Wydarzenia

Planujesz zarejestrować firmę w Polsce? Podpowiemy, jak to zrobić!

Wielu ludzi marzy o tak zwanym „pójściu na swoje”, czyli założeniu własnej firmy. Często jednak odkładają to marzenie na później lub całkowicie z niego rezygnują. Najczęstszą przyczyną takiego zachowania jest niezrozumienie obowiązkowych formalności, które należy wykonać podczas rejestracji firmy. Nasz artykuł, w łatwy i bezproblemowy sposób, pomoże zarejestrować biznes, krok po kroku.

Czy rejestracja firmy jest obowiązkowa?

Gdy już wiesz czym chcesz się zajmować, rozważyłeś wszystkie „za i przeciw”, masz już gotowy biznesplan to pozostał ostatni krok — rejestracja firmy. Co prawda, w nie każdym przypadku jest to obowiązkowe, w szczególności na początku biznesowej przygody.
Działalność rejestrujemy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W przypadku działalności nierejestrowanej obowiązek ten nie zachodzi. Ten rodzaj działalności posiada podstawowe cechy tradycyjnej działalności gospodarczej, mianowicie: zorganizowanie, charakter zarobkowy, prowadzenie we własnym imieniu w sposób ciągły, jednak ze względu na niewystarczający dochód, nie może być za takową uznawana. Oprócz kryterium przychodów, należy spełniać poniższe warunki:

1. Przychód w skali miesiąca nie może przekroczyć 50% minimalnego wynagrodzenia. Aktualna kwota wynosi 2150 zł brutto, przekroczenie tego progu (nawet jednorazowo) skutkuje obowiązkiem rejestracji.
2. Zakaz prowadzenia działalności w ramach spółki cywilnej, której warunki opisuje Kodeks Cywilny.
3. Prowadzona działalność nie wymaga posiadania koncesji, zezwoleń czy wpisu do rejestru działalności regulowanej.
4. W ciągu minionych 60 miesięcy nie prowadzono innej działalności gospodarczej.
5. Jest się osobą fizyczną.

Filarem działalności jest solidna księgowość

Prowadzenie własnej firmy jest nierozerwalnie związane z księgowością. Z jej pomocy możemy skorzystać już przy rejestracji biznesu. Obecny rynek oferuje szeroki wachlarz wyspecjalizowanych biur rachunkowych, które świadczą usługi w konkretnych obszarach. Współpraca z księgowością pozwoli świeżo upieczonemu biznesmenowi skupić się na działalności, a nie żmudnym wypełnianiu wniosków czy sprawach urzędowych.
Najlepsze biura rachunkowe znajdziesz na: https://www.ifirma.pl/biuro-rachunkowe

Rejestracja firmy za pomocą wniosku CEIDG-1

Wniosek CEIDG-1, służący do rejestracji, można znaleźć na oficjalnej witrynie internetowej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Umożliwia on wpisanie przedsiębiorcy do ewidencji oraz Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej (REGON). Następnie właścicielowi firmy zostaje przypisany numer NIP, którym od tej chwili będzie musiał się posługiwać.

Wspomniany wyżej wniosek można złożyć w następujący sposób:

1. Poprzez zarejestrowanie lub zalogowanie w systemie CEIDG, wypełnieniu wniosku online, wydrukowaniu i dostarczeniu do wybranego urzędu miasta lub gminy. Nie ma obowiązku dostarczenia do miejsca odpowiedniego ze względu na siedzibę firmy czy wykonywanej pracy.
2. Tą samą drogą, jak wyżej z pominięciem rejestracji czy logowania w systemie.
3. Wypełniony wniosek możemy złożyć online w systemie CEIDG podpisany za pomocą profilu zaufanego EPUAP.
4. Pobrany, uzupełniony i złożony osobiście w urzędzie gminy lub miasta.

Najbardziej polecaną formą rejestracji działalności jest złożenie wniosku online, co wiąże się z wygodą i oszczędnością czasu.

Numer NIP nadawany jest w ciągu 7 dni roboczych od daty rejestracji wniosku CEIDG-1. Z kolei numer REGON otrzymujemy w ciągu 1 dnia roboczego od momentu złożenia tegoż wniosku. Oba numery dostarczane są na wskazany adres e-mailowy.

