Wydarzenia Cieszyn

Policjanci z nowym sprzętem

Cieszyńska policja otrzymała zestawy do identyfikacji oznakowanych rowerów. Sprzęt przekazał komendantowi powiatowemu policji insp. Jackowi Bąkowi zastępca komendanta Straży miejskiej w Cieszynie, Janusz Sikora.

Zestawy składają się z lampki UV, elektronicznego mikroskopu i specjalnego nożyka do zdejmowania tzw. mikrokropek. Będą one służyć policjantom w każdym z komisariatów na terenie powiatu cieszyńskiego, a także funkcjonariuszom drogówki. Sprzęt ułatwi identyfikację rowerów, które padły łupem złodziei i zostały przez policjantów odzyskane.

– Strażnicy miejscy podczas akcji znakowania rowerów lub innych cennych pojazdów, jak na przykład wózki dziecięce czy inwalidzkie, nanoszą tzw. syntetyczne DNA z numerem identyfikacyjnym, który następnie wraz ze zdjęciami i danymi właściciela jest umieszczany w międzynarodowej bazie pojazdów. W przypadku kradzieży bądź utraty danego przedmiotu i po informacji przekazanej przez właściciela, w bazie natychmiast pojawia się odpowiednie oznaczenie widoczne dla wszystkich jej użytkowników – mówi Krzysztof Pawlik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

google_news