O nowej siedzibie dla Banialuki już pisaliśmy. Ostatnio władze Bielska-Białej we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich ogłosiły konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej. Projekty konkursowe przyjmowane będą do końca kwietnia.
Dlaczego bielski samorząd chce wznieść nowy obiekt? Banialuka od 1950 roku mieści się w gmachu przy ulicy Mickiewicza 20. Z pozoru budynek wygląda dobrze, jest to jednak – przekonują miejscy urzędnicy – mylące. Obiekt pochodzi z 1934 roku. Przed wojną mieściły się w nim między innymi sala gimnastyczna żydowskiego towarzystwa sportowego Makkabi, żydowski dom kultury oraz mykwa. Tuż obok stała zburzona przez Niemców synagoga, a naprzeciwko znajdowała się siedziba Żydowskiej Gminy Wyznaniowej (obecnie mieści się tam sąd rejonowy). Obiekt został co prawda zaadaptowany na potrzeby teatru, lecz obecnie wymaga już generalnego remontu. Nie spełnia chociażby wielu wymogów dotyczących barier architektonicznych i przepisów przeciwpożarowych. Poza tym, jest za mały. Brakuje miejsca na nowoczesne pracownie, sale prób, garderoby itp. przydałaby się też większa widownia. W pobliżu teatru nie ma dużego parkingu, zwłaszcza dla autobusów. Nie ma też miejsca na organizację plenerowych działań artystycznych. Zespołowi coraz trudniej prowadzić działalność artystyczną, nie mówiąc już o jej dalszym rozwijaniu. Mowa tymczasem o jednej z najbardziej znanych i prestiżowych placówek kulturalnych w Bielsku-Białej, której sława sięga daleko poza granice kraju.
Ponadto gród nad Białą ubiega się o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2029 roku. Budowa nowej siedziby dla Banialuki jest wpisana do przedstawionej przez władze miasta oferty konkursowej, więc inwestycja musi być zrealizowana. Temat przenosin nie jest zresztą nowy. Tak zwana kierunkowa decyzja o budowie nowego obiektu dla Banialuki zapadła w ratuszu już ponad dwa lata temu. Teraz tamten pomysł się po prostu konkretyzuje.
Władze miasta długo szukały miejsca, w którym taki teatralny obiekt mógłby powstać (jedną ze wskazywanych lokalizacji był teren targowiska przy ulicy Lompy), ostatecznie wybrano teren przy ulicy Broniewskiego, w rejonie stacji kolejowej Lipnik. Taka lokalizacja może jednak budzić pewne wątpliwości. Znajduje się tam przecież duży parking wybudowany kilka lat temu, głównie z myślą o kibicach odwiedzających pobliski Stadion Miejski oraz klientach placu targowego. Na tym właśnie terenie funkcjonuje również bardzo popularne miejskie targowisko, przeniesione w to miejsce ponad 20 lat temu z placu przy ulicy Lipnickiej (dawne targowisko w Białej). Czy budowa teatru oznacza koniec targowiska przy ulicy Broniewskiego?
Z warunków ogłoszonego przez Ratusz konkursu wynika, iż architekci mają uwzględnić w swoich projektach przestrzeń z funkcją targową obok budynku teatru. W miejscu tym ma powstać nie tylko nowa siedziba Teatru Lalek Banialuka o powierzchni użytkowej około 5,5 tys. mkw, lecz również oddział Książnicy Beskidzkiej ze zbiorami dla dzieci i młodzieży nazwany Zieloną Biblioteką obejmującą około 3,3 tys. mkw. Nie jest powiedziane, czy obie instytucje mają mieścić się w jednym, czy w dwóch oddzielnych obiektach. To, jak rozwiążą tę kwestię architekci biorący udział w konkursie, będzie zależeć wyłącznie od ich wizji. Muszą jednak uwzględnić w swoich projektach koncepcyjnych budowę podziemnego garażu na około 100 samochodów osobowych oraz sposób, w jaki zagospodarowane zostanie otoczenie przyszłego kompleksu kulturalnego. Przewidywany koszt realizacji inwestycji szacowany jest na kwotę maksymalnie 100 mln zł, a wszystko ma być gotowe do 2029 roku. Więcej na temat tego, jak konkretnie może wtedy wyglądać ten zakątek miasta będzie wiadomo, gdy znane już będą wyniki konkursu.
Totalnie debilny zamysł.Stadion nie ma parkingu poziomowego na Rychlińskiego z oszczędności…już teraz ludzie parkują na każdym skwerze Złotych Łan,Łipnika i Śródmiejskiego w czasie dużego meczu.Do tego zupełnie oderwana od architektóry kulturalnej okolica… jak ktoś pisał teren starego targowiska na Lompy idealny..obok centrum bajki blisko Teatru,Starówki.
Pogonić władze w wyborach..zero konsultacji społecznych..budują jedno za 5 lat burzą i nowe na miejscu
Spadną do 2-ligi i mało kto już będzie przychodził na mecze, co rozwiąże problem parkowania
Zlikwidować lewacki SYF!
