Bielsko-Biała Kultura i rozrywka

Porąbka: Zacznij od Bacha na 60-lecie

Mszą w parafialnym kościele pw. Narodzenia NMP, a następnie po przemarszu do Gminnego Ośrodka Kultury – wieloma znanymi kompozycjami – Orkiestra Dęta z Porąbki uwieńczyła swój jubileusz 60-lecia.

Podczas uroczystej gali w repertuarze orkiestry znalazły się między innymi takie szlagiery jak: „Zacznij od Bacha” Zbigniewa Wodeckiego, „Nie czekaj mnie w Argentynie” z musicalu Evita czy „My way” z repertuaru Franka Sinatry.

Podczas uroczystości członkowie orkiestry oraz osoby zasłużone otrzymały z rąk wójta Czesława Bułki i starosty bielskiego Andrzeja Płonki pamiątkowe odznaki.

Działająca przy Domu Kultury w Porąbce orkiestra dęta powstała w 1958 roku. Od trzydziestu siedmiu lat jej kapelmistrzem jest Roman Pękala, który przez długie lata uczył w Państwowej Szkole Muzycznej w Żywcu. Orkiestra bierze udział w wielu konkursach, przeglądach i festiwalach często zdobywając w nich liczne nagrody i wyróżnienia, ale przede wszystkim wzbogaca artystycznie lokalne imprezy powiatowe i gminne. To orkiestra wielopokoleniowa. Większość jej członków jest wychowankami kapelmistrza Romana Pękali.

Orkiestra gra w składzie: klarnet – Adrianna Walusiak, Dawid Cibor, Justyna Borgosz, Julia Gałuszka i Mateusz Olearczyk, kornet – Maksymilian Bargieł, Szymon Bułka, Paweł Potempa, Adam Drewniak, Piotr Mreńca, Dominik Gałuszka, Michał Polak i Krzysztof Chmielniak, trąbka B – Łukasz Chwastek, Marcin Wróbel, Andrzej Nędza i Adam Kliś, trąbka Es – Adam Pszczółka, tenor – Michał Ciołek, Bartosz Olearczyk i Mirosław Jurczak, baryton – Stanisław Koźbiał i Piotr Wątor, saksofon altowy – Katarzyna Bułka, Czesław Wawak, Radosław Majdak i Kacper Jura, saksofon tenorowy – Jarosław Prochot i Wiesław Pustelnik, puzon – Maciej Jagosz, Adam Martyniak i Mateusz Sołczykiewicz, waltornia – Józef Jura, Michał Raszka, Michał Dwornik i Krzysztof Kawczak, tuba – Tadeusz Brzuchański, Grzegorz Bułka, Artur Chwastek i Grzegorz Koprowski oraz perkusja – Mateusz Lubański i Artur Pękala.

Autorami fotoreportażu są Krzysztof Fiołek i Mirosław Galczak

 

google_news