Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Żywiec

Radziechowy: “Ruszył” Rok Górali w Województwie Śląskim

Fot. Paweł Szczotka

W samo południe w Radziechowach zainaugurowano dzisiaj (18 maja) Rok Górali w Województwie Śląskim. Ma to być pakiet całorocznych wydarzeń między innymi kulturalnych i sportowych, które mają promować wartości góralskie w życiu codziennym.

Uroczystość inauguracji odbyła się w Domu Ludowym w Radziechowach. Jak podkreśliła Beata Białowąs (Solidarna Polska), członek Zarządu Województwa Śląskiego, pierwsze pismo w sprawie ustanowienia takiego wydarzenia wystosował Bogusław Lalik ze Związku Podhalan Oddziału Górali Śląskich i koordynator Roku Górali.

Potem było kolejne pismo od Władysława Motyki ze Związku Podhalan Oddziału Górali Żywieckich, aby zorganizować coś ponad podziałami. W listopadzie 2020 roku Zarząd Województwa Śląskiego przyjął uchwałę o ustanowieniu 2021 Rokiem Górali, a w grudniu uchwałę w tej sprawie podjął Sejmik Województwa Śląskiego – powiedziała w trakcie spotkania Beata Białowąs.

Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski (PiS) przyznał, że poszukano na to wydarzenie pieniędzy w budżecie, chociaż, jak sam przyznał, nie jest ich wiele.

To historyczny moment, bo nigdy w historii samorządu regionalnego takiego wydarzenia nie było. Mimo ponad 20 lat funkcjonowania, wspierania rożnych inicjatyw, to nikt tej grupy społecznej tak nie uhonorował. Cieszę się, że to się udało i górale są dzisiaj razem. Chcą pokazywać swoją wspaniałą kulturę, tradycję, ale także swoje cechy nieustępliwość czy pracowitość. Myślę, że to bardzo wzbogaca nasz region. Województwo śląskie nadal kojarzy się z regionem węglowym, a z drugiej strony mamy fantastyczne tereny zielone. Takie gminy górskie to niesamowita wartość turystyczna, a województwo śląskie potrzebuje zmiany, odmiany swojego wizerunku. I myślę, że Rok Górali świetnie się w to wpisuje. Mam nadzieję, że nie jest to jednorazowe wydarzenie. Trzeba pokazywać naszą kulturę i te osoby, które ją kultywują. Myślę, że będzie z tego dużo dobrego dla mieszkańców całego województwa śląskiego -stwierdził marszałek Jakub Chełstowski.

Z kolei radna Sejmiku Województwa Śląskiego Agnieszka Biegun (PiS) i jednocześnie dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Radziechowy-Wieprz, nie kryła, że myśli, iż to wydarzenie pomoże się zjednoczyć góralom śląskim i żywieckim.

Mam nadzieję, że będziemy wspólnie promować naszą kulturę, pokazywać nasze zwyczaje i tradycje. Bo to nie tylko piękne stroje, skoczna muzyka i pyszne jedzenie, ale nasze codzienne życie – zaznaczyła Agnieszka Biegun.

W dalszej części radna Sejmiku Województwa Śląskiego Ewa Żak (PiS) przyznała, że ta różnorodność w gwarze i strojach górali ze Śląska Cieszyńskiego i Żywiecczyzny jest piękna, a jedyny obecny na sali poseł Grzegorz Gaża z Pszczyny (PiS) powiedział, że mieszkańców województwa śląskiego łączy miłość do gór i tej kultury, a jego samego fascynuje ta różnorodność.

Władysław Motyka (Związek Podhalan) zaznaczył, że po raz pierwszy w województwie śląskim zdarzyło się, aby tak doceniono górali i zapowiedział, że będzie wiele imprez z artystami i muzykami.

Ważna jest ta integracja oraz fakt, że zaczynamy współpracować i mówić jednym głosem, aby wyjść z tego roku zjednoczeni – przyznał natomiast Bogusław Lalik (Związek Podhalan).

Wśród gości był również Łukasz Golec z Golec uOrkiestry.

Cieszę się, że będą połączone siły górali śląskich i żywieckich. Napisałem dla Związku Podhalan „Hymn górali”. Teledysk do niego będzie kręcony tu w górach w lipcu – powiedział słynny muzyk rodem z Milówki.

Na koniec uroczystości marszałek Jakub Chełstowski wręczył działaczom góralskim ciupagi, które mają być symbolem związanym z Rokiem Górali w Województwie Śląskim.

***

Wydarzenia w ramach Roku Górali w maju:

18 maja

* 11.00 – wernisaż wystawy „Od koniakowskich koronczarek dla Jana Pawła II” – Centrum Koronki Koniakowskiej w Koniakowie

* 18.00 – msza w oprawie góralskiej z okazji urodzin Jana Pawła II przy pomniku na Płachcioku w Brennej

* 19.00 – Nabożeństwo majowe pod krzyżem na Złotym Groniu w Istebnej

22 maja

* 13.00 – Konferencja „Sektor prywatny i jego rola w rozwoju kultury góralskiej” w Beskidzkim Domu Zielin „Przytulina” w Brennej

* 19.00 – Zielone Świątki w Juszczynie, Bystrej i Radziechowach

23 maja

* 13.00 – Smażenie wajeśnicy w gospodarstwie agroturystycznym U Gazdy – Karczma pod Skalicą w Brennej

* 15.00 – Majówka na Magurce Wilkowickiej w Wilkowicach

* Msza przy Krzyżu Wdzięczności w sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku

30 maja

* Redyk na Buczu w Górkach Wielkich

Fot. Paweł Szczotka

Fot. Paweł Szczotka

Fot. Paweł Szczotka

Fot. Paweł Szczotka

Fot. Paweł Szczotka

Fot. Paweł Szczotka

Fot. Paweł Szczotka

Fot. Paweł Szczotka

Fot. Paweł Szczotka

Fot. Paweł Szczotka

Fot. Paweł Szczotka

Fot. Paweł Szczotka

Fot. Paweł Szczotka

Fot. Paweł Szczotka

Fot. Paweł Szczotka

Fot. Paweł Szczotka

Fot. Paweł Szczotka

Fot. Paweł Szczotka

Fot. Paweł Szczotka

Fot. Paweł Szczotka

Fot. Paweł Szczotka

 

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Oset
Oset
3 lat temu

No super ale nie należy zapominać o góralach bagiennych żyjących na mazurach

super
super
3 lat temu

Nareszcie coś dla nas prawdziwych górali.