Wilhelm Lehman, lub jak go pamiętają koledzy z okresu aktywności zawodowej w CDW Leszek Szczygieł – to jemu poświęcona jest obecna wystawa i dzisiejszy wernisaż w tej placówce.
Urodził się 13 lipca 1941 roku w Bielsku-Białej. Horoskop mówi, że urodzeni 13 lipca to osoby aktywne, chętnie działające na rzecz innych, niestety muszące się liczyć z tym, że dużo ich wysiłków w początkowym okresie życia zostanie nie spełniona. Na szczęście wraz z upływem lat rozwijają się pod wieloma względami. Predysponuje ich to do osiągnięcia z czasem znaczących sukcesów życiowych i wzbogacenia swojej osobowości. Stają się ludźmi wrażliwymi, życzliwie nastawionymi do otoczenia. Wśród zalet osób urodzonych tego dnia horoskopy wymieniają zdolności literackie i artystyczne.
– Nie miałem okazji dokładnie poznać Leszka. Horoskopy należy traktować z przymrużeniem oka, ale te parę cech dostrzegłem podczas sporadycznych kontaktów osobistych i kilku rozmów z nim. Od najmłodszych lat przejawiał zdolności rysunkowe i jego marzeniem była nauka w Liceum Plastycznym. Los chciał inaczej. 14-letni chłopak rozpoczął naukę zawodu litografa a następnie zecera. Przez wiele lat pracował w Cieszyńskiej Drukarni Wydawniczej jako linotypista a następnie przeszedł do pracy w strukturach związków zawodowych CDW. Wspierał potrzeby społeczne i kulturalno-rozrywkowe pracowników i ich dzieci. Organizował lokalne i ogólnopolskie wystawy fotograficzne i plastyczne. W tym okresie jego pasją była piłka nożna oraz taniec. Przez wiele lat tańczył w Zespole Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej, prowadził też kronikę zespołu. W roku 1979 wyjechał do Niemiec, gdzie pracował kolejno jako zecer, linotypista oraz przy fotoskładzie. Tam także, wraz z małżonką Heleną, prowadzili polonijny zespół pieśni i tańca „Polonez”. Do Cieszyna wrócił w pierwszych latach XXI wieku – mówi twórca wystawy, Leszek Samiński.
W latach dojrzałych zaczął malować, głównie akwarele. Malował często cieszyńskie pejzaże, na podstawie zdjęć Tadeusza Kopoczka. Ta pasja towarzyszyła mu do końca życia. Za jego życia odbyła się jedna wystawa pt. Cztery pory roku w Szpitalu Śląskim w Cieszynie oraz druga, już pośmiertna, w 2021 w Domu Narodowym. Wilhelm Lehman odszedł nagle w 2019 roku w wieku 78 lat.
Na wystawie w Muzeum Drukarstwa prezentowane są głównie akwarele. Najwięcej prac przedstawia cykl Cieszyn dawniej i dzisiaj, który w większości powstał na podstawie zbioru fotografii Tadeusza Kopoczka. Kolejnymi ulubionymi motywami artysty amatora była przyroda, którą przedstawia w cyklu Ścieżki, dróżki oraz morze i Jastrzębia Góra, gdzie spędził kilka urlopów. Wystawę uzupełniają ekslibrisy wykonane dla swoich przyjaciół i znajomych techniką rysunku piórkiem.
Wystawę pt. “Nie tylko drukarz” oglądać można do 9 lutego.
O Leszku Szczygle i wernisażu więcej przeczytać będzie można w “Głosie Ziemi Cieszyńskiej” z 24 stycznia.
Fot. Michał Cichy