Wydarzenia Cieszyn

Powrót ptasiej grypy na Śląsku. W cieszyńskim nakazy i zakazy

Fot. Pixabay.com

W województwie śląskim pojawiła się wysoce zjadliwa grypa ptaków. W związku z tym, że istnieje ryzyko przeniesienia jej na teren powiatu cieszyńskiego przez dzikie ptaki wodne, powiatowy lekarz weterynarii w Cieszynie przypomina gospodarzom o właściwym zabezpieczeniu przed wirusem miejsc trzymania drobiu. O co chodzi dokładnie?

Zasady zachowania bioasekuracji zostały nałożone na osoby utrzymujące drób rozporządzeniem ministra rolnictwa i rozwoju wsi z dnia 4 kwietnia 2017 roku w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Są w nich określone m.in. zakazy i nakazy, do których należy się stosować w przypadku wystąpienia na terytorium Polski wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Zgodnie z przepisami, jest zakaz pojenia drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których mają dostęp dzikie ptaki, a także wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa, w którym jest utrzymywany drób, zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych. Nakazuje się natomiast: utrzymywanie drobiu w sposób ograniczający jego kontakt z dzikimi ptakami, zgłaszanie do powiatowego lekarza weterynarii miejsc, w którym jest utrzymywany drób, zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych, utrzymywanie drobiu w sposób wykluczający jego dostęp do zbiorników wodnych, do których dostęp mają dzikie ptaki, przechowywanie paszy dla ptaków w sposób zabezpieczający przed kontaktem z dzikimi ptakami oraz ich odchodami, karmienie i pojenie drobiu oraz ptaków utrzymujących w niewoli w sposób zabezpieczający paszę i wodę przed dostępem dzikich ptaków oraz ich odchodami, wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściami i wyjściami z budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób, w liczbie zapewniającej zabezpieczenie wejść i wyjść z tych budynków – w przypadku ferm, przeznaczonych do użytku wyłącznie w danym budynku – w przypadku ferm, w których drób jest utrzymywany w systemie bezwybiegowym, stosowanie przez wchodzące do budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób, odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego, przeznaczonych wyłącznie do użytku wyłącznie w danym budynku – w przypadku ferm, w których drób jest utrzymywany w systemie bezwybiegowym, stosowanie przez osoby wykonujące czynności związane z obsługą drobiu zasad higieny osobistej, w tym mycie rąk przed wejściem do budynków inwentarskich. Ponadto wskazane jest oczyszczanie i odkażanie sprzętu i narzędzi używanych do obsługi drobiu przed każdym ich użyciem, powstrzymywanie się przez osoby, które w ciągu ostatnich 72 godzin uczestniczyły w polowaniu na ptaki łowne, od wykonywania czynności związanych z obsługą drobiu oraz dokonywanie codziennego przeglądu stad drobiu wraz z prowadzeniem dokumentacji zawierającej w szczególności informacje na temat liczby padłych ptaków, spadku pobierania paszy lub nieśności.

Jak wyjaśnia Bogusław Kubica, powiatowy lekarz weterynarii w Cieszynie, zastosowanie właściwych środków bioasekuracji pozwoli na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia choroby w powiecie cieszyńskim.

google_news