Przyprawy są niezbędnym produktem, poprawiającym smak i aromat wszystkich potraw. Bez nich ciężko wyobrazić sobie codzienne gotowanie i przyrządzanie smakowitych dań. W sklepach jest szeroka oferta przypraw z całego świata, można kupić pojedyncze produkty lub gotowe kompozycje, idealne do dań mięsnych, warzywnych, makaronów, zup i sosów. Jakie przyprawy i zioła cieszą się największym zainteresowaniem? Dlaczego warto je używać?
Aromatyczne przyprawy – za co je cenimy?
Przyprawy, czyli suszone liście, owoce, kwiaty, kłącza korzenie roślin itp. są nie tylko niezastąpionym składnikiem wielu dań, ale mają także pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Wiele z nich służy również do konserwowania żywności. Większość przypraw ma działanie prozdrowotne m.in. działa przeciwbakteryjnie, rozkurczowo, pobudza produkcję soku żołądkowego. Niektóre przyprawy i mieszanki koją nerwy, pomagają się uspokoić, mają właściwości przeciwzapalne, a także dostarczają do organizmu niezbędne witaminy i minerały m.in. fosfor, magnez, wapń, potas i żelazo, witaminę C, witaminy z grupy B, a także cenne substancje np. flawonoidy, olejki eteryczne, śluzy, alkaloidy, glikozydy. Można je stosować w okresie jesiennym, wzmacniają odporność, pomagają walczyć z przeziębieniem, bólem gardła, osłabieniem. Warto jednak pamiętać, że przyprawy należy stosować z umiarem, w rozsądnych ilościach. Ich nadmiar może psuć smak ulubionych potraw, a także powodować podrażnienie żołądka.
Najczęściej wybierany przyprawy i mieszanki przypraw
W każdej kuchni można znaleźć wiele różnych przypraw, które nadają potrawom odpowiedniego smaku i aromatu. Najczęściej stosowane przyprawy jednoskładnikowe to:
-
Pieprz czarny – to uniwersalna przyprawa, idealna do dań mięsnych, rybnych i warzywnych. Pieprz nadaje daniom ostrości, a także zwiększa ich trwałość.
-
Majeranek – to przyprawa, której nie może zabraknąć w daniach mięsnych. Aromatyczne zioła nie tylko pobudzają kubki smakowe, ale także działają bakteriobójczo oraz rozkurczowo.
-
Bazylia – to przyprawa, która świetnie komponuje się z pomidorami, można ją dodawać do sałatek, marynat, zup, dań mięsnych. Pobudza apetyt i redukuje wzdęcia.
-
Kurkuma – to przyprawa, dzięki której potrawy nabierają żółtej barwy. Nadaje się zarówno do dań wytrawnych, jak i słodkich. Działa przeciwzapalnie.
-
Papryka – to sproszkowana forma smacznego i zdrowego warzywa. Można wybrać paprykę słodką, ostrą, chili, a także mieszanki różnych odmian.
-
Ziele angielskie – to aromatyczne, o słodko-ostrym smaku jagody, które świetnie komponują się z sosami, zupami oraz daniami mięsnymi.
Przyprawy wieloskładnikowe, które wybiera najwięcej osób to:
-
Curry – to mieszkanka przypraw do kuchni indyjskiej, którą również pokochali Polacy. W jej skład wchodzi: kurkumy, czosnku, pieprzu, kminku, cynamonu, kolendry, imbiru, chilli i kardamonu.
-
Zioła prowansalskie – to popularna mieszanka przypraw i ziół pochodzących z gór w południowej Francji, która idealnie nadaje się do ryb, pomidorów, sałaty, pieczonych ziemniaków, zup i dań z drobiu. Składa się z rozmarynu, bazylii, tymianki, szałwii lekarskiej, mięty pieprzowej, oregano i majeranku.
- Pieprz ziołowy – to mieszanka gorczycy, kolendry, curry, papryki ostrej, cząbru, która tworzy kompozycję smaków, która poprawia smak potraw mięsnych i warzywnych.
Oczywiście to tylko nieliczne przyprawy, które warto mieć w kuchni i używać do ulepszania smaku przygotowywanych dań. Z pojedynczych przypraw można tworzyć własne kompozycje, np. przyprawy do kiełbas, dopasowane do indywidualnych potrzeb i gustów. Osoby, które wolą kupić gotowe mieszanki, na pewno znajdą coś dla siebie. Obecnie producenci oferują mieszanki, które zawierają zioła i przyprawy najlepszej jakości, z najdalszych zakątków świata.
Odpowiednie przyprawy to klucz do pysznych, aromatycznych dań. Warto znaleźć dobry sklep z przyprawami i dobrać produkty do każdego dania. W ofercie sklepu https://kardama.pl/ oprócz przypraw z różnych zakątków świata, gotowych kompozycji można kupić również inne produkty, pomocne w gotowaniu tj. siatki wędliniarskie, nici czy sól do peklowania.