Wszystko co musisz wiedzieć o jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) znajdziesz w linku: https://www.ifirma.pl/jednoosobowa-dzialalnosc-gospodarcza-kompendium-2024

Obowiązek rejestracji firmy w ZUS

Trzeba pamiętać, że każdy przedsiębiorca figuruje w systemie ZUS jako płatnik oraz osoba ubezpieczona (warto wliczyć te koszta podczas tworzenia biznesplanu.) Od czego zatem zależy, jakie ubezpieczenie wybrać?

Jeśli rejestrowana działalność jest jedynym źródłem zarobkowania, osoba składająca wniosek powinna wypełnić formularz ZUS ZUA.
W przypadku posiadania innego źródła dochodu wynikającego z umowy o pracę w pełnym wymiarze godzinowym wypełnia się formularz ZUS ZZA.

Przedsiębiorca, który rejestruje swoją działalność po raz pierwszy, lub prowadził swoją firmę ponad 5 lat temu, może skorzystać z ulg w kwestii składek ZUS: ulga na start, gdzie przez pierwsze 6 miesięcy jest zwolniony z ubezpieczenia społecznego a następnie, przez 24 miesiące płaci je na preferencyjnych warunkach lub dogodne składki w momencie wykorzystania ulgi na start, lub w wyniku wcześniejszej rezygnacji, można płacić ubezpieczenie społeczne na preferencyjnych warunkach przez 24 miesiące.

Istnieje również możliwość tzw. małego ZUS-u+ , który polega na opłacaniu składek ubezpieczenia społecznego na podstawie ustalonej proporcjonalnie do wysokości dochodu wynikającego z prowadzonej działalności. Trzeba jednak spełnić jeden warunek: należy prowadzić firmę co najmniej 60 dni w poprzednim roku kalendarzowym.
Zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z tematyką ulg, już na początku rozważań o własnym biznesie.

Sprawdź również: https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy

Konto firmowe

Polskie prawo nakłada na osoby prowadzące działalność, obowiązek posiadania konta firmowego. Za jego pomocą prowadzona jest ewidencja przychodów i rozchodów firmy. Konto bankowe umożliwia również rozliczenia podatkowe tj. obowiązkowy VAT, PIT, CIT na indywidualny mikro rachunek podatkowy.
Przy zakładaniu konta firmowego będzie potrzebny dowód osobisty oraz wpis do CEIDG, co oznacza, że w pierwszej kolejności zakładamy działalność, a dopiero potem rachunek bankowy. Informację o założeniu konta należy przekazać do Urzędu Skarbowego za pomocą wniosku CEIDG. Ostatnim krokiem związanym z firmowym kontem, jest obowiązek złożenia wniosku o zmianę wpisu w systemie CEIDG poszerzonego o rachunek firmowy.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat rejestracji firmy w Polsce?

Ważnym aspektem przy rejestracji biznesu jest wiedza, czy zakładana działalność nie wymaga przypadkiem odpowiedniej koncesji bądź zezwolenia. O koncesje ubiegamy się, gdy nasza działalność dotyczy produkcji i/lub sprzedaży alkoholu i wyrobów tytoniowych, gier liczbowych i automatów do gier oraz w przypadku usług związanych z bezpieczeństwem publicznym. W przypadku firm zajmujących się gastronomią, turystyką lub handlem będzie potrzebne stosowne zezwolenie. Jeśli zatem potrzebujemy którejś z nich, warto postarać się o nie, jeszcze przez złożeniem odpowiednich formularzy.
Koncesji udziela właściwy minister, a cały szereg istotnych w tym zakresie przepisów znajdziemy w Kodeksie Postępowania Administracyjnego.
Istnieje również obowiązek korzystania z kas fiskalnych już od początku prowadzenia działalności i dotyczy on ewidencjonowania sprzedaży towarów i usług jak np. usługi kosmetyczne czy TAXI.

Założenie i prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) ułatwi posiadanie profilu zaufanego. O tym jak go założyć krok po kroku pomoże: https://www.ifirma.pl/jak-zalozyc-profil-zaufany-instrukcja-krok-po-kroku/

google_news