W samo południe w Radziechowach zainaugurowano dzisiaj (18 maja) Rok Górali w Województwie Śląskim. Ma to być pakiet całorocznych wydarzeń między innymi kulturalnych i sportowych, które mają promować wartości góralskie w życiu codziennym.
Uroczystość inauguracji odbyła się w Domu Ludowym w Radziechowach. Jak podkreśliła Beata Białowąs (Solidarna Polska), członek Zarządu Województwa Śląskiego, pierwsze pismo w sprawie ustanowienia takiego wydarzenia wystosował Bogusław Lalik ze Związku Podhalan Oddziału Górali Śląskich i koordynator Roku Górali.
– Potem było kolejne pismo od Władysława Motyki ze Związku Podhalan Oddziału Górali Żywieckich, aby zorganizować coś ponad podziałami. W listopadzie 2020 roku Zarząd Województwa Śląskiego przyjął uchwałę o ustanowieniu 2021 Rokiem Górali, a w grudniu uchwałę w tej sprawie podjął Sejmik Województwa Śląskiego – powiedziała w trakcie spotkania Beata Białowąs.
Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski (PiS) przyznał, że poszukano na to wydarzenie pieniędzy w budżecie, chociaż, jak sam przyznał, nie jest ich wiele.
– To historyczny moment, bo nigdy w historii samorządu regionalnego takiego wydarzenia nie było. Mimo ponad 20 lat funkcjonowania, wspierania rożnych inicjatyw, to nikt tej grupy społecznej tak nie uhonorował. Cieszę się, że to się udało i górale są dzisiaj razem. Chcą pokazywać swoją wspaniałą kulturę, tradycję, ale także swoje cechy nieustępliwość czy pracowitość. Myślę, że to bardzo wzbogaca nasz region. Województwo śląskie nadal kojarzy się z regionem węglowym, a z drugiej strony mamy fantastyczne tereny zielone. Takie gminy górskie to niesamowita wartość turystyczna, a województwo śląskie potrzebuje zmiany, odmiany swojego wizerunku. I myślę, że Rok Górali świetnie się w to wpisuje. Mam nadzieję, że nie jest to jednorazowe wydarzenie. Trzeba pokazywać naszą kulturę i te osoby, które ją kultywują. Myślę, że będzie z tego dużo dobrego dla mieszkańców całego województwa śląskiego -stwierdził marszałek Jakub Chełstowski.
Z kolei radna Sejmiku Województwa Śląskiego Agnieszka Biegun (PiS) i jednocześnie dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Radziechowy-Wieprz, nie kryła, że myśli, iż to wydarzenie pomoże się zjednoczyć góralom śląskim i żywieckim.
– Mam nadzieję, że będziemy wspólnie promować naszą kulturę, pokazywać nasze zwyczaje i tradycje. Bo to nie tylko piękne stroje, skoczna muzyka i pyszne jedzenie, ale nasze codzienne życie – zaznaczyła Agnieszka Biegun.
W dalszej części radna Sejmiku Województwa Śląskiego Ewa Żak (PiS) przyznała, że ta różnorodność w gwarze i strojach górali ze Śląska Cieszyńskiego i Żywiecczyzny jest piękna, a jedyny obecny na sali poseł Grzegorz Gaża z Pszczyny (PiS) powiedział, że mieszkańców województwa śląskiego łączy miłość do gór i tej kultury, a jego samego fascynuje ta różnorodność.
Władysław Motyka (Związek Podhalan) zaznaczył, że po raz pierwszy w województwie śląskim zdarzyło się, aby tak doceniono górali i zapowiedział, że będzie wiele imprez z artystami i muzykami.
– Ważna jest ta integracja oraz fakt, że zaczynamy współpracować i mówić jednym głosem, aby wyjść z tego roku zjednoczeni – przyznał natomiast Bogusław Lalik (Związek Podhalan).
Wśród gości był również Łukasz Golec z Golec uOrkiestry.
– Cieszę się, że będą połączone siły górali śląskich i żywieckich. Napisałem dla Związku Podhalan „Hymn górali”. Teledysk do niego będzie kręcony tu w górach w lipcu – powiedział słynny muzyk rodem z Milówki.
Na koniec uroczystości marszałek Jakub Chełstowski wręczył działaczom góralskim ciupagi, które mają być symbolem związanym z Rokiem Górali w Województwie Śląskim.
***
Wydarzenia w ramach Roku Górali w maju:
18 maja
* 11.00 – wernisaż wystawy „Od koniakowskich koronczarek dla Jana Pawła II” – Centrum Koronki Koniakowskiej w Koniakowie
* 18.00 – msza w oprawie góralskiej z okazji urodzin Jana Pawła II przy pomniku na Płachcioku w Brennej
* 19.00 – Nabożeństwo majowe pod krzyżem na Złotym Groniu w Istebnej
22 maja
* 13.00 – Konferencja „Sektor prywatny i jego rola w rozwoju kultury góralskiej” w Beskidzkim Domu Zielin „Przytulina” w Brennej
* 19.00 – Zielone Świątki w Juszczynie, Bystrej i Radziechowach
23 maja
* 13.00 – Smażenie wajeśnicy w gospodarstwie agroturystycznym U Gazdy – Karczma pod Skalicą w Brennej
* 15.00 – Majówka na Magurce Wilkowickiej w Wilkowicach
* Msza przy Krzyżu Wdzięczności w sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku
30 maja
* Redyk na Buczu w Górkach Wielkich
No super ale nie należy zapominać o góralach bagiennych żyjących na mazurach
Nareszcie coś dla nas prawdziwych górali.