Władze powiatu wyróżniły 22 animatorów i twórców kultury ze wszystkich gmin z terenu powiatu bielskiego. Wartym podkreślenia jest fakt, że znalazły się wśród nich również młode osoby: muzycy, którzy kultywują tradycje regionu i dzielą się swoją wiedzą z innymi.
– Jesteście inspiracją dla mieszkańców, a dzisiejsza uroczystość jest wyrazem wdzięczności za waszą pracę – często cichą, mozolną, codzienną, ale niezwykle istotną – mówił starosta bielski Andrzej Płonka do uczestników noworocznego spotkania, podczas którego po raz 26. wyróżniono osoby zasłużone.
– Środowisko kulturalne powiatu bielskiego zapraszane jest od niedawna co roku do innej gminy. Tym razem, ostatniego dnia stycznia, była to nowo wyremontowana, nowoczesna sala widowiskowa przy Zespole Szkół Specjalnych nr 4 w Czechowicach-Dziedzicach – zwraca uwagę Magdalena Fritz, rzecznik Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej.
Spotkanie rozpoczęło się od trzech wyróżnień przyznanych przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego na wniosek starosty. Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” trafiła do Urszuli Szkucik-Jagiełki, nauczycielki, instruktorki, dyrygentki i animatorki życia kulturalnego z Czechowic-Dziedzic.
Ministerialną odznakę odebrał także Paweł Kotla – dyrygent, menedżer kultury, muzyk i przedsiębiorca, który co roku zaprasza na międzynarodowy Beskidzki Festiwal Klasyki „Beskid Classics”. – Jestem dumny z faktu, że przyjechałem tutaj po wielu latach pobytu za granicą i udało mi się tak szybko znaleźć dobry kontakt z całym regionem Aglomeracji Beskidzkiej. Cieszę się, że potrafimy cieszyć się naszą kulturą, hołubić i cenić jej lokalność, a jednocześnie widzieć jej jakość, światowość i łączyć te elementy – mówił zaskoczony odznaczeniem Paweł Kotla.
Dyplom honorowy ministra trafił do Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Rybarzowice” za zasługi w upowszechnianiu kultury ludowej z okazji jubileuszu 60-lecia działalności artystycznej. – W zespole działają pasjonaci i są to często całe rodziny: od rodziców przez dzieci, a potem wnuki. Jeśli chodzi o tańce i śpiewy, odtwarzamy przede wszystkim tę weselszą, ciekawszą stronę życia: wesele rybarzowickie, odpustowe popołednie. Używamy przy tym słów, które dawniej można było usłyszeć na naszym terenie – mówi Marian Wojtusiak, choreograf RZPiT „Rybarzowice”. – Dbamy o nasze tradycje i kulturę, trzeba to kochać – dodaje Barbara Magiera-Sadlik, kierownik zespołu, która znalazła się także wśród wyróżnionych przez władze powiatu.
Tutaj do pobrania plik tekstowy: Lista wyróżnionych Animatorów 2025.