Wydarzenia Żywiec

Pomysłowy projekt dla seniorów w Pewli Wielkiej – czyli pożyteczne z przyjemnym! – ZDJĘCIA

To znakomity przykład, jak w efektywny sposób można zachęcić seniorów do aktywności, która łączy w sobie przyjemne z pożytecznym. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Pewli Wielkiej przygotowały projekt „Seniorzy, integrujMY się!” i pozyskały na niego środki finansowe z Fundacji ORLEN w ramach programu grantowego „Moje miejsce na Ziemi – VI edycja”.

Wspomniany projekt, który trwa od 20 września 2023 roku do 30 czerwca 2024 roku, został wymyślony specjalnie dla seniorów, osób powyżej 50. roku życia i osób z niepełnosprawnościami. Główny cel, jaki w projekcie założyli sobie pomysłodawcy, to aktywizacja tych osób poprzez zachęcenie do wyjścia z domu, wzięcia udziału w warsztatach promujących zdrowy styl życia oraz wspólnego miłego spędzenia czasu. Końcowym efektem miała być budowa dobrych relacji i integracji społeczności Pewli Wielkiej, co bez wątpienia się udało. Całość projektu „Seniorzy, integrujMY się!” składała się z czterech warsztatów: „Niedziela z profi laktyką”, „Warsztaty z dietetykiem”, „Warsztaty makramy” oraz wydarzenia „Wspólny spacer z „kijkami”, czyli trening nordic-walking”.

Niedziela z profilaktyką

Wydarzenie zorganizowano w grudniu 2023 roku w sali Środowiskowego Domu Samopomocy w Pewli Wielkiej. Było ono możliwe dzięki dobrej współpracy z pracownikami Szpitala Żywiec. W czasie wydarzenia przeprowadzali oni bezpłatne badania, takie jak między innymi pomiar ciśnienia, tętna, saturacji i glukozy. Można było również skorzystać z darmowych konsultacji z fizjoterapeutą. „Niedziela z profilaktyką” była również znakomitą okazją, aby porozmawiać z pracownikami szpitala o programach profilaktycznych dostępnych w żywieckiej placówce.

– Kontrola naszego stanu zdrowia jest bardzo ważna, a badania profilaktyczne pozwalają na wcześniejsze wykrycie nieprawidłowości. Warto pamiętać, że lepiej zapobiegać niż leczyć – mówi Małgorzata Majdak, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Pewli Wielkiej.

Warsztaty z dietetykiem

To były niezwykle cenne zajęcia, które w lutym 2024 roku poprowadziła Katarzyna Baczyńska. Uczestnikom opowiedziała o podstawowych zasadach żywienia osób dorosłych. Przedstawiła piramidę żywienia i omówiła dekalog zdrowego stylu życia.

– Dowiedzieliśmy się, jakie składniki są dla nas dobre, a co powinniśmy ograniczyć w naszej diecie. Potem przyszedł czas na przygotowanie zdrowych i pełnowartościowych posiłków jak owsianka, którą można zjeść na śniadanie, makaron z pesto i szpinakiem na obiad. Poznaliśmy również przepisy na pyszne tortille – wylicza przewodnicząca Małgorzat Majdak.

Na kolejnych zajęciach uczestnicy poznali przepisy na zdrowe słodycze w postaci deserów i koktajli. Przeprowadzony został niezwykle ciekawy wykład na temat diety przy chorobach tarczycy i cukrzycy. Na koniec była możliwość przeprowadzenia analizy składu masy ciała i uzyskania indywidualnej porady dotyczącej diety. Warto podkreślić, że w tych warsztatach wzięła udział bardzo liczna grupa mieszkańców.

– W tym przypadku chodziło o poprawę jakości życia seniorów poprzez poznanie zasad zdrowego odżywiania. Często ta grupa osób odżywia się w sposób schematyczny. Nie ma świadomości, że niektóre składniki używane w nadmiernej ilości mają niekorzystny wpływ na ich zdrowie. Seniorzy zmagają się z różnymi chorobami przewlekłymi, a zła dieta może pogorszyć ich stan zdrowia. Dlatego poprzez te warsztaty chcieliśmy zwrócić ich uwagę na ten problem – zaznacza przewodnicząca Małgorzata Majdak.

Warsztaty makramy

Była to znakomita okazja, aby poznać zupełnie nowy rodzaj rękodzieła, a zarazem miło spędzić czas w kobiecym gronie. Zajęcia poprowadziła Mariola Ziętek, która swoją pasją „zaraziła” uczestników.

– Makrama znana jest od starożytności, ale teraz przeżywa istny renesans. Tworzenie makramy nie wymaga specjalnego sprzętu. Wystarczy sznurek i ręce. Organizując te warsztaty chciałyśmy zachęcić mieszkańców Pewli Wielkiej do twórczego działania. Warto mieć hobby, które jest odskocznią od rzeczywistości i pozwala się zrelaksować. Trzeba przyznać, że wykonywanie makram jest bardzo uspokajające i wciągające – mówi przewodnicząca Małgorzata Majdak.

Na kolejnych zajęciach uczestnicy uczyli się wykonywać wiszące kwietniki i ozdobne lampiony ze słoików. Widać było po uczestnikach, że zajęcia z tworzenia makram rozbudziły pasję i nowe hobby u seniorów, co ma niezwykle pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne.

Wspólny spacer z „kijkami”, czyli trening nordic-walking

Odbywał się pod czujnym okiem instruktora Aleksandra Pietryki, który przed wyjściem w trasę przedstawił podstawowe informacje i zasady bezpieczeństwa w nordic-walkingu. Po rozgrzewce uczestnicy ćwiczyli prawidłowe chodzenie i używanie kijków. Potem wędrowali po okolicy Pewli Wielkiej. Na drugą wyprawę uczestnicy wyruszyli w dość trudną trasę, ale za to bardzo widokową.

– To, co najważniejsze w nordic-walking, to integracja i aktywnie spędzony czas. Wspólny trening nordic-walking miał i zachęcił do ruchu na świeżym powietrzu w najbliższym otoczeniu. Warto podkreślić, że nasz projekt zakładał także zakup 10 par kijków do nordic-walking, które będą służyć naszej społeczności. Wszystkich zainteresowanych darmowym wypożyczeniem kijków do treningu indywidualnego lub grupowego prosimy o kontakt z członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich – podkreśla przewodnicząca Małgorzata Majdak.

Na koniec dodajmy, że bardzo dużą rolę w projekcie odegrali wolontariusze, którzy pomagali przy organizacji spotkań, rozwieszaniu plakatów, przygotowaniu sal i ich sprzątaniu po spotkaniach, czy też przy przygotowaniu poczęstunku. Wolontariusze służyli także pomocą w transporcie seniorów, którzy mieli problem z dojazdem.

 

Fundacja Orlen logotyp

google_news