Bielsko-Biała Na sygnale

Poważny wypadek na rowerze

Do bardzo groźnego wypadku doszło wczoraj na ulicy Skarpowej w Bielsku-Białej. Było tylko o krok od wielkiej tragedii.

Około 14.15 jadący w dół z dużą prędkością 34-letni rowerzysta gwałtownie przyhamował i wywrócił się tak niefortunnie, że przekoziołkował przez kierownicę. Po czym z impetem uderzył głową w podłoże. W ciężkim stanie został przewieziony do szpitala gdzie przeszedł skomplikowaną operację. Z ustaleń policji wynika, że 34-latek jechał bez kasku.

 

W związku z rozpoczęciem się na dobre sezonu rowerowego policja przypomina że;

Zgodnie z prawem rowerzysta musi:

korzystać z istniejącej drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych. Podczas korzystania z drogi dla rowerów i pieszych – jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym,gdy nie ma ścieżki rowerowej, rowerzysta powinien jechać poboczem,gdy nie ma pobocza, powinien jechać z prawej strony jezdni,w żadnym wypadku nie jest dozwolona jazda rowerem po autostradzie i innych drogach przeznaczonych wyłącznie dla ruchu samochodowego.

W czasie jazdy rowerem zabronione jest:

przejeżdżanie rowerem przejściem dla pieszych,jazda „bez trzymania kierownicy”,chwytanie się pojazdów mechanicznych podczas jazdy,korzystanie podczas jazdy z telefonu komórkowego,zatrzymywanie i zwalnianie bez uzasadnionej przyczyny na przejazdach dla rowerzystów,wjeżdżanie przed jadący pojazd,wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i przed samym przejściem,nie wolno także omijać pojazdów, które zatrzymały się przed skrzyżowaniem,dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Rower oraz wózek rowerowy powinny być wyposażone:

z przodu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,w światła wymienione powyżej, jeżeli konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia kierującemu sygnalizowanie przez wyciągnięcie ręki zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu,co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Dodatkowo warto wyposażyć rower w światełko odblaskowe umocowane na kołach, a rowerzysta powinien mieć na sobie opaskę odblaskową na lewym ramieniu, aby zwiększyć swoją widoczność i bezpieczeństwo na drodze. Zaleca się jazdę na rowerze w kasku, chroniącym głowę przed urazem.

 

google_news