Spółdzielnia Mieszkaniowa „Wspólnota” w Skoczowie szuka różnych sposobów na obniżenie rachunków za energię. We współpracy z „Bauterem” – w ramach pilotażowego projektu – zamierza ocieplić pion balkonowy jednego z budynków. Skąd ten pomysł? I co dokładnie się za nim kryje?
– W Ustroniu odbyło się seminarium organizowane cyklicznie przez Śląską Izbę Budownictwa. Jednym z jego tematów były molekularne cienkowarstwowe materiały termoizolacyjne. Termoizolacja budynków jest bowiem obecnie tematem wiodącym wobec galopujących cen nośników energii. Prezentacja produktu „Bauter”, stanowiącego materiał wykorzystujący molekularne mikrosfery w natryskowej termoizolacji cienkowarstwowej, spotkała się z naszym szczególnym zainteresowaniem – przyznaje Janusz Skowroński, prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Wspólnota”.
Spółdzielnia już od dłuższego czasu zastanawia się, jak w sposób efektywny ocieplić fasady balkonowe budynków wielkopłytowych, gdyż stosowanie styropianu w ich obrębie, ze względu na obecność mostów cieplnych, w postaci żelbetowych balkonów i ścian loggii, nie do końca się sprawdza i jest skuteczne. Dlatego prezentowana w Ustroniu technologia „Bauter” – znosząca nie tylko ograniczenia techniczne i energetyczne, ale również w znacznym stopniu ekonomiczne – dała nadzieję na rozwiązanie problemów w skoczowskich blokach.
W ramach pilotażu wybrany pion balkonowy jednego z budynków Spółdzielni Mieszkaniowej „Wspólnota” zostanie ocieplony nowoczesnym systemem „Bauter”, o którym szczegółowo można przeczytać tutaj. Trwają przygotowania do realizacji wspólnego przedsięwzięcia.
Współpraca z „Bauterem” to kolejna inicjatywa zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Wspólnota”, który od 2010 roku realizuje różnorodne nowatorskie rozwiązania techniczne. W ich efekcie systematycznie poprawia się komfort zamieszkania, estetyka budynków i ich otoczenia, a koszty eksploatacyjne i remontowe są ograniczane.
– W zakresie technicznym naprawiliśmy w unikalnej technologii kilkaset balkonów z odkrytymi prętami zbrojeniowymi. Wyremontowaliśmy dachy budynków z pełnym pokryciem, unikając obróbek blacharskich kominów i eliminując potrzebę odśnieżania. Zadaszone i zaizolowane termicznie zostały szyby wentylacyjne, dzięki czemu zniwelowaliśmy powstawanie szkód związanych z ewentualnym zalewaniem, a przez to obniżeniu uległy składki ubezpieczeniowe. Ponadto przeprowadziliśmy systemową modernizację dachów nadbalkonowych, skutkującą spowolnieniem korozji wysuniętych elementów pionów balkonowych poprzez ograniczenie ich ekspozycji na czynniki atmosferyczne. Ostatnio, jako pierwsi w Polsce, wdrożyliśmy technologię remontu balkonów w czeskim systemie aluminiowo szklanych balustrad – mówi Janusz Skowroński.
Chodzi o mostki cieplne (termiczne), a nie o mosty. Mosty są np. u pana starosty.
Jeśli te mostki są w postaci żelbetowych balkonów i ścian loggii – mosty, starosta się nie obrazi.
Żelbetonowe balkony i ściany loggii nie są mostkami termicznymi, bowiem mostek termiczny powstaje w miejscu obudowy budynku, której opór cieplny niemal skokowo się zmniejsza.
Mostki termiczne mogą powstać w wielu miejscach.Może to być:
Jaki koszt w stosunku do tradycyjnego ocieplania styropianem?
porównywalny