów organowych. Szczególną częścią jego działalności jest szukanie możliwości łączenia stylów i fuzji muzycznych. Jest laureatem wielu nagród m.in. nagrody Fryderyka w 2008 roku. Jest profesorem i pracuje w Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie.

Łączenie żywiołów

„Offbeat Organ” jest pionierskim cyklem koncertów, podczas którego organy piszczałkowe łączą siły z nowoczesnymi, świeżymi i nietuzinkowymi dźwiękami. Instrument ten przekracza granice klasyki, ukazując swoją wszechstronność i nieograniczony potencjał. W rękach współczesnych artystów organy stają się platformą do odkrywania nowych horyzontów dźwiękowych, niezależnie czy w połączeniu z muzyką filmową, ambientową, czy jako solowy bohater. Bielszczanie oklaskiwali już koncerty, podczas których ten niesamowity bielski instrument „wystąpił” razem z orkiestrą symfoniczną czy w towarzystwie rzadkich instrumentów perkusyjnych. A to dopiero początek odważnych pomysłów, na realizację których czekają melomani. Przypomnijmy, że Bielskie Centrum Kultury to jedyna instytucja kultury w mieście, która jest wyposażona w klasyczne (i najwyższej klasy!) organy piszczałkowe.

Bilety tutaj.

google_news