Nigdzie już nie można za darmo zaparkować ,nie ma toalet same galerie i płace przygotowane na koncerty , wszędzie straż miejska miasto z inwigilowane
Prezydent na emeryturę nic nie umie i nic nie zrobi konkretnego za małe miasto na ich inwestycje
Brak kasy na parking wielopoziomowy, na remont kamienic, firmy się zwijają z miasta a ci myślą o teatrze… Cyrk na kółkach i małpy w ratuszu.
W minionym stuleciu o Bielsku mówiono że jest małym Wiedniem. W epoce PRL BB było stolicą Podbeskidzia – bogatym i prężnie rozwijającym się miastem. Obecnie staje się prowncjonalnym miastem nie bez powodu zyskując miano Małej Sycylii.Wiwat wszechobecny beton i developerka.Gliniany puchar dla włodarzy BB za chybione inwestycje !!!
Najlepiej by urzędasy z magistratu , które chcą nam zabrać targowisko przy ul.Broniwskiegi, wyjechały na ukrainę.
Mają bowiem coraz głupsze pomysły, czyżby z nudów w pracy?
Kiedy przyjeżdżają dzieci szczególnie z przedszkoli, szkół autokary nie mają gdzie zaparkować koło Banialuki. Rodzice z dziećmi mają ten sam problem. Nowa siedziba byłaby potrzebna. Czy wybrane miejsce jest dobre nie wiem?
W pełni zgadzam się z komentującymi. Nie ma pomysłu na ożywienie 11 listopada, a budowę teatru wyprowadza się na stację i targowisko poza centrum. Tymczasem budynek po PKO straszy pustkami a po DH Klimczok hula wiatr. Tak, wiem, że to budynek prywatny i Społem, ale można się dogadać, pozamieniać. Jakoś przykład PERSA, czy 80-procentowej bonifikaty na grunt pod Cerkiew nie było problemem. O totalnej ekspansji pod deweloperów nie wspomnę. Najbardziej chyba jednak smuci ten brak koncepcji i perspektywicznego myślenia pod względem urbanizacji miasta.
Tal dalej wybierajcie, tych nie bo z tej parti której nie popieramy, chociaż by był br. Dobry. Nie, BO, NIE, WIĘC TAK JEST JAK JEST ZOBACZYMY. MADRYCH PRZY URNACH W KWIETNIU I CZERWCU JAK SOBIE POSCIELICIE, TAK BĘDZIECIE SPAC, CZYLI, MIEĆ
Ja też nie przepadam za PiSem, ale czy z tego powodu mam zagłosować na prezydenta z przeciwnej opcji, który się nie sprawdził. Trzeba patrzeć na człowieka a nie ugrupowanie.
Dajcie do tego prezesa podbeskidzia przeradzkiego, on na pewno coś wymysli, skorumpuje kogo trzeba, sam weźmie miliony, i później zniknie jak zawsze..
Bardzo rzadko cokolwiek komentuję, ale tym razem nie mogłem powstrzymać się od napisania kilku słów; czy w mieście jest biuro rozwoju? Jeśli tak to z jaką perspektywą planuje się rozwoju miasta? Wygląda na to ,że to perspektywą jednego roku! Takie decyzję obnażają władze miasta, to jest niepoważne, tak nie można traktować mieszkańców! Ludzie mają rację pisząc o tym , może ktoś z Ratusza przeczyta i się zreflektuje. No wczoraj parking dla stadionu, jutro dla targowiska a za dwa lata teatr – no rewelacja a centrum przesiadkowe już nie potrzebne targowisko także a bo yo teraz strefa kultury z Cavatina ,tak… Czytaj więcej »
Żydzi się upominają o swoje ale miasto nie chce tego poruszać głośno żeby nie było afery. W dodatku przywrócą do stanu pierwotnego jako zabytek. Na koszt miasta oczywiście.
To samo miałam napisać w punkt 👏Żydostwo má za darmo i …za darmo wyremontowane a my goje mamy na to harować 🤬🤬😡
Może by na te Icki trutkę mysią porozkładać, bo pazurki wystawiają.
Jedyne miejsce przesiadkowe gdzie można zostawić auto i jechać pociągiem , jedyne miejsce na świeżą jarzynę latem dla tej części miasta a przede wszystkim mieszkańcom osiedla w większości emerytom . Nie zostaliśmy miastem przyjaznym rowerzystom , hala pod Dębowcem świeci pustkami , Dębowiec przynosi straty i następny poroniony pomysł miasto kultury. Kulturą jest przejść 11 listopada i nie zaklnąć jak się przywali w wystającą kostkę
Gwoli przypomnienia to do połowy lat 90 rozważano konieczność modernizacji lini PKP na trasie BB – Zwardoń.Głośno dyskutowano o budowie drugiego toru i dworca. W koncepcjach architektonicznych zagospodarowania istniejącego placu pojawiły się projekty budowy dużego podziemnego parkingu. Jeśli chodzi o kwestie wykorzystania placu to rozważano projekt utworzenia hali targowej vel zielonego bazaru na wzór tego jaki istnieje w Wiedniu.Niestety, żadna koncepcja praktycznego zagospodarowania terenu nie doczekała się realizacji.
