Porady i inspiracje

Piec na pellet czy ekogroszek?

Zarówno pellet, jak i ekogroszek cieszą się w dzisiejszych czasach dużą popularnością. Oba rozwiązania posiadają zalety, o których warto wiedzieć jeszcze przed podjęciem wyboru. Są naturalne, bezpieczne dla zdrowia i korzystne dla środowiska naturalnego. Jak takie porównanie prezentuje się w praktyce? 

Pellet – czym jest i jakie ma zalety?

Pellet można pozyskać z rozmaitych rodzajów biomasy – np. z drewna z upraw energetycznych, drewna odpadowego, kory, nasion, łupin orzechów czy nawet słomy. Nie bez powodu uważa się, że obecnie jest ono najefektywniejszym i najbardziej wydajnym paliwem. Wpływa na to między innymi niska zawartość wilgoci w pellecie. Ponadto pellet jest materiałem odnawialnym jego spalanie jest w pełni bezpieczne zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla domowników.

Współczesne kotły na pellet są mocno zautomatyzowane i pozwalają na niemal bezobsługowe ogrzewanie domu i wody użytkowej. Dzięki temu nie trzeba martwić się o okresowe czyszczenie kotła, oczywiście za wyjątkiem corocznego czyszczenia wykonywanego przez autoryzowany serwis techniczny.

A może ekogroszek?

Ekogroszek to paliwo stałe, które przybiera postać charakterystycznego, drobnego granulatu. Wytwarza się je z węgla kamiennego lub brunatnego. Stanowi rozwiązanie dedykowane kotłom retortowym, które nie są już tak popularne jak kotły na pellet. W tego typu kotłach nie zaleca się spalania pelletu ze względu na małą efektywność. Z całą pewnością ekogroszek jest korzystniejszy niż tradycyjny węgiel – podlega starannej selekcji, przez co jest także mniej szkodliwy dla środowiska.

Wadą ekogroszku jest znacznie wyższa zawartość popiołu. Surowiec ten może posiadać nawet do 15% popiołu – dla porównania, pellet posiada go zaledwie do 1%. Sprawia to, że korzystanie z ekogroszku będzie bardziej brudzącym zajęciem. 

Piec na pellet czy ekogroszek? Co wybrać?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Każdy posiada inne wymagania i potrzeby, jak również budżet. Piece na pellet są nieco droższe, dlatego wiele osób decyduje się na tańsze rozwiązanie, jakim jest piec na ekogroszek. Należy jednak wziąć pod uwagę korzyści długoterminowe.

Pellet wyróżnia się niższą wilgotnością niż ekogroszek. Dla przykładu, kupując worek 25 kg ekogroszku o wilgotności 20% wilgotności musimy wziąć pod uwagę, że 5 kg tej masy stanowić będzie woda, której pozbędziemy się podczas spalania go. Długoterminowo pellet jest więc rozwiązaniem korzystniejszym cenowo i bardziej wydajnym. Dodatkowo spalanie każdego paliwa stałego wiąże się z produkcją popiołu. Popiół pelletowy jest cennym nawozem, natomiast ten z ekogroszku należy utylizować.

google_news