Wydarzenia Cieszyn

Pracownicy Muzeum Śląska Cieszyńskiego podsumowali kwestę, prowadzoną 1 listopada

Nagrobek Kasprzaka. fot. Muzeum Śląska Cieszyńskiego

Zbiórka funduszy na renowację nagrobków miała miejsce na Cmentarzu Komunalnym w Cieszynie.

Dziś podsumowano i upubliczniono wyniki tych działań.

– Dziękując najuprzejmiej wszystkim oddanym kwestującym oraz wszystkim wspaniałym darczyńcom Społeczny Komitet Renowacji Cmentarzy Cieszyńskich niniejszym z przyjemnością informuje, że w czasie zbiórki na Cmentarzu Komunalnym w Cieszynie w dniu 1 listopada 2024 zebrano kwotę 16 065,71 zł (szesnaście tysięcy sześćdziesiąt pięć złotych i 71 groszy) – czytamy w komunikacie Muzeum.

Wszystko wskazuje na to, że nagrobkiem, który poddany zostanie konserwacji w pierwszej kolejności, będzie wykonany z piaskowca, secesyjny nagrobek cieszyńskiego notariusza Antoniego Kasprzaka (1851-1921), jednego z niewielu Polaków, którzy w czasach austriackich ten zawód w Cieszynie wykonywali (Sektor XXIV, Rząd 1, Numer 22). Antoni Kasprzak pochowany został na Cmentarzu Komunalnym w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, tj. 26. grudnia 1921 roku.

Pośród kwestujących byli tacy, którzy czynią to od lat, a nawet od samego początku. Pośród “weteranów” jest nieodmiennie sam inicjator, Marian Dembiniok, który kwestował w piątek z Maciejem Dembiniokiem. Byli Janina i Zbigniew Cichomscy, Adam Połednik, który kwestował z Andrzejem Słotą, Krzysztof Neścior z podhalańczykami, czyli kompania Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie. Tradycyjnie kwestował też Andrzej Łukasiak z Adamem Łukasiakiem, Rafał Połednik i Leszek Lipsa, Zofia Jagosz-Zarzycka, archeolożka z Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Krzysztof Herok, harcerze z cieszyńskiego hufca ZHP, harcmistrz Tomasz Głasek z Janem Głaskiem, Tomasz Rojek, drużynowy “Czarnych Stóp”, a przez ostatnie trzy godziny drużynowy “Jodły”, Wiktor Gaszek wraz z Dominiką Kurdziel i Christopherem Brooksem.

Byli uczniowie z Zespołu Szkół im. Wł. Szybińskiego pod opieką Dawida Czakona, Agnieszce Pawlitko, Andrzej Klimowski oraz burmistrzowie: Gabriela Staszkiewicz, Krzysztof Kasztura i Przemysław Major. Byli także cieszyńscy radni (w kolejności alfabetycznej): Anna Babik, Ewa Banot (z Wiesławem Banotem), Joanna Buzek, Krzysztof Golec, Marcin Goryczka (z Mikołajem Goryczką), Paweł Grzybowski, Wiesław Kluz, Janusz Kołder, Joanna Kulesza-Ziobrowska, Jan Potysz, Krzysztof Pszczółka oraz Marek Szczypka, który tradycyjnie spędził na kwestowaniu aż trzy godziny.  Z dyrektor Muzeum kwestował Oskar French, a cała akcja nie odbyłaby się, gdyby nie pomoc i zaangażowanie zespołu pracowników Działu Cmentarzy spółki ZGK z kierowniczką Kariną Hanzel.

google_news