Bielsko-Biała Kultura i rozrywka

Posłuchać niepełnosprawnych w sztuce

„Czy to jest nierealny taki plan?” – taki tytuł nosi wystawa prac krakowskiej artystki Joanny Pawlik, prezentowana do 5 marca w Galerii Bielskiej BWA. W ciemnej sali dolnej można tu oglądać wyjątkowe nagrania wideo z udziałem niepełnosprawnych uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej Fundacji Artes w Krakowie.

Ich twarze często ukazane są z bardzo bliska, a niektórych wypowiedzi można słuchać za pomocą znajdujących się obok ekranu słuchawek. Bohaterowie opowiadają o swoich przeżyciach i pragnieniach, rozmawiają, śpiewają, wyrażają emocje.

Z kolei w holu głównym BWA jako dodatek do ekspozycji prezentowane jest wideo z performansu Joanny Pawlik w kopalni węgla kamiennego Murcki w Katowicach. Na ekranie widać, jak artystka wspina się na schody przy pomocy rąk i nogi, pokonując własną niepełnosprawność. Jej twórczość oscyluje pomiędzy zagadnieniami społecznych mechanizmów wykluczenia a osobistymi przestrzeniami odczuwania.

– Na jednym z nagrań chłopak, który mówi wolno i bardzo niewyraźnie, opowiada o swoich nadziejach, emocjach i lękach. Widz może stanąć blisko naprzeciw niego i wsłuchać się w jego opowieść. Dzięki temu zdajemy sobie sprawę, że te osoby mają potrzebę – tak jak każdy z nas – by ktoś poświęcił im czas. Twórczość Joanny Pawlik jest swego rodzaju łącznikiem między światem osób pełno- i niepełnosprawnych – mówi Beata Zamlewska-Pałyga z Galerii Bielskiej BWA.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments