E-edukacja Cieszyn

Podręczniki z dofinansowaniem

Wakacje dobiegają końca, a nowy rok szkolny wkrótce nabierze rozpędu. Uczniowskie torby wypełnione są już zeszytami i podręcznikami, których zakup z pewnością był niemałym wydatkiem dla rodziców. Niektórzy z nich mogą skorzystać z dofinansowania w ramach rządowego programu „Wyprawka szkolna”. Do kogo konkretnie jest on skierowany?

Głównym celem jest pomoc uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – słabowidzącym, niesłyszącym, słabosłyszącym, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym, z niepełnosprawnością ruchową, w tym afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, a także z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z nich jest jedna z niepełnosprawności wymienionych wyżej. Uczniowie powinni posiadać orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Dofinansowanie udzielane jest dzieciom i młodzieży z takimi orzeczeniami, uczącym się w klasach II i III dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej prowadzonych w branżowych szkołach I stopnia, w klasie I branżowej szkoły I stopnia, w liceum ogólnokształcącym, technikum lub szkole specjalnej przysposabiającej do pracy lub w klasach IV-VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klasach IV-VI ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych lub klasach VII-IX ogólnokształcącej szkoły baletowej lub liceum plastycznego.

W przypadku uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, którzy w nowym roku szkolnym uczęszczać będą do szkół dla dzieci i młodzieży do klasy II i III szkoły podstawowej, II i III dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej prowadzonych w branżowych szkołach I stopnia, klasy I branżowej szkoły I stopnia, liceum ogólnokształcącego, technikum lub szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy, dofinansowanie obejmuje również zakup materiałów edukacyjnych.

Wysokość pomocy uzależniona jest od stopnia niepełnosprawności, rodzaju schorzenia czy typu szkoły, do której zapisane jest dziecko, i może sięgać do kwoty 175, 225, 390 lub 445 zł. Odpowiednie wnioski można składać do dyrektora danej szkoły. Należy dołączyć do nich kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Terminy zgłoszeń zostały ustalone indywidualnie przez poszczególne gminy i upływają w pierwszej połowie września, dlatego warto już 1. czy 4. dnia tego miesiąca zapytać o szczegóły w danej placówce. Przykładowo, w Skoczowie na dopełnienie formalności rodzice mają czas do 15 września. Chcąc skorzystać z dofinansowania, trzeba posiadać dowód zakupu podręczników czy pomocy edukacyjnych – fakturę VAT wystawioną imiennie na ucznia czy opiekuna, rachunek, paragon lub oświadczenie o zakupie. 

google_news