Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej kończy miniony rok z dosyć długą listą osiągnięć. Podpisanie umów o dofinansowanie zakupów autobusów elektrycznych i wodorowych, zakup busów zeroemisyjnych – to tylko część zakończonych sukcesem przedsięwzięć bielskiego przewoźnika. MZK zapowiada równie ambitne plany na rok 2025.
Tabor zeroemisyjny
Najbardziej przełomowa dla Spółki okazała się końcówka roku. W grudniu MZK podpisał umowy o dofinansowanie zakupów w ramach dwóch dużych projektów. Pierwszy z nich nosi nazwę „Rozwój przyjaznego środowisku transportu zbiorowego w Bielsku-Białej”. MZK zakupi sześć zeroemisyjnych autobusów wodorowych. Całkowita wartość projektu to ponad 30 milionów złotych, z czego z Funduszy Europejskich Spółka otrzyma ponad 19,7 milionów złotych.
Bielski przewoźnik podpisał także umowę o dofinansowanie taboru zeroemisyjnego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Dzięki dofinansowaniu Spółka zakupi 16 autobusów elektrycznych oraz wybuduje infrastrukturę ładowania na terenie zajezdni. Pasażerowie będą mogli podróżować nowymi autobusami już w 2026 roku. Zakupione pojazdy będą nie tylko ekologiczne, ale i komfortowe. Zapewnią cichą jazdę z wieloma udogodnieniami dla pasażerów. Przewidywany całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia to ponad 78 milionów złotych, z czego kwota dofinansowania to 57,9 milionów złotych.
Inwestując w tabor, przewoźnik przewidział również poprawę komfortu dzieci dojeżdżających do szkół. Flotę MZK zasiliło pięć busów marki Mercedes-Benz i już od maja ubiegłego roku realizowane są bezpieczne, ekologiczne transporty dzieci i uczniów niepełnosprawnych do szkół i placówek na terenie Bielska-Białej.
Inwestycje na terenie zajezdni
W 2024 roku MZK zainwestował też w rozwój infrastruktury zakładu. Prace obejmowały remont hal naprawczych, pomieszczeń biurowych, socjalnych i warsztatowych, wymianę drzwi, okien oraz instalację nowoczesnego oświetlenia. Na zajezdni zmodernizowano wieże oświetleniowe, a na wybranych obiektach wymieniono dachy. Przeprowadzono remonty nawierzchni na placach postojowych oraz rozpoczęto rozbudowę sieci teleinformatycznej.
Spółka wykonała także dokumentację projektową dla instalacji fotowoltaicznej o mocy 130 kWp, a w połowie roku zakupiła nową stację transformatorową. Pojawiła się również infrastruktura elektroenergetyczna do zasilania stacji ładujących. Działania te miały na celu poprawę funkcjonalności zakładu oraz jego zaplecza technicznego i przygotowanie pod nadchodzące inwestycje związane z transformacją taborową – mówi Bartosz Kaźmierczak, Dyrektor Techniczny w Miejskim Zakładzie Komunikacyjnym Sp. z o.o. w Bielsku-Białej.
Sprzedaż biletów
Dane statystyczne wskazują również wzrost w obszarze sprzedaży biletów. W 2024 roku MZK osiągnął przychody z tytułu sprzedaży biletów w wysokości 27 milionów złotych, co stanowi blisko 5 milionów sprzedanych biletów.
Istotnym wzrostem sprzedaży cieszą się innowacyjne kasowniki mobilne zamontowane w autobusach MZK w 2023 roku. Porównując lata 2023 i 2024 widać, że w każdym miesiącu sprzedaż wzrasta tu o niemal 50%. Spółka wspomina, że ta inicjatywa była pierwszym krokiem w kierunku uszczelnienia systemu dystrybucji biletów w autobusach komunikacji miejskiej w Bielsku-Białej, a już niedługo przedstawi drugi etap, polegający na wzmocnieniu rozwiązań w ramach procedury windykacji.
Współprace i wydarzenia
W 2024 roku MZK w Bielsku-Białej kontynuował współpracę z bielskimi uczelniami. Podpisano porozumienie z Akademią Nauk Stosowanych, w ramach którego studenci będą mogli odbyć praktyki w zakładzie pod okiem wyspecjalizowanej kadry pracowniczej. Oprócz tego, firma wzięła udział w Dniach Otwartych uczelni, gdzie zachęcała młodych ludzi do aplikowania w ramach prowadzonych rekrutacji.