To po co ostatnio robili inwestycje na parkingu i montowali ładowarki dla elektryków i szlabany ,kamery .punkty opłata to wszystko kosztuje nasze pieniądze i pójdzie w błoto to wszystko
Czym w BB jest dążenie do zdobycia miana Europejskiej Stolicy Kultury 2029 ??? To idealny pretekst do realizacji inwestycji wyłącznie w/g koncepcji ratuszowych notabli i biznesowych koterii. Pieniędzmi podatników łatwo się szasta na lewo i prawo i to bez konkretnej wizji rozwoju miasta a także bez praktycznego zagospodarowania terenu czy istniejących obiektów.W ciągu 5 lat masa pieniędzy zostanie przeznaczona na rozmaite pseudo inewstycje
tj.domki dla pszczół, kwiatowe kobierce w plastikowych donicach, WC z granitu, kostki brukowe na ulicach, nowe parkingi itd.itp.
Trzeba coś robić szkoda że tak dokładnie nikt nie wie co więc robią bez ładu i składu raz parking raz targowisko to znowu banialukę a co dopiero rogatki zamontowali to jest jakiś Matrix cz ktoś się wreszcie tem nie powinien przyglądnąć
Wymiana skorumpowanej Bielskiej żydowskiej władzy ratusza
Najpierw wyprowadzą Banialukę potem BWA a potem odbudują synagoge jako zabytek kultury żydowskiej. Komu to będzie służyć? A parking przy stadionie i targowisko są na Broniewskiego potrzebne do życia mieszkańców. Wspomni cie moje słowa….
Całe życie słyszałem, że w Bielsku po wojnie zostało czterech Żydów. A teraz okazuje się, że jednak tu wszyscy żydzi
Beznadziejny pomysł z tego tytułu że chodzę robić tam zakupy na rynek co z rynkiem,?
Czy ktoś w tym mieście opracowywuje jakieś strategię rozwoju? Jak można władowac pieniądze w budowę parkingu przy targowisku, żeby po kilku latach je rozwalić zmianą przeznaczenia i zagospodarowania terenu? A gdzie będzie targowisko? Czy urzędnicy nie widzą ilu ludzi z niego korzysta?
Zresztą takie marnotrawstwo nie jest tylko przez ostatnie lata. Pamiętam jak bulwersowała mnie co najmniej dwukrotna przebudowa chodnika i przystanku na Piastowskiej, koło starostwa. Straszna niegospodarność. Ciekawe czy własnymi pieniędzmi też tak gospodarują?
Wystarczy wspomnieć że od lat dzierżawią za olbrzymie pieniądze stok na Dębowcu , zapewne z myślą o przyszłej olimpiadzie 😂
Jaki gospodarz taki porządek ( Wspaniała ) wiadomość dla mieszkańców osiedla Odkąd parking płatny auta nie ma gdzie postawić żeby zakupy czy pralkę wypakować Lepiej na osiedlu niż za parking płacić na cały dzień i heja do pracy Do tego koncerty mecze teraz banialuka Może ropy jeszcze tu zacznijcie szukać jakieś testy jądrowe co nam tu jeszcze mądrale w gazetach zafundujecie
Niezaprzeczalnym faktem jest to że gospodarze BB to osoby kompletnie pozbawione wyobrażni w zakresie praktycznego zagospodarowania terenu oraz obiektów istniejącyh w obrębie miasta. Bielszczanie a także ludzie odwiedzający BB podnoszą temat widocznych na każdym kroku zaniedbań a także martnotrastwa np. obiekty pofabryczne. BB aspiruje do rangi ESK a tymczesem w pomieszczeniach po kinach Apolllo, Rialto i Złote Łany prosperują sklepy z chińskim badziewem i tandetą Okazały budynek po banku na Pl.Chrobrego świeci pustkami Takich przykładów na terenie miasta jest multum. Niestety, wprost idealnym symbolem zarządzania miastem jest blaszany akrobata – rzeźba ustawionaa na tyłach Ratusza.Totalny brak koncepcji w zakresie urbanistyki… Czytaj więcej »
Powstanie nowej siedziby Banialuki jest przesądzone natomiast moim zdaniem ważne pytanie brzmi ,co z dotychczasową siedzibą Banialuki? Czy interesują się nią “górale”?
Pewnie stara siedziba zostanie zwrócona gminie żydowskiej, albo wyburzona pod nowe apartamenty. Podobnie będzie z budynkiem książnicy beskidzkiej
Nie no to żyd się interesuje i. Trzeba oddać co niby do nich należy my mamy wyremontować wiec w górę PODATKI
Wg mnie powinno być takie miejsce gdzie jest kilkanaście miejsc na parkowanie jak sie przywozi dzieci .
Jasne, jak może się ubiegać miasto o miano Europejskiej Stolicy Kultury przy teatrze z taką żydowską przeszłością? Dobrze, że zostanie targowisko, będzie można potargować w sprawie ceny biletów.
Widzę, że nie do końca zrozumiałaś o co chodzi, ale masz do tego pełne prawo 🙂
i sprawiedliwość na dodatek