Sprawny transport części do maszyn ma znaczny wpływ na płynność funkcjonowania firm produkcyjnych. To jednak, że część dostarczona będzie szybko, nie gwarantuje możliwości jej natychmiastowego zastosowania i uruchomienia maszyny. Kluczowe jest, aby została ona dostarczona nieuszkodzona i w stanie pozwalającym na bezawaryjne użytkowanie. Dlatego musi być ona odpowiednio chroniona w trakcie transportu. Dobrane do specyfiki takiej przesyłki opakowanie kartonowe pozwoli na uniknięcie uszkodzenia bądź zanieczyszczenia części, ograniczenie ewentualnych strat, oraz niskie koszty logistyczne.
Rodzaje opakowań dedykowanych częściom maszyn
Opakowanie przemysłowe, w którym transportowane mają być części do maszyn, powinno być dostosowane do przesyłanej w nim zawartości. Dlatego nie da się określić jednoznacznie jednego typu opakowania kartonowego, które sprawdzi się do wszystkich rodzajów części. Poszukując najlepszego rozwiązania wyjść można od podstawowych modeli znajdujących się w katalogu FEFCO. Należą do nich:
- pudła klapowe, wykończone klapkami od dołu i od góry,
- pudła teleskopowe, składające się ze spodu i pokrywy,
- pudła fasonowe, których konstrukcja pozwala na złożenie i zamknięcie ich bez użycia taśmy,
- tacki – opakowania otwarte, wyposażone w rączki ułatwiające przenoszenie
- pudła wsuwane (z obwolutą lub bez), pozwalające na wsuwanie ich w różnych kierunkach jeno w drugie,
- pudła klejone jednoczęściowe, najczęściej z dnem automatycznym, dostarczane złożone na płasko i gotowe do użycia natychmiast po rozłożeniu.
W przypadkach części o skomplikowanym kształcie, wrażliwych na uszkodzenia, albo o wysokiej wartości producent opakowań kartonowych może zaproponować klientowi indywidualny projekt opakowania, który będzie dokładnie dopasowany do zawartości.
Kluczowe cechy idealnego opakowania na części maszyn
Niezależnie jakie rodzaje części maszyn chcemy zapakować, ich opakowanie ma spełniać przede wszystkim funkcję ochronną. Powinno zostać wyprodukowane z odpowiednio dobranego surowca, gwarantującego wytrzymałość. W przypadku części o małej i średniej wadze wystarczy tektura trzy- lub pięciowarstwowa. Jeśli jednak przesłać chcesz części ciężkie, albo wymagające wyjątkowej ochrony – lepiej wybrać opakowania z tektury siedmiowarstwowej.
Wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne to jednak nie wszystko – konieczna jest także odporność na warunki zewnętrzne. A te mogą być czasami naprawdę ekstremalne, takie jak panują na przykład w ładowni statku. Jeśli będziesz wysyłać części do maszyn przez ocean, najlepiej wybierz opakowania do transportu morskiego.
Istotną cechą takiego opakowania jest dopasowanie jego wielkości i kształtu do transportowanych części. Często klienci wybierają opakowania, które pasują do największego przesyłanego przez nich elementu, zakładając, że w przypadku dużej różnicy wymiarów zastosują uniwersalne wypełniacze. Nie zawsze jednak to rozwiązanie się sprawdza, i przemieszczanie się zawartości opakowania w czasie transportu powoduje jego uszkodzenie. W takim przypadku lepiej zamówić opakowanie z odpowiednio dobranymi wkładkami, które będą stabilizować zawartość. Aby nie narażać jej na dodatkowe wstrząsy występujące np. przy przeładunkach, warto zadbać o wyraźnie oznaczenia na kartonach, informujące o konieczności ostrożnego obchodzenia się z przesyłką.
Opakowania kartonowe Bielsko spełniają wszystkie wymienione powyżej kryteria. Umożliwiają one precyzyjne pakowanie części do maszyn, będące ważnym elementem łańcucha dostaw. Pozwalają na dostarczenie towaru na czas, w stanie nienaruszonym, z zachowaniem możliwie najniższych kosztów transportu. Dzięki temu odbiorca części do maszyn uniknie problemów i opóźnień w swojej produkcji i będzie gotów używać sprawdzonych opakowań wybranego dostawcy przy kolejnych transportach.
Jak materiały opakowaniowe wpływają na optymalizację logistyki i bezpieczeństwo w transporcie?
Możliwie najbardziej wystandaryzowane wymiary opakowania pozwalają na optymalne wykorzystanie przestrzeni ładunkowej i obniżenie kosztów transportu. Firmy prowadzące sprzedaż opakowań starają się jednak dbać również o to, aby transport części nie miał negatywnego wpływu na ich stan. Dlatego proponują swoim klientom dodatkowe materiały opakowaniowe, gwarantujące przesyłce bezpieczeństwo.
Warto pamiętać o wypełniaczach, piance do opakowań, przekładkach, kształtkach, foliach do opakowań albo workach. Dzięki nim Twój towar będzie dodatkowo chroniony przed przesuwaniem się w opakowaniu, wstrząsami, wibracjami czy zawilgoceniem.
Opakowania kartonowe i odpowiednio dobrane dodatki pozwalają na precyzyjne pakowanie i gwarantują, że części do maszyn dotrą do odbiorcy w stanie pozwalającym na natychmiastowy montaż i bezawaryjne funkcjonowanie. Warto zakupić je u sprawdzonego dostawcy, oferującego ich szeroki wybór i nienaganną jakość.