Dom Ludowy w Pogwizdowie ponad 80 lat temu wybudowała lokalna społeczność na działce podarowanej przez jednego z mieszkańców. Obiekt stanowił własność Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.
Do 2008 roku gospodarzami byli członkowie tutejszego Koła MZC. Tego zasłużonego stowarzyszenia z czasem nie było jednak stać na utrzymanie budynku. Efektem była uchwała podjęta w 2016 roku na Walnym Zjeździe Delegatów, by Dom Ludowy w Pogwizdowie zmienił właściciela.
Sprawą zainteresował się samorząd gminy Hażlach, po tym, jak działacz społeczny Czesław Stuchlik, zakomunikował publicznie, że budynek macierzowy w Pogwizdowie jest do kupienia. – Wójcie trzeba coś z tym zrobić, działaj pan! – powiedział.
– Poczyniłem starania umożliwiające późniejsze wyremontowanie i efektywne wykorzystanie nabytego majątku. W pierwszej kolejności po wielu miesiącach debat i rozmów, uchwalony został Lokalny Program Rewitalizacji gminy Hażlach, który umożliwia pozyskanie środków na remont przejętego budynku. Nie bez znaczenia były również kilkumiesięczne rozmowy z konserwatorem zabytków dotyczące możliwości ingerencji w bryłę budynku oraz zakresu możliwych do przeprowadzenia prac budowlanych – mówi Grzegorz Sikorski, wójt gminy Hażlach.
Sporo wysiłku kosztowało wypracowanie kompromisu odnośnie ceny nabycia, która ostatecznie stanowi ułamek wartości nieruchomości. Gmina zapłaci 40 tys. zł netto, a szacowany koszt remontu wyniesie 2 mln zł. Jest szansa na otrzymanie dofinansowania z programu unijnego w wysokości 95 proc. kosztów kwalifikowanych.
Po modernizacji w budynku planowane jest świadczenie części usług administracyjnych gminy tak, aby mieszkańcy Pogwizdowa i Brzezówki nie musieli dojeżdżać do Hażlacha. Budynek ma być udostępniany wszystkim miejscowym organizacjom, a sąsiedztwo remizy OSP umożliwi stworzenie funkcjonalnej przestrzeni publicznej.