Na mocy porozumienia z Uniwersytetem Bielsko-Bialskim, studenci kierunku Eksploatacja Pojazdów odbyli w semestrze zimowym praktyki w siedzibie Spółki. Troje studentów poznało tajniki pracy kierowcy, dyspozytora, pracownika działu technicznego czy magazynowego.
Kontynuowana była również współpraca z Zespołem Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących w Bielsku-Białej i patronat nad klasą o kierunku Technik Transportu Drogowego. W kwietniu MZK zorganizował dla uczniów całodniową wycieczkę do siedziby firmy Solaris Bus & Coach wraz ze zwiedzaniem fabryki produkującej autobusy. W tym samym miesiącu Spółka wzięła udział w „IV Kongresie Aktywnej Młodzieży” i przekazała uczniom bielskich szkół cenną wiedzę na temat efektywnej komunikacji biznesowej. Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego, najlepsi uczniowie klasy patronackiej otrzymali nagrody rzeczowe za wyniki w nauce.
MZK intensywnie nawiązuje współpracę z partnerami biznesowymi, by wspierać młodzież, zachęcać ją do osiągania wysokich wyników w nauce, a jednocześnie przygotowywać nowe pokolenie świetnie wykwalifikowanych pracowników branży transportowej – wspomina Natalia Olejniczak, Główny Specjalista ds. Promocji i Polityki Informacyjnej w Miejskim Zakładzie Komunikacyjnym Sp. z o.o. w Bielsku-Białej.
Spółka postawiła ponadto na rozwój innych obszarów operacyjnych, szczególnie tych, które są ważne dla pasażerów. MZK po raz pierwszy zorganizował swoje własne wydarzenie – Piknik Wakacyjny, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Podczas imprezy można było wziąć udział w przejażdżce zabytkowym Ikarusem oraz zwiedzić zajezdnię. W ramach imprezy zorganizowano liczne konkursy i zabawy. Uwagę uczestników Pikniku przykuła też strefa wystawiennicza uczelni, służb oraz Izba Pamięci przygotowana w jednym z autobusó
W wakacje, MZK uczestniczył w Beskidzkim Festiwalu Dobrej Energii i targach Moto Show. Tradycją w bielskim MZK staje się także obecność na Dniach Bielska-Białej. Firma zaprezentowała ciekawe stoisko z wieloma atrakcjami dla pasażerów w każdym wieku. Niedługo po tym wydarzeniu, Spółka wzięła udział w „Świętach na Starówce” przy Placu Ratuszowym. Tam podstawiono autobus świąteczny i udostępniono go dla zwiedzających, pomocnicy Świętego Mikołaja z kolei rozdawali prezenty.
Kolejna edycja autobusu świątecznego cieszyła się jeszcze większym zainteresowaniem niż rok temu. Śnieżkobus, bo taką nazwę otrzymał w tym roku, wyróżniał się mroźną, zimową grafiką nawiązującą do architektury Bielska-Białej. Wewnątrz Śnieżkobusa pasażerowie przez miesiąc mogli podziwiać klimatyczne ozdoby na szybach, suficie czy poręczach. Przejazd umilała świąteczna muzyka i towarzyszący kursowaniu konkurs.
To był bardzo udany, choć trudny rok. Serdecznie dziękuję wszystkim pasażerom i mieszkańcom Bielska-Białej za korzystanie z naszych usług. Jako operator publicznego transportu zbiorowego w Bielsku-Białej chcemy przygotować się do jak najlepszego realizowania zadań przewozowych zleconych nam przez Miasto Bielsko-Białą. Na 2025 rok planujemy duże przedsięwzięcia, zarówno inwestycyjne jak i promocyjne. Już wkrótce wybierzemy wykonawców umów, na które otrzymaliśmy dofinansowanie, a przez cały rok będziemy kontynuować transformację energetyczną naszej zajezdni, związaną z wprowadzeniem ustawy o elektromobilności. Liczymy również na dostawę nowych autobusów spalinowych, które uzupełnią naszą flotę i poprawią komfort podróży. Razem z całym zespołem MZK nie możemy doczekać się zbliżających się wyzwań i wydarzeń – mówi Prezes Zarządu Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego Sp. z o.o. w Bielsku-Białej, Hubert Maślanka.