W ośrodku zarybieniowym w Świnnej Porębie przeprowadzono niecodzienną akcję. Kilkadziesiąt sporych jesiotrów „zmieniło adres zamieszkania”.
Ryby przeniesiono z budynku wylęgarni do basenów hodowlanych pod chmurką. „Jesiotry ostronose przybierają na wadze, obecne baseny w wylęgarni są już dla nich za małe, stąd decyzja o przeniesieniu ich do basenów na terenie ośrodka” informują Wody Polskie na stronie Facebooku. „Najstarsze osobniki z naszej hodowli mają około 12 lat, ważą ponad 40 kg, i mierzą 140-160 cm. Baseny, do których zostały przeniesione mają 8 m średnicy każdy i mieszczą po 70 m3 wody. To znacznie poprawi komfort ich życia. Cała akcja była skrupulatnie przygotowywana – przez kilka dni schładzaliśmy wodę do temperatury panującej na zewnątrz, aby poszczególne osobniki jak najszybciej mogły się zaaklimatyzować w nowym otoczeniu. Wykonaliśmy też specjalne nosidełko, aby zminimalizować dyskomfort podczas przeprowadzki”.
Jesiotry ostronose powszechnie występowały w Polsce do połowy XIX wieku. Dorosły osobnik może ważyć nawet 350 kg i mierzyć 4 metry długości. Pomimo tych rozmiarów nie są to ryby drapieżne. Żywią się głównie fauną denną, między innymi mięczakami, skorupiakami, larwami owadów, sporadycznie drobnymi rybkami. Jest to gatunek ryby wędrownej, która dorasta (gotowość do rozmnażania) w 16-17 roku życia. Zostały zakwalifikowane jako gatunek wymarły. Obecnie w Polsce trwa ich tzw. restytucja (przywrócenie dawnego stanu).