Dzisiaj oficjalnie otwarto zmodernizowaną pływalnię Panorama. Efektowna uroczystość, z niespodzianką w postaci lądowania śmigłowca i wyławiania „wiadomości w butelce”, była preludium do otwarcia bram dla mieszkańców. Już w piątek o 9.00 będzie z niej można korzystać za symboliczną złotówkę.
Mieszkańcy czekali na tę chwilę od 2019 roku. Po okresie pandemii, a następnie pracach budowlanych na dużą skalę, kosztem ponad 50 mln zł, uroczyście otwarto legendarną pływalnię.
– To duża radość, ale prawdziwemu testowi poddadzą ten nowy obiekt mieszkańcy. Dokładamy wszelkich starań, aby pływalnia była bezpieczna i przyjazna dla użytkowników pod każdym względem, ale cały czas będziemy się chętnie wsłuchiwali w opinie mieszkańców. Co będzie trzeba – poprawimy bądź dodatkowo zmodernizujemy – zapewnia Sebastian Wyszyński, dyrektor Bielsko-Bialskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
– Dziś z nami były nasze największe nadzieje olimpijskie – Paulina Cierpiałowska i Mikołaj Filipiak. Pływacy specjalnie przyjechali tu z Gdańska. Jeżeli oni twierdzą, że ten basen wybija się nie tylko na tle Polski, ale też aren międzynarodowych, na których rywalizują, to trzeba im wierzyć – zwraca uwagę dyrektor.
Uroczystość w piękny, słoneczny dzień była widowiskowa. Niespodzianką było lądowanie na brzegu basenu śmigłowca Helipoland. Zaraz potem z wody wyłowiono, przy dźwiękach przeboju „Message in a bottle” The Police, rzeczoną „wiadomość w butelce”. „Proszę rzucić kołem ratunkowym najmocniej, jak pan potrafi, a następnie wyjaśnić gościom, że Panorama zostaje oficjalnie otwarta” – odczytał ją Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej, co też skwapliwie uczynił.
Budowa kosztowała 52 mln zł. 27 mln wyłożono z budżetu gminy, a budżet inwestycji uzupełniono środkami z „Polskiego Ładu”. Prezydent mówił o przeszkodach w pracach, takich jak pandemia, wojna i brak środków finansowych. Tym bardziej cieszył się z końcowego sukcesu. – Budowaliśmy, budowaliśmy i wybudowaliśmy. Po tylu latach przerwy, o czym mieszkańcy czasami dosyć aktywnie mnie informowali, że im się to nie podoba, ten basen dla mieszkańców zostaje otwarty. Szczególne podziękowanie kieruję na ręce mojego zastępcy Piotra Kuci, ale – oczywiście – robił to cały zespół ludzi, którym też bardzo dziękuję – powiedział.
– Powiodło się to przedsięwzięcie. To jeden z trudniejszych basenów, które realizowaliśmy w zakresie sieci zewnętrznych. To coś, czego nie widać, bo jest pod płytkami plaży basenowej. Musieliśmy wybudować ponad 15 kilometrów nowych sieci wodociągowych, technologicznych i kanalizacyjnych. To jeszcze 120 ton stali konstrukcyjnej. Życzę szczęśliwego użytkowania nowego obiektu, a sobie jak najmniejszej ilości usterek – powiedział Łukasz Olejniczak, członek zarządu bielskiej spółki Intravi, która pełniła rolę generalnego wykonawcy, współdziałając z firmą Berndorf Bäderbau, specjalizującej się w budowie niecek basenowych.
– Czas realizacji był bardzo szybki, bo było to 13 miesięcy – zauważył Jarosław Klimaszewski. – Basen ma swoją historię, bo był otwierany w 1936 roku. Wówczas został wybudowany w… 11 miesięcy! Ale też dodam, że przy budowie tego basenu, wtedy najnowocześniejszego w Europie, pracowało 1,3 tysiąca osób – uzupełnił. – Rzeczywistość się zmieniła. To już jest inny basen – nowoczesny, z nieckami ze stali nierdzewnej. Tu wszystko jest na najwyższym poziomie. Mam nadzieję, że przede wszystkim mieszkańcy będą zadowoleni z tej inwestycji i będą z niej tłumnie korzystać. Liczymy też na dobrą pogodę. Wykonawcy też życzę jak najmniej usterek, byśmy nie musieli spotykać się na trudnych rozmowach. Ale mieszkańcy przyjdą, przetestują i powiedzą nam wszystko. Nikt nam nie mówi tak ważnych rzeczy, jak mieszkańcy, bo to dla nich pracujemy – stwierdził szef miasta.
O bezpieczeństwo pływających będzie dbać Beskidzkie WOPR. – Obsługujemy ten basen od ponad 30 lat. Będą tu pracować młodzi ratownicy, ale stażem już doświadczeni, więc z naszej strony wszystko będzie w jak najlepszym porządku. Działamy też na pływalni Start, na obiektach w Czechowicach-Dziedzicach i Cieszynie, a przede wszystkim na naszych dwóch dużych jeziorach – Jeziorze Żywieckim i Jeziorze Międzybrodzkim – przybliżał prezes Eryk Gazda. I przypomniał opiekunom dzieci, by na basenie, ale także nad rzekami, jeziorami czy morzem, sami starali się dbać o bezpieczeństwo: – Nie od dziś uwrażliwiamy rodziców na to, że ratownik to ratownik, ale oni nad wodą nie powinni spuszczać swoich pociech z oczu.
Z Panoramy można było ostatnio korzystać w 2019 roku. Od 30 czerwca (od 9.00) otwiera już swoje podwoje. Pierwszego dnia dla mieszkańców przygotowano promocję i wstęp kosztuje tylko złotówkę. – Zainteresowanie mieszkańców jest bardzo duże. Jesteśmy przygotowani do przyjęcia każdego gościa. Zapraszamy do spędzania czasu na pływalni Panorama! – puentuje Sebastian Wyszyński.
Relację z piątkowego otwarcia pływalni dla mieszkańców znajdziesz TUTAJ.
Dziękujemy z basen i nie przemyślana decyzję zamiast zrobić basen kryty i otwarty za tą kasę to zrobiono basen który przy naszej pogodzie będzie działał jakieś 50 dni w roku.Dziekujemy też za parking dla samochodów o którym zapomniano
Co to za tandetna szopka?!? Zabrakło statystów na “widownie” że ta staruszka siedzi tam sam na tych leżakach? Trochę lipnie to wygląda… Proszę o usunięcie zdjęcia celem podniesienia poziomu PROPY!!!
BRAWO PIS!