Wydarzenia Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice

Powołano kolejnych biegłych w sprawie zaginięcia Karoliny Wróbel. Pięć osób trafi na wykrywacz kłamstw

Pozytywny wynik dała druga opinia wydana przez biegłą, która na spodniach m.in. podejrzanego o zabójstwo Karoliny Wróbel szukała okrzemków. Prokuratura nic więcej ujawnić jednak nie chce, ale zapowiada dalsze czynności procesowe. Powołano też zespół biegłych psychiatrów i psychologów oraz biegłego z zakresu badań poligraficznych. Jak dowiedział się nasz portal, test z udziałem wykrywacza kłamstw ma przejść pięć osób, w tym podejrzany o zabójstwo i brat zaginionej.

W drugiej połowie kwietnia do Prokuratury Okręgowej w Katowicach wpłynęła opinia z zakresu diatomologii kryminalistycznej. Biegła algolog poszukiwała okrzemków na spodniach Partyka B. oraz Adriana J. Wynik opinii jest „pozytywny”. – Wnioski są brane pod uwagę w toku dalszego postępowania – mówi nam rzecznik prasowy Aleksander Duda. Prokurator żadnych szczegółów ujawnić jednak nie chce.

Czynności w śledztwie od kilku tygodni nadal wykonuje biegły Maciej Rokus, który do 7 maja miał opracować opinię z badania dziesięciu stawów przyległych do Błaskowca oraz Kopalniaka. – Opinii jeszcze nie ma, czynności są w toku – mówi prokurator Duda. Zakres prowadzonych działań najprawdopodobniej został rozszerzony. Niewykluczone, że ma to związek z pozytywnym wynikiem opinii okrzemkowej.

Jak ustaliliśmy, prokuratura powołała kolejnego biegłego, a właściwie zespół czterech biegłych, którzy zbadać mają stan zdrowia Patryka B. To dwaj psychiatrzy i dwaj psychologowie, wśród których jest specjalista z zakresu uzależnień od alkoholu. Biegli mają m.in. ocenić czy podejrzany o zabójstwo cierpi na zaburzenia psychiczne, upośledzenie lub czy w chwili popełnienia przestępstwa miał wyłączoną lub znacznie ograniczoną zdolność rozpoznania znaczenia czynu bądź kierowania swoich postępowaniem.

Gdyby biegli stwierdzili jedno z zaburzeń, to podejrzany o zabójstwo może uniknąć odpowiedzialności karnej za swój czyn lub liczyć na nadzwyczajne złagodzenie kary. Prokuratura zawnioskowała także, by biegli ocenili aktualny stan zdrowia psychicznego Patryka B., który w ostatnich tygodniach zmieniał zeznania.

To nie wszystko. Końcem kwietnia prokuratura powołała biegłego z zakresu badań poligraficznych. Testy tzw. wykrywaczem kłamstw wykonać ma dr Marcin Gołaszewski – to biegły przy Sądzie Okręgowym w Warszawie, który pomógł w wyjaśnieniu wielu skomplikowanych zbrodni i jest najbardziej uznany biegłym w Polsce. Od lat współpracuje z ABW i jest prezesem Polskiego Towarzystwa Badań Poligraficznych.

– Badanie obejmuje pięć osób – mówi nam prokurator Aleksander Duda. Według naszych informacji, to uczestnicy imprezy w trakcie której zaginęła Karolina Wróbel. Wśród nich jest podejrzany Patryk. B, brat zaginionej oraz trzy inne osoby. Nasza redakcja skontaktowała się z biegłym Marcinem Gołaszewskim. Przekazał nam, że planuje, by do pierwszego badania doszło jeszcze w pierwszej połowie maja. Kolejne osoby wzywane będą do Prokuratury Okręgowej w Katowicach, co około dwa tygodnie.

Pełna opinia poligraficzna oraz psychiatryczno-psychologiczna podejrzanego powinna wpłynąć do prokuratury do końca czerwca. Patryk B. do 10 lipca pozostaje w tymczasowym areszcie.

Bartłomiej Kawalec

google_news