Mieszkańcy i społecznicy świętowali w Pietrzykowicach nie tylko 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, ale i 7 wieków ich miejscowości.
Uroczystości, których głównych organizatorem było Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół imienia Jana Pawła II w Pietrzykowicach, rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym poległych mieszkańców przy miejscowej szkole. Potem odprawiono mszę w kościele parafialnym. Po niej uczestnicy udali się do remizy OSP, gdzie odbyła się dalsza oficjalna uroczystość.
Swoje wykłady o wydarzeniach z przeszłości Pietrzykowic, które dotyczyły głównie okresu odzyskania niepodległości przez Polskę, przedstawili Danuta Ostrowska, Jacek Kachel i Władysław Motyka. Bardziej współczesne czasy na wesoło wspominał Grzegorz Szafrański, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej z Żywca. W kolejnej części wręczono medale „Zasłużony dla Gminy Łodygowice” dla księdza Jana Goryla. Z kolei tytuł dla, zmarłego przed trzema tygodniami lekarza Bronisława Łopatki, odebrała jego żona Ewa. Przyznano również tytuły Członka Honorowego Stowarzyszenia, które odebrali między innymi: ksiądz Jan Pasierbek, ksiądz Jan Goryl, wójt gminy Łodygowice Andrzej Pitera.
Na zakończenie w niezwykłym programie artystycznym „Jest takie miejsce, jest taki kraj” wystąpiła Grupa Teatralna Arbat pod kierownictwem Ewy Biegun. Zebrał on niezwykle gromkie brawa za wręcz perfekcyjny występ i znakomite przygotowanie scenografii i strojów.
Ja chciałem zapytać dlaczego w książce pana kachla znajdują się tylko zmianki i superlatywy o życiu religijnym pietrzykowic, bardzo duża część prawdy została ukryta lub celowo pominięto niewygodne fakty dlaczego, dlaczego nie ma zmianek o tym jak w Pietrzykowicach mieszkańcy kolaborowali z gestapo Dlaczego nie ma wzmianki że ówczesny proboszcz wydał ponad 60 osób na śmierć za to że przynależeli do innych wyznań niż katolickie?